Wynajem dobry na kryzys

Globalna recesja dotyka coraz większą liczbę firm z różnych branż. Rozpoczyna się bardzo dokładne przyglądanie każdemu wydanemu euro czy złotówce. Dotyczy to także, a może przede wszystkim, wydatków na nowe technologie. Analitycy przewidują w tym roku spadek sprzedaży w branży IT. Skorzystać może na tym rynek wynajmu sprzętu komputerowego, który rozwija się w Polsce od blisko dwóch lat.

Zdaniem Marka Straszaka, z firmy Livingston Polska, w ciągu najbliższych miesięcy polski rynek wynajmu sprzętu IT może wzrosnąć o 20-30 procent z obrotami rzędu 50-60 mln złotych. I będzie to jedna z niewielu dziedzin, które skorzystają na globalnym kryzysie ekonomicznym. – Mniejsze obroty firm nie wyeliminują ich potrzeby inwestycji i rozwoju technologicznego. Zmieni się tylko podejście. Stanie się bardziej ekonomiczne. – przekonuje Marek Straszak. – Bez nowych technologii nie ma dziś firmy, a  więc poszukiwane będą rozwiązania, które zastąpią klasyczny, kłopotliwy inwestycyjnie zakup. – dodaje.

Wypożyczeniem sprzętu jako alternatywą dla zakupu tradycyjnie zainteresowany jest sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Poważną grupę klientów firm wynajmujących sprzęt IT stanowić będą organizacje zajmujące się szkoleniami korporacyjnymi, imprezami promocyjnymi i targami. Nie wykluczone, że po taką formę nabywania sprzętu sięgną też nowo powstające firmy o dużej skali rynkowej. Wynajem sprzętu komputerowo-prezentacyjnego już napędzają firmy, które otrzymują dofinansowanie z Unii Europejskiej na różnego typu szkolenia.

– Wynajem sprzętu jest bardzo popularny w innych krajach Europy. Świetnie rozwinięte technologicznie Niemcy pożyczają niemal wszystko. To pewna forma kultury korporacyjnej, w której się realnie kalkuluje. Również w czasach doskonałej prosperity. – opowiada Marek Straszak – Nikt nie chce być posądzany o niegospodarność kupując rzutnik za 2.000 euro, który będzie wykorzystany raz lub dwa razy w roku. – dodaje.

Podstawową zaletą wynajmu sprzętu IT jest oczywiście cena, relatywnie niska w stosunku do klasycznego zakupu. Biorąc pod uwagę zaawansowany sprzęt, jak na przykład serwery, czy web-kioski, korzyści finansowe okażą się ogromne. Wynajem to także możliwość zwrotu lub wymiany urządzenia w dowolnym czasie (tego nie daje leasing).  Wsparcie techniczne jest także jedną z ważniejszych zalet wynajmu. Decydując się na kupno urządzenia do firmy musimy zapewnić stałe wsparcie techniczne. A to pociąga za sobą dodatkowe koszty. – W przypadku wynajmu, jeśli zepsuje się sprzęt, po prostu informujesz o tym dostawcę i dostajesz nowe urządzenie. To kolejna przewaga wynajmu nad leasingiem. – wyjaśnia Marek Straszak z Livingston Polska.

Jego zdaniem problemem w firmach jest także „starzenie się” kupionego sprzętu. Inwestycja w urządzenie, które za kilka miesięcy będzie o wiele mniej wydajne, jest poważnym problemem finansowym. Pociąga za sobą nie małe koszty uaktualnienia sprzętowego.

W Polsce i całej Europie środkowowschodniej najczęściej wypożyczany jest sprzęt służący do prowadzenia prezentacji lub szkoleń – laptopy, rzutniki. Z grupy zaawansowanych urządzeń, największym wzięciem cieszą się serwery oraz macierze dyskowe. W najbliższych miesiącach spodziewany jest wzrost zainteresowania Web-kioskami i ekranami LCD.
Źródło: Livingston