Wyniki zarządzania portfelami przez Fortis Private Investments Polska

Zgodnie z zapowiedzią zamieszczoną w raporcie za IV kwartał 2009 roku, podajemy wyniki portfeli inwestycyjnych zarządzanych przez Fortis Private Investments Polska S.A. za I kwartał 2010 r.:

Portfele akcji:


Portfele zrównoważone:


Portfele dłużne:

Wyniki uwzględniają wszystkie prowizje transakcyjne, przyznane dywidendy (netto). Nie uwzględniono opłat za zarządzanie oraz podatku od odsetek i dyskonta w przypadku portfeli dłużnych oraz zrównoważonych. Wyniki za II kwartał 2010 roku zostaną podane 23 lipca 2010 roku.

Komentarz – I kwartał 2010:

Początek roku przyniósł wzrosty indeksów giełdowych. WIG20 20 stycznia ustanowił nowy szczyt na poziomie 2489, po czym rozpoczęła się dość dynamiczna korekta. W ciągu 3 tygodni indeks stracił blisko 13%. Pod koniec lutego rynek rozpoczął marsz w górę. Indeksy rosły niemal nieprzerwanie przez cały marzec. Wszystkie straty poniesione w czasie korekty zostały odrobione.

WIG20 przebił się przez opór wyznaczony przez styczniowy szczyt i na koniec miesiąca był na poziomie 2496 pkt. W całym I kwartale WIG20 wzrósł o 4,5%, a WIG o 6,2%. Jeszcze lepiej zachował się indeks średnich spółek MWIG40 zyskując 6,4%. Podobny scenariusz był realizowany na rynkach zagranicznych (lekkie wzrosty w styczniu, korekta w lutym i odrabianie strat w marcu). Amerykański SP500 wzrósł w ciągu kwartału o 4,9%, DJIA o 4,1%, a NASDAQ o 5,7%. W Europie DAX zyskał 3,3%, FTSE 4,9%, a CAC40 tylko niecały 1,0%. Na uwagę zasługuje wzrost węgierskiego BUXa o 14,2%. Wyniki portfeli akcyjnych dywidendowych (+7,02%) i 6×3 (+7,00%), a także zmiennego zaangażowania (+5,95%) są lepsze od WIG20, który jest benchmarkiem dla tych strategii.

Znakomicie wypadł portfel małych i średnich spółek MISS z wynikiem +13,28%, dla którego benchmarkiem jest MWIG40. Korekta, jaka miała miejsce na przełomie stycznia i lutego była na rynku spodziewana i wypełniła oczekiwania inwestorów, którzy na nią czekali. Pokonanie styczniowych szczytów otworzyło drogę do dalszych wzrostów. W I kwartale nastąpił wyraźny spadek rentowności obligacji. Dla OK0710 rentowność obniŜyła się z 3,85% do 3,11%. Dla dłuższych papierów – DS1015 z 5,95% do 5,14%. Przełożyło się to na mocne wzrosty kursów. Benchmark portfela dłużnego zyskał w ciągu kwartału 4,11%. Tak mocny wzrost był spowodowany w dużej mierze zachowaniem się papierów o długich terminach wykupu.

W portfelach znajdują się obligacje zarówno o długich, jak i krótszych terminach zapadalności. Dlatego stopa zwrotu z portfeli +2,40% jest niższa niż benchmarku. Na początku roku pojawiły się pierwsze oczekiwania podwyżki stóp procentowych na jesieni. Obecnie oczekiwania te przesunęły się na początek następnego roku. Utrzymuje się dobra sytuacja w zakresie finansowania budżetu, m.in. dzięki wysokim wpływom z prywatyzacji. Papiery skarbowe wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Ministerstwo Finansów z powodzeniem plasuje kolejne emisje długu na rynkach. Pomimo znacznie większych wydatków niż wpływów zanotowanych w okresie pierwszych trzech miesięcy roku, zgodnie z oczekiwaniami nie ma żadnych problemów z finansowaniem deficytu budżetowego. Dobra sytuacja w tym zakresie powinna się utrzymać w najbliższych miesiącach.

Źródło: BNP Paribas Bank Polska SA