Wyniki finansowe Grupy PZU po III kw. 2005

Największy udział w wyniku finansowym Grupy PZU miał PZU SA którego zysk netto wyniósł 1.543,5 mln złotych, czyli o 65,2 proc. więcej niż przed rokiem. Z kolei zysk PZU Życie SA wzrósł o 68,6 proc., osiągając poziom 973,4 mln złotych.

Składka przypisana brutto Grupy PZU wyniosła na koniec trzeciego kwartału 10.330 mln złotych. Na tę kwotę składa się 5.898,1 mln złotych z ubezpieczeń majątkowych i osobowych oraz 4.431,9 mln z ubezpieczeń na życie. Wzrost przypisu składki w PZU SA jest efektem zwiększenia sprzedaży ubezpieczeń OC (komunikacyjnych i pozostałych), wypadkowych (razem z assistance tourist), finansowych oraz rolnych. Przypis składki PZU Życie SA zwiększył się w omawianym okresie o 6,9 proc. Wzrost odnotowano w większości głównych linii produktowych, zarówno indywidualnych jak i grupowych. Na szczególną uwagę zasługuje wysoka dynamika przypisu składki z ubezpieczeń indywidualnych oraz dalszy dynamiczny rozwój bancassurance.

Kwota odszkodowań brutto wypłaconych przez PZU SA w omawianym okresie była mniejsza o 1,9 proc. w stosunku do trzech kwartałów roku poprzedniego i osiągnęła poziom 3.210,5 mln złotych. Obniżenie kosztów odszkodowań i świadczeń z ubezpieczeń majątkowych wynika w dużej mierze z niższych kosztów zmiany stanu rezerw. Zauważalne są już także efekty usprawnień w systemie likwidacji szkód obejmujące w szczególności uruchomienie Sieci Naprawczej PZU. Wyraźny wzrost poziomu wypłaconych odszkodowań i świadczeń w PZU Życie związany jest przede wszystkim z zakończeniem ubezpieczenia w ramach „ Lokaty Szwedzkiej” i wynikającą z tego wypłatą środków z części inwestycyjnej. Dodatkowo na wzrost poziomu wypłat świadczeń spółki życiowej wpływ miała dalsza konwersja grupowych ubezpieczeń inwestycyjnych na PPE oraz wzrost wykupów polis typu unit-linked.

Wyższy niż w trzecim kwartale 2004 roku poziom kosztów w PZU SA wynika głównie ze wzrostu kosztów akwizycji. Zmianie uległa natomiast tendencja dotycząca kosztów administracyjnych, które spadły o 0,9 proc. W PZU Życie SA w kosztach działalności ubezpieczeniowej utrzymano trend spadkowy.

Zarówno w PZU SA jak i w PZU Życie SA odnotowano znaczący wzrost wyniku technicznego ubezpieczeń, odpowiednio o 147,7 proc. i 68,5 proc. Utrzymanie w kolejnym kwartale trendu wzrostu wyników technicznych obydwu spółek było możliwie dzięki wzrostowi przypisu składki, niższym kosztom zmiany stanu rezerw, bardzo wysokim dochodom z lokat oraz – w części majątkowej – niższemu poziomowi wypłaconych odszkodowań.

Znacząco wyższy niż przed rokiem wynik z działalności lokacyjnej w PZU SA i PZU Życie SA jest spowodowany wzrostem dochodów z obligacji skarbowych oraz korzystnymi inwestycjami na GPW. Nadal w obydwu spółkach utrzymywany jest bezpieczny poziom aktywów o niskim wskaźniku ryzyka (w granicach 80 proc.).

Wynik finansowy netto PTE PZU SA po trzecim kwartale 2005 wzrósł o 59,3 proc. osiągając poziom 55,6 mln złotych. Spowodowane to było głównie znaczącym wzrostem przychodów operacyjnych, przy jednoczesnym utrzymaniu kosztów działalności na niezmienionym poziomie. Zwiększenie przychodów wynikało ze wzrostu wartości zarządzanych aktywów (o 42,9 proc.) oraz wartości składek przekazywanych z ZUS. Dzięki większym przychodom finansowym, aż o 103,3 proc. wzrósł również wynik na pozostałej działalności.

Kapitały własne Grupy PZU wzrosły po trzech kwartałach 2005 r.o 33,2 proc. osiągając poziom 10.208,9 mln złotych. Wskaźniki pokrycia marginesu wypłacalności środkami własnymi wzrosły zarówno w PZU SA jak i w PZU Życie SA i na 30 września wynosiły odpowiednio: 525,1 proc. oraz 237,8 proc. Mimo wysokiej, stale rosnącej kapitalizacji spółek, na bardzo wysokim poziomie utrzymuje się wskaźnik rentowności kapitałów własnych (ROE), wynoszący dla Grupy PZU 35,8 proc.

Wskaźnik mieszany (combined ratio) w PZU SA uległ dalszemu zmniejszeniu w stosunku do trzech kwartałów 2004 r. osiągając na koniec września 2005 roku wartość 84,4 proc. Oznacza to dalszą poprawę wskaźnika w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o 7,8 p.p.

Grupa PZU dokonała kalkulacji Embedded Value PZU Życie SA, które według stanu na dzień 31 grudnia 2004 roku wyniosło 10.588 mln złotych. Kalkulacja została sporządzona zgodnie z najlepszą praktyką stosowaną na świecie. Wyliczenia Embedded Value dokonano z uwzględnieniem dotychczasowych trendów przebiegów poszczególnych rodzajów ubezpieczeń. Przyjęte założenia i zasady modelowania oraz uzyskane wyniki poddane zostały ocenie niezależnego doradcy aktuarialnego Tillinghast – zespół aktuarialny firmy Towers Perrin.

Embedded Value to termin powszechnie stosowany do określenia techniki wyceny aktuarialnej, która ma szerokie zastosowanie w ubezpieczeniach na życie na całym świecie. Wartość Embedded Value jest aktuarialnym szacunkiem wartości firmy, z wyłączeniem wartości przyszłej sprzedaży, jakiej spółka może się spodziewać.