Wycenom banków przysłużyła się fuzjomania

„Najprawdopodobniej w drugim kwartale nie uda się utrzymać obserwowanego w pierwszym kwartale tempa rozwiązywania rezerw (zwłaszcza w przypadku ING BSK i Kredyt Banku), co spowoduje w niektórych przypadkach spadek zysku netto i brutto, ale operacyjnie (przed kosztami ryzyka, tradycyjnie niekiedy zwanymi dalej kosztami rezerw) wyniki powinny się poprawić” – napisali analitycy.

Ich zdaniem, będzie to efektem jednorazowych wydarzeń, takich jak wzrost cen obligacji przy jednoczesnym słabym efekcie spadku marży depozytowej, nie będą natomiast dynamicznie rosnąć przychody z opłat i prowizji za sprawą silnego rozwoju elektronicznych kanałów dostępu do usług bankowych – donosi ISB.

Druga połowa roku będzie zależała od tempa rozwoju gospodarki, uważają analitycy i wymieniają tu wiele znaków zapytania: rozwój inwestycji (wspomaganych przez pieniądze unijne) czy kampania wyborcza.

Analitycy sądzą, że najsłabszym elementem gospodarki pozostaną nadal inwestycje, głównie z powodu niepewności przedsiębiorców co do polityki gospodarczej nowego rządu. Kredyty korporacyjne ich zdaniem wzrosną, ale głównie z powodu efektu bazy, a nie boomu.

Autorzy raportu zwracają uwagę także na aspekt oczekiwanych fuzji na rynku bankowym.

„Wycenom banków przysłużyła się fuzjomania, wywołana oczekiwaniami, że fuzja UniCredito z HVB doprowadzi do połączenia Pekao SA z BPH i wywoła efekt domina, tak wśród akcjonariuszy polskich banków, jak i na polskim rynku. […] Obawiamy się, że inne banki zamiast udoskonalać ofertę, zajmą się szukaniem partnerów do łączenia, ale dla banków skupionych na wzroście organicznym przychodzi czas żniw: rynek będzie wolno rosnąć, a konkurenci zajmą się sobą, a nie klientami” – czytamy w raporcie.

Jak podaje ISB analitycy BDM PKO BP jako preferowane inwestycje wśród banków wskazują Millennium, Getin, Bank Zachodni WBK oraz ING BSK.

„Pozostajemy sceptyczni wobec Banku Handlowego, BRE Banku, Pekao SA. Ze względu na powiązanie kursu BPH z kursem UniCredito oraz niewielkie przewartościowanie, wydajemy rekomendację neutralnie dla akcji BPH” – napisali analitycy.