Z rządowych dopłat do kredytów korzysta 264 bezrobotnych

„– Na spłatę rat klientów banków wydaliśmy około 191 tys. zł – mówi Danuta Bruzik, dyrektor departamentu usług agencyjnych w Banku Gospodarstwa Krajowego, który obsługuje ten rządowy program.

Zgodnie z prognozami Ministerstwa Pracy z pomocy miało korzystać w sumie ponad 46 tys. osób, a rząd chciał przeznaczyć na nią ok. 440 mln zł. Osoby, które straciły pracę, mogą się starać o pomoc do końca przyszłego roku. Jeśli klientów banków, którzy będą korzystać z dopłat państwa, będzie przybywać w takim tempie, jak przez ostatnie dwa miesiące (program ruszył 5 sierpnia tego roku – red.), to ich liczba nie przekroczy 3 tys.”, czytamy w „Rz”.

„– Liczba osób, które skorzystały z programu, jest bardzo mała – uważa Michał Wydra ze Związku Banków Polskich. – To sygnał, że nie grożą nam większe zawirowania.”, czytamy dalej.

Zasady funkcjonowania nowego programu reguluje ustawa o pomocy państwa w spłacie kredytów mieszkaniowych dla osób bezrobotnych. Pomoc w spłacie kredytów hipotecznych udzielana jest osobom, które utraciły pracę po 1 lipca 2008 r. i zarejestrowały się w Urzędzie Pracy jako osoby bezrobotne. W celu skorzystania z rządowej pomocy muszą one uzyskać w swoim banku kredytującym zaświadczenie o wysokości kredytu i harmonogramie spłat. Następnie wraz z dokumentem z banku składają wniosek o udzielenie pomocy w regionalnym Urzędzie Pracy. Po podjęciu pozytywnej decyzji na temat przyznania pomocy osobie bezrobotnej, starosta przekazuje informację do realizacji Bankowi Gospodarstwa Krajowego. Bank w terminach określonych w decyzji starosty dokonuje wypłat rat pomocy na rachunek wskazany przez instytucję kredytującą informując jednocześnie osobę, która korzysta z pomocy o zrealizowanej płatności. Zwrot pomocy następuje po dwuletnim okresie karencji i będzie się odbywał w formie nieoprocentowanych rat spłacanych w ciągu kolejnych ośmiu lat na rachunek Urzędu Pracy, bez udziału BGK.

Więcej szczegółów w „Rzeczpospolitej” w artykule „Małe zainteresowanie dopłatami do kredytów” autorstwa Elżbieta Glapiak.

WB