Wyniki VI edycji deweloperskiego Rankingu Banków

Polski Związek Firm Deweloperskich ogłosił wyniki VI Edycji Rankingu Banków Kredytujących Deweloperskie Projekty Mieszkaniowe. Banki były oceniane przez deweloperów pod kątem współpracy w zakresie finansowania i obsługi deweloperskich inwestycji mieszkaniowych.

W klasyfikacji generalnej zwyciężył bank PKO BP, który jednocześnie osiągnął najbardziej dynamiczny wzrost notowań w porównaniu z ostatnim rankingiem. Kolejne miejsca w klasyfikacji generalnej zajęły Nordea Bank Polska S.A. (lider rankingów z 2006 i 2007 roku), Pekao S.A. oraz BZ WBK S.A.

Pomimo przerwy w 2008 roku w finansowaniu przez banki inwestycji deweloperskich, wynikającej ze światowego kryzysu finansowego i braku dostępu do pieniądza na rynku międzybankowym, rok 2009 potwierdził wciąż słaby poziom współpracy firm deweloperskich z instytucjami finansowymi. Deweloperzy po raz kolejny, w porównaniu z poprzednia edycją rankingu, wystawili bankom słabsze oceny w pięciu bardzo istotnych kategoriach: „Szybkość podejmowania decyzji dotyczących wniosków kredytowych”, „Zgodność wstępnych deklaracji banku z faktycznymi procedurami”, „Elastyczność i partnerskie traktowanie kredytobiorcy”, „Warunki podpisanej umowy kredytowej”, „Współpraca w czasie realizacji inwestycji”. Chcąc uzyskać pełniejszy obraz sytuacji i warunków współpracy z bankami zdecydowano się wprowadzić cztery nowe kategorie: „Usprawnienie procedowania wniosku w tym samym banku w stosunku do lat poprzednich”, „Atrakcyjny procent przedsprzedaży wymagany przez bank przed uruchomieniem finansowania”, „Odmowa rozpatrzenia wniosku”, „Atrakcyjny wymagany przez bank procent udziału własnego nabywców mieszkań przy indywidualnych kredytach hipotecznych”.
 
PZFD zaprezentował wyniki Rankingu w sumie w dziewięciu kategoriach. W kategoriach „Szybkość podejmowania decyzji dotyczących wniosków kredytowych”, „Zgodność wstępnych deklaracji banku z faktycznymi procedurami”, „Współpraca w czasie realizacji inwestycji” oraz „Atrakcyjny wymagany przez bank procent udziału własnego nabywców mieszkań przy indywidualnych kredytach hipotecznych” pierwsze miejsce zdobył Nordea Bank Polska S.A. Najbardziej elastycznym i partnersko traktującym kredytobiorcę bankiem jest zdaniem deweloperów lider klasyfikacji generalnej – PKO BP. Ta instytucja finansowa wypadła najlepiej również w kategoriach: „Warunki podpisanej umowy kredytowej”, „Atrakcyjny procent przedsprzedaży wymagany przez bank przed uruchomieniem finansowania”, „Odmowa rozpatrzenia wniosku”. Wyjątkowo dobrze PKO BP spisał się ostatniej wymienionej kategorii – otrzymał zaledwie ujemny jedną ocenę negatywną – i wyraźnie zdeklasował w tym konkurentów.

Pekao S.A. najwięcej punktów zdobył w kategorii dotyczącej zmian w procesowaniu wniosku w danym banku w stosunku do lat poprzednich.

Bardzo dobrze przez deweloperów oceniony został również Polbank. Tej instytucji finansowej dotyczyły 4 ankiety i z tego powodu nie został on uwzględniony w rankingu. Jednak w trzech bardzo istotnych kategoriach jak: „Szybkość podejmowania decyzji dotyczących wniosków kredytowych” (16 punktów) oraz „Warunki podpisanej umowy kredytowej” (14 punktów), „Atrakcyjny procent przedsprzedaży wymagany przez bank przed uruchomieniem finansowania” (13 punktów) Polbank otrzymał najwięcej punktów.  

Ankiety przygotowane przez PZFD rozesłano do 109 firm zrzeszonych w Związku. W sumie otrzymano 85 ankiet od 41 firm deweloperskich z opiniami dotyczącymi 25 instytucji finansowych. Zgodnie z zasadami Rankingu, w ostatecznej ocenie uwzględniono tylko te banki, które otrzymały minimum pięć indywidualnych ocen.

Źródło: Smart Media