PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Allianz Partners Polska
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Compensa
    • Credit Agricole
    • Deutsche Bank
    • DNB
    • Erste Bank Polska
    • EuropAssistance
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Mondial Assistance
    • mPay
    • Nationale-Nederlanden
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • PKO Leasing
    • Plus Bank
    • PolCard from Fiserv
    • Polski Standard Płatności
    • Pru
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Vienna Life
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościMarketing i PRWynajem dobry na kryzys

Wynajem dobry na kryzys

Marketing i PR 16.01.2009 (08:48)

Globalna recesja dotyka coraz większą liczbę firm z różnych branż. Rozpoczyna się bardzo dokładne przyglądanie każdemu wydanemu euro czy złotówce. Dotyczy to także, a może przede wszystkim, wydatków na nowe technologie. Analitycy przewidują w tym roku spadek sprzedaży w branży IT. Skorzystać może na tym rynek wynajmu sprzętu komputerowego, który rozwija się w Polsce od blisko dwóch lat.

Zdaniem Marka Straszaka, z firmy Livingston Polska, w ciągu najbliższych miesięcy polski rynek wynajmu sprzętu IT może wzrosnąć o 20-30 procent z obrotami rzędu 50-60 mln złotych. I będzie to jedna z niewielu dziedzin, które skorzystają na globalnym kryzysie ekonomicznym. – Mniejsze obroty firm nie wyeliminują ich potrzeby inwestycji i rozwoju technologicznego. Zmieni się tylko podejście. Stanie się bardziej ekonomiczne. – przekonuje Marek Straszak. – Bez nowych technologii nie ma dziś firmy, a  więc poszukiwane będą rozwiązania, które zastąpią klasyczny, kłopotliwy inwestycyjnie zakup. – dodaje.

Wypożyczeniem sprzętu jako alternatywą dla zakupu tradycyjnie zainteresowany jest sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Poważną grupę klientów firm wynajmujących sprzęt IT stanowić będą organizacje zajmujące się szkoleniami korporacyjnymi, imprezami promocyjnymi i targami. Nie wykluczone, że po taką formę nabywania sprzętu sięgną też nowo powstające firmy o dużej skali rynkowej. Wynajem sprzętu komputerowo-prezentacyjnego już napędzają firmy, które otrzymują dofinansowanie z Unii Europejskiej na różnego typu szkolenia.

– Wynajem sprzętu jest bardzo popularny w innych krajach Europy. Świetnie rozwinięte technologicznie Niemcy pożyczają niemal wszystko. To pewna forma kultury korporacyjnej, w której się realnie kalkuluje. Również w czasach doskonałej prosperity. – opowiada Marek Straszak – Nikt nie chce być posądzany o niegospodarność kupując rzutnik za 2.000 euro, który będzie wykorzystany raz lub dwa razy w roku. – dodaje.

Podstawową zaletą wynajmu sprzętu IT jest oczywiście cena, relatywnie niska w stosunku do klasycznego zakupu. Biorąc pod uwagę zaawansowany sprzęt, jak na przykład serwery, czy web-kioski, korzyści finansowe okażą się ogromne. Wynajem to także możliwość zwrotu lub wymiany urządzenia w dowolnym czasie (tego nie daje leasing).  Wsparcie techniczne jest także jedną z ważniejszych zalet wynajmu. Decydując się na kupno urządzenia do firmy musimy zapewnić stałe wsparcie techniczne. A to pociąga za sobą dodatkowe koszty. – W przypadku wynajmu, jeśli zepsuje się sprzęt, po prostu informujesz o tym dostawcę i dostajesz nowe urządzenie. To kolejna przewaga wynajmu nad leasingiem. – wyjaśnia Marek Straszak z Livingston Polska.

Jego zdaniem problemem w firmach jest także „starzenie się” kupionego sprzętu. Inwestycja w urządzenie, które za kilka miesięcy będzie o wiele mniej wydajne, jest poważnym problemem finansowym. Pociąga za sobą nie małe koszty uaktualnienia sprzętowego.

W Polsce i całej Europie środkowowschodniej najczęściej wypożyczany jest sprzęt służący do prowadzenia prezentacji lub szkoleń – laptopy, rzutniki. Z grupy zaawansowanych urządzeń, największym wzięciem cieszą się serwery oraz macierze dyskowe. W najbliższych miesiącach spodziewany jest wzrost zainteresowania Web-kioskami i ekranami LCD.
Źródło: Livingston

wynajem 2009-01-16
Redakcja PRNews.pl
Tagi: wynajem

Sprawdź także:

a 0 UniCredit otworzył placówkę w Gliwicach
26.06.2026 (23:07)

UniCredit otworzył placówkę w Gliwicach

Bank UniCredit uruchomił nową placówkę w Gliwicach, w kompleksie biurowo-usługowym DL Prime przy ul. Piwnej. …

a 0 Zen.com: Niedziele handlowe nie zwiększają zakupów. Polacy tylko przesuwają wydatki
26.06.2026 (23:03)

Zen.com: Niedziele handlowe nie zwiększają zakupów. Polacy tylko przesuwają wydatki

Otwarcie sklepów w niedzielę nie nakręca już konsumpcji. Z analizy blisko 15 mln transakcji kartowych ZEN.COM …

a 0 Połowa przedszkolaków dostaje kieszonkowe. Rośnie rola banków w edukacji finansowej
26.06.2026 (22:58)

Połowa przedszkolaków dostaje kieszonkowe. Rośnie rola banków w edukacji finansowej

56 proc. rodziców dzieci w wieku 3–7 lat uważa, że to oni powinni odpowiadać za edukację finansową pociech — o 10 …

a 0 SpaceX na giełdzie. Największe IPO w historii to test dla inwestorów
26.06.2026 (22:54)

SpaceX na giełdzie. Największe IPO w historii to test dla inwestorów

Największe IPO w historii jest jednocześnie ogromną pokusą i swoistym testem dla inwestorów. Sprawdza bowiem nie …

a 0 Generali z nagrodą za OC operatora maszyny rolniczej
26.06.2026 (22:47)

Generali z nagrodą za OC operatora maszyny rolniczej

Generali Polska otrzymało Srebrny Parasol magazynu Home&Market w kategorii ubezpieczeń majątkowych. Redakcja …

a 0 Erste Bank Polska prezentuje drugą edycję raportu „Nowoczesne BHP w środowisku administracyjno-biurowym”
26.06.2026 (16:43)

Erste Bank Polska prezentuje drugą edycję raportu „Nowoczesne BHP w środowisku administracyjno-biurowym”

Erste Bank Polska opublikował drugą edycję raportu pt. „Nowoczesne BHP w środowisku administracyjno-biurowym”. To …

PRNews.pl

Zobacz również

Kody SMS z polskich banków nie dochodzą za oceanem. KNF wskazuje na blokady operatorów w USA i Kanadzie

Kody SMS z polskich banków nie dochodzą za oceanem. KNF wskazuje na blokady operatorów w USA i Kanadzie

Klienci w USA i Kanadzie korzystający z…

Revolut piątym bankiem w Polsce pod względem liczby klientów. Sprawdziliśmy, kogo wyprzedził

Revolut piątym bankiem w Polsce pod względem liczby klientów. Sprawdziliśmy, kogo wyprzedził

Polskie banki obsługują razem ponad 60 mln…

PKO BP apeluje do podróżnych: zgłoś wyjazd poza UE

PKO BP apeluje do podróżnych: zgłoś wyjazd poza UE

PKO BP rekomenduje klientom zgłaszanie wyjazdów zagranicznych…

Nowy wskaźnik kredytowy na horyzoncie. Banki dopiero szykują ofertę z POLSTR

Nowy wskaźnik kredytowy na horyzoncie. Banki dopiero szykują ofertę z POLSTR

Jeszcze tylko przez pół roku wszystkie instytucje…

Akcja kredytowa w Polsce rośnie najszybciej od 14 lat. To element światowego cyklu

Akcja kredytowa w Polsce rośnie najszybciej od 14 lat. To element światowego cyklu

Kredyt dla firm i gospodarstw domowych przyspiesza…

Who is who

Marek Gieorgica

Marek Gieorgica

Członek Zarządu, Clear Communication Group Marek Gieorgica…

Katarzyna Ewert-Gandzel

Katarzyna Ewert-Gandzel

Starszy specjalista ds. PR, PKO Bank Polski…

Aneta Styrnik-Chaber

Aneta Styrnik-Chaber

Kierownik Zespołu Komunikacji Produktowej w Departamencie Komunikacji…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

Marek Fra:

Wygłupili się powierzając wybór nadesłanych prac ludziom, którzy nie mają pojęcia jak odróżnić …

pt., 5 cze 2026 (06:23) • Erste Wiedeński to pierwszy międzynarodowy pociąg marki bankowej, który połączył Polskę i Austrię

avatar komentującego

mistrz:

Podejrzane rozwiazanie do którego oddajemy dane zdrowotne …

czw., 21 maj 2026 (15:07) • Allianz Partners wdraża Minte AI do automatyzacji likwidacji szkód

avatar komentującego

MalmoMind:

Przestańcie reklamować patologię inwestycyjną która za parę lat stanie się tym samym czym …

pon., 27 kw. 2026 (10:19) • XTB wchodzi do Serie A. Polska aplikacja globalnym partnerem SSC Napoli

avatar komentującego

MalmoMind:

No proszę, ZBP znów udowadnia, że 'bank' i 'empatia' to słowa, które się …

wt., 10 lut 2026 (11:40) • Związek Banków Polskich: WIBOR jest legalny i kluczowy dla stabilności państwa

avatar komentującego

Robert Koch:

rewelacja! Tego brakowało. Brawo dla tej firmy …

czw., 29 sty 2026 (11:55) • Tpay wprowadza płatności Blik Level 0 dla użytkowników platformy Shopify

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców