Szkolne Kasy Oszczędności PKO Banku Polskiego (SKO) są obecne w szkołach już od 80 lat. Z okazji jubileuszu powstała wystawa „80 lat SKO”, która pokazuje fenomen SKO – zarówno tego sprzed 80 lat, jak i obecnego, opartego na innowacyjnych technologiach, kompleksowego programu edukacyjnego. Wśród eksponatów znalazły się unikatowe zdjęcia, dokumenty oraz gadżety. Całość wzbogacają elementy multimedialne.
Do 6 maja br. wystawę można oglądać w zabytkowym modernistycznym budynku przy Pl. Wolności 3, w którym mieści się Oddział 1 PKO Banku Polskiego. Jej wirtualna wersja dostępna jest na stronie www.pkobp.pl/80-lat-sko. Poznań jest drugim z 11 miast, w którym zagości ekspozycja.
SKO to mnóstwo imponujących liczb: 80 lat doświadczenia w nauczaniu oszczędzania, 4,6 tys. szkół uczestniczących w programie, ponad 157 tys. dzieci korzystających z serwisu internetowego SKO (www.sko.pkobp.pl), ponad 560 szkół prowadzących blogi na platformie SzkolneBlogi.pl, ok. 75 tys. fanów Szkoły Oszczędzania na portalu NK. Tysiące polskich dzieci pomnaża swoje oszczędności, korzystając z atrakcyjnie oprocentowanych rachunków oraz zaprojektowanego z myślą o nich serwisu www.sko.pkobp.pl. Spośród uczniów oszczędzających dziś w SKO, 52 proc. stanowią dziewczynki, 48 proc. – chłopcy a do najpopularniejszych imion SKO-wiczów należą: Julia i Jakub. SKO budzi największe zainteresowanie wśród dzieci w wieku 8-9 oraz 10-11 lat, a średnia kwota zgromadzona na internetowym koncie ucznia wynosi 371 złotych.
– Dzięki niezwykle bogatej, 80-letniej historii naszego programu dla szkół, w oszczędzaniu z SKO mają doświadczenie już co najmniej trzy pokolenia Polaków. Dostosowanie SKO do współczesnych realiów sprawiło, że program jest atrakcyjny dla najmłodszych i pomaga w edukacji finansowej, która jest niezbędna i znacznie ułatwia podejmowanie racjonalnych decyzji finansowych w dorosłym życiu – mówi Małgorzata Kocoń, dyrektor Biura Młodego Klienta w PKO Banku Polskim.
Za sukcesami stoją konkretni ludzie: nauczyciele, dzieci, rodzice oraz przedstawiciele Banku, którzy tworzą coraz liczniejszą społeczność oszczędzającą, przedsiębiorczą i proekologiczną. – W SKO dzieci uczą się przedsiębiorczości na wiele sposobów. Przede wszystkim oszczędzają pieniądze, ale nie tylko. Także zasoby naturalne, np. wodę, energię czy papier. Zbierają makulaturę, zużyte płyty a nawet znaczki pocztowe. Mają też wiele pomysłów, jak zebrać środki na konkretny cel, np. pomoc potrzebującym. Dlatego chętnie biorą udział w organizowanych przez radę rodziców kiermaszach świątecznych, na które sami przygotowują produkty na sprzedaż. Na jednym z ostatnich kiermaszów przeprowadzono loterię, z której dochód został przeznaczony na rzecz chorej dziewczynki z naszej szkoły – mówi Lucyna Cieślewicz, opiekun SKO w Szkole Podstawowej nr 82 w Poznaniu.
Motorem tych działań są organizowane od wielu lat konkursy, szczególnie „Konkurs dla Szkolnych Kas Oszczędności” i „Konkurs dla Opiekunów SKO z okazji Dnia Edukacji Narodowej”. Bank organizuje również konkursy dla użytkowników i czytelników platformy www.SzkolneBlogi.pl.
Wspierając w tych inicjatywach nauczycieli – Opiekunów SKO, PKO Bank Polski zapewnia materiały edukacyjne, m.in. gotowe scenariusze lekcji, objęte honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i większości kuratoriów oświaty. Wszystkie materiały edukacyjne SKO można również nieodpłatnie pobrać ze strony www.pkobp.pl/sko. Uzupełnieniem oferty jest też poradnik ekonomiczny dla dzieci „Brawo Bank”, a także specjalna zakładka „Dla najmłodszych” na portalu www.bankomania.pkobp.pl.
Bank stale rozwija program SKO i wkracza w nowe obszary, jak np. bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły. W ramach tych działań, w tym roku szkolnym, wszyscy SKO-wicze otrzymali od Banku opaski odblaskowe poprawiające ich widoczność na drodze oraz ulotki dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Bank przygotował ten materiał we współpracy z Komendą Główną Policji, jako odpowiedź na wprowadzony w zeszłym roku obowiązek noszenia przez pieszych po zmroku elementów odblaskowych w terenie niezabudowanym.
Wystawę można odwiedzać do 6 maja br. w godzinach otwarcia Oddziału 1 w Poznaniu, przy Placu Wolności 3 (od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 18.00). Wstęp jest bezpłatny.
Więcej informacji na temat historii SKO i wystawy można znaleźć na specjalnie przygotowanej stronie internetowej: www.pkobp.pl/80-lat-sko.