Wraca pomysł fuzji PKO BP z węgierskim gigantem OTP

Jak podaje dziennik, w tym tygodniu w Warszawie gości delegacja z Budapesztu, na czele z Sandorem Csanyim, szefem OTP Banku. Węgrzy spotkają się m.in. z Aleksandrem Gradem, ministrem skarbu. „Minister Grad, który opowiada się za mocnym wyjściem PKO BP za granicę, ma otrzymać propozycję ściślejszej współpracy obydwu banków. – Po wizycie prezesa Csanyego trudno oczekiwać decyzji, bo ma ona raczej kurtuazyjny charakter. Niemniej przyjazd szefa OTP jest bardzo znamienny – mówi […] rozmówca związany z PKO BP.”

„Wpisuje się ona w snuty od lat plan połączenia węgierskiego banku z PKO BP. […] Informator twierdzi, że tym razem z inicjatywą wyszli sami Węgrzy. O czym właśnie świadczy przyjazd do Warszawy Sandora Csanyego. – Obydwa banki dużo łączy i dużo dzieli. OTP od dawna jest prywatnym bankiem, a PKO BP wciąż zależy od państwa. Obydwa są bardzo czułe na punkcie niezależności. Węgrzy mocno inwestują za granicą, ale powoli wytracają impet. Zdają sobie sprawę, że samodzielnie wiele nie zwojują i prędzej czy później sami zostaną przejęci przez większego gracza. Taki sam los ostatecznie czeka PKO BP, dla którego nadszedł ostatni moment na utrzymanie przynajmniej w części polskiego charakteru. Dlatego banki, mimo dzielących je różnić, są skazane na siebie – mówi […] rozmówca.”, czytamy w „PB”.

„Jaka jest węgierska propozycja? – W grę wchodzi wymiana pakietów akcji między bankami. Ma to być wstęp do kolejnego etapu, czyli ewentualnej fuzji – mówi nasze źródło w MSP […]. – Wymiana akcji ma znaczenie bardziej propagandowe niż biznesowe, niemniej może stanowić dobry wstęp do kolej nych działań – wyjaśnia Rafał Juszczak, były szef PKO BP. Nie ukrywa, że i teraz, i w czasie, gdy kierował polskim największym detalistą, bliska była mu myśl o fuzji bądź o stworzeniu holdingu z Węgrami.”, czytamy dalej.

PKO Bank Polski jest jednym z najstarszych polskich banków. 51,49 proc. akcji banku należy do Skarbu Państwa. PKO BP jest uniwersalnym bankiem depozytowo – kredytowym, obsługującym osoby fizyczne, małe i duże firmy oraz wielkie korporacje, instytucje rządowe i samorządowe. Bank prowadzi działalność skarbową i inwestycyjną. Jest także obecny na rynkach zagranicznych – na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii. W Polsce ma ponad 8,5 mln klientów. Z usług bankowości elektronicznej banku korzysta ponad 2,8 mln klientów.

Więcej szczegółów w „Pulsie Biznesu”.

Na podstawie: Eugeniusz Twaróg