XV Krajowa Konferencja SKOK: „Pielęgnując wartości”

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj Polskę bez istnienia w jej systemie finansowym tanich, przyjaznych i bezpiecznych instytucji finansowych, jakimi są SKOK-i. Dynamiczny rozwój polskich Kas dla nikogo nie powinien być zaskoczeniem. Potwierdza jedynie tezę, jak bardzo SKOK-i potrzebne są milionom Polaków. Spółdzielcze Kasy w swej filozofii działania nie ograniczają się tylko do oferowania swoim członkom tanich usług finansowych. Spełniają także niezwykle ważną funkcję społeczną. Uczą miliony Polaków oszczędzania i inwestowania pieniędzy. Prowadzą wiele działań o charakterze lokalnym, budując społeczeństwo demokratyczne i oparte na naturalnej więzi człowieka z jego otoczeniem.

W ramach XV Krajowej Konferencji SKOK oprócz sesji plenarnej odbyło się wiele ważnych i interesujących paneli. Poświęcone zostały m.in. wartościom Kas w perspektywie światowej, bezpieczeństwu Kas jako fundamentowi działania systemu SKOK, jak też prawom członków Kas w kontekście ochrony konsumenta.

W czasie XV Krajowej Konferencji kilkudziesięciu zasłużonym dla rozwoju ruchu SKOK osobom, prof. Andrzej Stelmachowski w imieniu prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego wręczył odznaczenia państwowe (złote, srebrne i brązowe krzyże zasługi). Najważniejsze wyróżnienia – Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej otrzymali: za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Mike Mercer, prezes Georgia Credit Union Affiliates oraz za wybitne zasługi dla rozwoju polskiego systemu oszczędnościowo – kredytowego SKOK Grzegorz Bierecki, prezes Krajowej SKOK.Na krajowych konferencjach SKOK wiele czasu poświęca się dyskusjom związanym z codziennym spełnianiem misji społecznej. Polskie SKOK-i, co jest ich zasadniczą wartością, realizują społeczną misję poprzez różnorodne wsparcia na rzecz osób oraz instytucji znajdujących się w potrzebie: biednych i niepełnosprawnych, szpitali, szkół, czy młodzieżowych klubów sportowych.

Naczelna dewiza spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w Polsce brzmi następująco: „Ludzie są najważniejsi”. Niezwykły dynamizm rozwoju spółdzielczych kas oraz ich niezwykła popularność wyraźnie świadczą o ogromnej potrzebie korzystania z tego typu instytucji, jaką odczuwają Polacy. Instytucji, które łączą bezpieczne i rozsądne usługi, uwzględniające przede wszystkim dobro członków, z zasadami samopomocy i nie kierowania się zyskiem.

W konferencjach biorą udział zagraniczni goście, którzy mają okazję zobaczyć na własne oczy , w jaki sposób SKOK-i przeżywają w Polsce swój rozkwit. W tym roku gratulowano SKOK-om równie dynamicznego rozwoju w ciągu przynajmniej następnych 150 lat.

Na konferencji prasowej Grzegorz Bierecki, prezes Krajowej SKOK mówił o planach związanych m.in. z tworzeniem w systemie SKOK tzw. centrum bankomatowego, które do końca 2009 r. ma doprowadzić do powstania ponad 600 własnych bankomatów funkcjonujących w SKOK-ach na terenie całego kraju. Ma się tym zająć Towarzystwo Finansowe SKOK SA, które jeszcze w tym roku powinno znaleźć się na giełdzie. Mówiono również o pracy zespołu profesorskiego (wybitni znawcy prawa spółdzielczego w Polsce), który zajmuje się właśnie nowelizacją prawa spółdzielczego, w tym ustawą o SKOK. Podkreślano również, że w tym roku (od stycznia br. nie obowiązuje SKOK-ów zwolnienie z płacenia podatków od działalności statutowej) w żadnym razie nie można mówić o jakichkolwiek przywilejach SKOK w porównaniu z systemem bankowym. Wręcz przeciwnie. W ogólnym rozrachunku banki korzystają z przywilejów znacznie częściej niż SKOK-i (wymienić tu można choćby dostęp tamtego sektora do Bankowego Tytułu Egzekucyjnego, z czego SKOK-i korzystać nie mogą).

Przypomnijmy, że w 2002 roku, kiedy polskie SKOK-i obchodziły okrągłą, bo 10-letnią rocznicę odrodzenia od czasów II wojny światowej (przed wojną znane były tzw. Kasy Stefczyka) w Warszawie odbyła się VI Międzynarodowa Konferencja Liderów Unii Kredytowych. Gośćmi honorowymi tamtej konferencji byli: laureat pokojowej nagrody Nobla, były prezydent RP, Lech Wałęsa oraz wybitny polarnik, Marek Kamiński. Konferencję uświetniło wielkie wydarzenie artystyczne -prapremiera „Litanii Polskiej” do poezji ks. Jana Twardowskiego i muzyki Zygmunta Koniecznego.

Warto wrócić dzisiaj do warszawskiej konferencji sprzed 5 lat, wszak było to jedno z ważniejszych wydarzeń związanych z funkcjonowaniem instytucji finansowych w Polsce w przededniu wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej. Organizatorami konferencji była Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa, pełniąca jednocześnie rolę gospodarza oraz Światowa Rada Związków Kredytowych z siedzibą w Madison w Stanach Zjednoczonych. Jak już wyżej wspomniano, nie jest przypadkiem, że VI Międzynarodowa Konferencja Liderów Unii Kredytowych odbyła się wówczas w Warszawie, bowiem rok 2002 był rokiem jubileuszu – X rocznicy odrodzenia w Polsce ruchu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Fakt powierzenia Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej roli gospodarza stanowił dowód ogromnego uznania światowej społeczności unii kredytowych dla sukcesów rozwojowych ruchu spółdzielczych kas w naszym kraju będących dziś wzorem do naśladowania i źródłem inspiracji dla inicjatyw unii kredytowych w wielu krajach świata.

Odbywająca się po raz pierwszy w Polsce, warszawska konferencja stanowiła znakomitą okazję dla popularyzacji naszego kraju i jego osiągnięć. Przypomnijmy, że uczestniczyło w niej 724 działaczy unii kredytowych z 31 państw, z Arthurem Arnoldem, ówczesnym prezesem i dyrektorem generalnym, Gerrym Foleyem, przewodniczącym Światowej Rady Związków Kredytowych oraz Grzegorzem Biereckim, prezesem Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej na czele. Warto podkreślić, że do Polski przyjechali przedstawiciele zarówno z dużych krajów, jak i najodleglejszych zakątków kuli ziemskiej. Najliczniej reprezentowani na warszawskiej konferencji byli Amerykanie (160 osób) i Polacy (159). Uczestniczyło w niej także 86 Irlandczyków, 32 Australijczyków, 21 Kanadyjczyków, 15 Brytyjczyków oraz przedstawiciele takich krajów, jak: Brazylia, Bułgaria, Kongo, Francja, Niemcy, Gwatemala, Jamajka, Kenia, Korea, Macedonia, Holandia, Nowa Zelandia, Filipiny, Rumunia, Rwanda, Szwajcaria, Tajlandia, czy Trynidad i Tobago.

Wszyscy reprezentowali krajowe i regionalne organizacje międzynarodowego ruchu unii kredytowych zrzeszone w Światowej Radzie Związków Kredytowych (WOCCU).

World Council of Credit Unions, Inc., to najważniejsza organizacja międzynarodowego ruchu unii kredytowych zrzeszająca 91 kraje świata, w tym od 1993 roku, Polskę, reprezentowana przez Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową. Warszawska konferencja była okazją do wielu spotkań i wymiany doświadczeń między poszczególnymi uniami z całego świata, którym przyświeca taki sam wzorzec działania. Wiele razy podkreślano, że unie kredytowe na świecie – funkcjonujące w naszym kraju pod nazwą spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych – są instytucjami samopomocy finansowej stawiającymi sobie za cel działanie dla dobra i poprawy sytuacji materialnej, warunków i szans życiowych swoich członków i ich rodzin. Tak jak w innych krajach świata, spółdzielcze kasy świadczą usługi finansowe – oszczędnościowe, kredytowe i ubezpieczeniowe – na rzecz swoich członków – osób zazwyczaj niezamożnych, których możliwość korzystania z oferty komercyjnych instytucji finansowych, z uwagi na osiągane przez nich niskie dochody jest często ograniczona bądź niemożliwa.