Wsparcie Banku Zachodniego WBK dla badań archeologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w Peru

Marek Bojarski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego i Emilio Botín, Przewodniczący Banco Santander, podpisali porozumienie, które wzmacnia współpracę nawiązaną w grudniu 2011 roku. W spotkaniu uczestniczył prezes Banku Zachodniego WBK Mateusz Morawiecki oraz inni przedstawiciele kadry zarządzającej. Uniwersytet Wrocławski był jednym z pierwszych, który w grudniu 2011 roku dołączył do programu Santander Universidades, którym w Polsce zarządza Bank Zachodni WBK.

Prof. Marek Bojarski stwierdził, iż „wsparcie badań naukowych jest ważnym elementem długofalowej współpracy między Uniwersytetem Wrocławskim, a Uniwersytetem Arequipa w Peru. Uniwersytet Wrocławski wyraża wdzięczność za zrozumienie wagi badań naukowych i wyraża podziękowanie Przewodniczącemu Panu Emilio Botinowi za wsparcie tej bardzo ważnej dla Nas inicjatywy.”


Emilio Botín podziękował natomiast za możliwość współpracy z jedną z najlepszych polskich uczelni. Jesteśmy bardzo zadowoleni z nawiązania współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim, ośrodkiem akademickimi o dużej renomie w kraju i zagranicą ze względu na silną pozycję oraz znaczenie badań naukowych w wielu dziedzinach”.


Dzięki podpisaniu nowego porozumienia, Uniwersytet Wrocławski weźmie udział w wielu projektach wspieranych przez Banco Santander w ramach Globalnej Dywizji Santander Universidades, wśród których należy wyróżnić programy szkoleniowe prowadzone wraz z tak prestiżowymi uczelniami, jak Harvard University, UCLA (University of California – Los Angeles), Brown University czy Uniwersytet w Singapurze.

Badanie historii regionów Sama, Tambo i Majes-Camaná


Bank Zachodni WBK będzie wspierał również inne inicjatywy Uniwersytetu Wrocławskiego, spośród których należy zwrócić szczególną uwagę na projekt wykopalisk archeologicznych w Peru, w regionach Sama, Tambo i Majes-Camaná. Inicjatywa ta ma na celu poszerzenie wiedzy w dziedzinie archeologii, etnologii i historii tych obszarów.

Banco Santander wspiera również inne badania archeologiczne, m.in. w Ataopuerca (Hiszpania), Luksorze (Egipt) czy Copán (Honduras), prowadzone przez takie uniwersytety, jak Harvard, Granada, Burgos, Tubingen, Uniwersytet Brown czy Narodowy Uniwersytet Meksykański.

W Polsce do programu Santander Universidades należy już 35 uczelni, które korzystają z corocznych programów globalnych organizowanych przez najlepsze uniwersytety w Stanach Zjednoczonych oraz nawiązują relacje z ponad 1000 uczelni należących do programu na całym świecie. Umowa podpisana z Uniwersytetem Wrocławskim to już dziesiąta umowa w ramach programu Santander Universidades, w ramach której Bank Zachodni WBK wesprze, poza powyższymi działaniami, także finansowo oraz merytorycznie realizację indywidualnego projektu archeologicznego Uczelni. W ciągu minionego roku Bank Zachodni WBK zainicjował 26 podobnych projektów zorientowanych na wsparcie mobilności i przedsiębiorczości studentów, absolwentów oraz pracowników, a także realizujących unikalne projekty badawcze oraz akademickie w zależności od indywidualnych potrzeb poszczególnych Uczelni”. – powiedział Prezes Banku Zachodniego WBK, Mateusz Morawiecki

Badania realizowane przez Uniwersytet Wrocławski korzystają ze wsparcia Globalnej Dywizji Santander Universitades, której zadaniem jest promowanie działań społecznych Banco Santander i współpraca z 1 027 uniwersytetami i centrami badawczymi na całym świecie. W Polsce już 35 polskich uczelni wyższych dołączyło do międzynarodowego programu Santander Universidades, którym zarządza Bank Zachodni WBK.