Wyniki finansowe Grupy PZU za 2005 rok

Składka przypisana brutto grupy wyniosła 13 747,6 mln złotych. Na tę kwotę składa się 7 651,5 mln złotych z ubezpieczeń majątkowych i osobowych oraz 6 096,1 mln z ubezpieczeń na życie. Wzrost przypisu składki w PZU SA jest efektem zwiększenia sprzedaży ubezpieczeń OC (w tym pozakomunikacyjnych o blisko 20 proc.), majątkowych, wypadkowych oraz finansowych. Na znaczący wzrost (o 11,2 proc.) składki przypisanej w PZU Życie SA złożyło się przede wszystkim zwiększenie sprzedaży ubezpieczeń grupowych, wysoka sprzedaż PPE (ponad 500 zarejestrowanych programów) oraz sukces w zakresie sprzedaży IKE. Obecnie około 200 tysięcy klientów posiada IKE PZU, co oznacza zdobycie przez Grupę PZU pozycji lidera w tym segmencie rynku. W ubiegłym roku nastąpił także rozwój oferty produktowej w PZU Życie, co zaowocowało dalszym wzrostem przypisu składki z kanału bancassurance.

Kwota odszkodowań i świadczeń netto wypłaconych przez Grupę PZU w roku ubiegłym osiągnęła poziom 8 207 mln złotych. Statystycznie, z tytułu odszkodowań i świadczeń co minutę wypłacano ponad 68 tysięcy złotych. Oznacza to również realizację 28 odszkodowań i świadczeń w ciągu minuty. Grupa PZU wypłaca więcej odszkodowań niż wszystkie pozostałe towarzystwa ubezpieczeniowe działające w Polsce łącznie. Kwota odszkodowań brutto w spółce majątkowej w 2005 roku była mniejsza o 3,3 proc. w stosunku do roku poprzedniego i osiągnęła poziom 4 297,3 mln złotych. Spadek ten jest efektem poprawy procesu likwidacji szkód, w szczególności uruchomienia sieci naprawczej, skrócenia czasu likwidacji szkód oraz uruchomienia centrum likwidacji szkód zagranicznych. Wzrost wypłat świadczeń brutto w PZU Życie SA jest wynikiem zwiększenia liczby wykupów polis typu unit-linked oraz wzrostu wypłat z produktów bancassurance.

Po raz pierwszy od pięciu lat udało się zmniejszyć poziom kosztów administracyjnych w spółce majątkowej. Wyższy niż w roku 2004 poziom kosztów działalności ubezpieczeniowej ogółem spowodowany był wzrostem kosztów akwizycji wynikającym ze zwiększenia udziału sprzedaży przez kanały o wyższej prowizji, co jest ogólną tendencją rynkową. Wzrosły również nakłady na projekty strategiczne, których celem jest modernizacja firmy i podniesienie jej efektywności w dłuższym horyzoncie. Koszty działalności ubezpieczeniowej w PZU Życie SA utrzymały się na stabilnym poziomie. Wzrost kosztów administracyjnych związany był z wdrożeniem nowych systemów IT.

Zarówno w PZU SA jak i w PZU Życie SA odnotowano znaczący wzrost technicznego wyniku ubezpieczeń, odpowiednio o 61,3 proc. i 91 proc. Poprawa wyników w stosunku do roku poprzedniego była możliwa dzięki wzrostowi przypisu składki, niższym kosztom zmiany stanu rezerw oraz – w części majątkowej – niższemu poziomowi wypłaconych odszkodowań.

Wskaźnik mieszany w PZU SA, obrazujący udział poniesionych kosztów i wypłaconych odszkodowań w składce uległ w stosunku do roku 2004 zmniejszeniu, osiągając wartość 86,6 proc. Jest to jeden z najlepszych wyników efektywności wśród europejskich ubezpieczycieli.

Poprawie wyników technicznych towarzyszył wzrost dochodów z lokat na poziomie grupy o 16,8 proc. W obydwu spółkach nadal utrzymywany był bezpieczny poziom aktywów o niskim wskaźniku ryzyka.

Na wzrost zysku netto PTE PZU SA do poziomu 66,7 mln złotych miały wpływ większe przychody operacyjne i finansowe. Aktywa OFE PZU „Złota Jesień” wzrosły z 8 695 mln złotych do 11 757 mln złotych. Fundusz odnotowuje jeden z najlepszych wyników pod względem trzyletniej stopy zwrotu w zestawieniach publikowanych przez KNUiFE. W ostatnim zestawieniu za okres 09.2002 – 09.2005 OFE PZU zajął wysoką, piątą pozycję ze stopą zwrotu na poziomie 53,342%.

W 2005 roku swoją ofertę poszerzyło TFI PZU wprowadzając na rynek trzy nowe fundusze, w tym fundusz PZU fio akcji NOWA EUROPA, inwestujący powierzone środki na rynkach Europy Środkowowschodniej. Obecnie TFI PZU jest drugim co do wielkości „ubezpieczeniowym” towarzystwem funduszy inwestycyjnych na rynku.

Kapitały własne Grupy PZU wzrosły w roku 2005 o 30,2 proc. osiągając poziom 10 892,9 mln złotych. Pokrycie marginesu wypłacalności środkami własnymi wzrosło w obu spółkach ubezpieczeniowych: w PZU SA z 402,6 proc. do 782,3 proc. zaś w PZU Życie SA z 248 do 267,1 proc. Mimo wysokiej, stale rosnącej kapitalizacji spółek, na wysokim poziomie utrzymuje się wskaźnik rentowności kapitałów własnych (ROE), wynoszący dla Grupy PZU 33,4 proc.

Zarówno w ubezpieczeniach majątkowych jak i ubezpieczeniach na życie odnotowano w 2005 roku dalszy wzrost poziomu rezerw.