Zabytkowe tramwaje w promocji banknotu

Od 23 września w NBP będzie można kupić banknoty kolekcjonerskie z wizerunkiem Juliusza Słowackiego. To wkład NBP w obchody 200. rocznicy urodzin poety.

We wtorek i środę, 22 i 23 września, w godzinach przedpołudniowych na dwóch głównych arteriach Warszawy (łączących Mokotów z Żoliborzem i Ochotę z Pragą) pojawią się zabytkowe tramwaje. Ich pasażerami będą uczniowie stołecznego liceum im. Juliusza Słowackiego. Na każdym przystanku rozdawać będą przygotowaną przez NBP broszurę informującą o emisji banknotu kolekcjonerskiego z wizerunkiem patrona ich szkoły.

Prezentacja banknotu, z udziałem Sławomira Skrzypka, prezesa NBP, odbędzie się w środę, o godz. 11.00, na terenie pętli tramwajowej przy warszawskim Placu Narutowicza. W środę właśnie NBP rozpocznie sprzedaż tych banknotów. Ich nominał wynosi 20 złotych, cena sprzedaży 29 zł.

– W tym roku mija 200 lat od narodzin Juliusza Słowackiego i 160 od jego śmierci – powiedział serwisowi internetowemu NBP Sławomir Skrzypek. – Z tej okazji Sejm ogłosił rok 2009 Rokiem Juliusza Słowackiego. Włączając się w te obchody, Narodowy Bank Polski postanowił uczcić wieszcza emisją trzeciego w naszej kolekcji banknotu kolekcjonerskiego.

Pierwszym – przypomnijmy – był banknot z wizerunkiem Jana Pawła II, wyemitowany w październiku 2006 r. a drugim – z 2008 r. – banknot upamiętniający 90. rocznicę odzyskania niepodległości, przedstawiający wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego.

 Na przedniej stronie najnowszego banknotu kolekcjonerskiego umieszczone zostało popiersie Juliusza Słowackiego z zaznaczeniem dat urodzin i śmierci (1809-1849), obok – widok dworku w Krzemieńcu na Ukrainie, w którym urodził się poeta. Na odwrocie banknotu widnieje reprodukcja fragmentu autografu wiersza „Uspokojenie”. To jeden z liryków, w którym poeta prezentuje swój pogląd na sens życia i istotę wszechświata. Po lewej umieszczono wizerunek kolumny Zygmunta III Wazy na placu Zamkowym w Warszawie i sylwetki lecących żurawi. To symboliczne przedstawienie stolicy, z którą poeta był silnie związany. Tu nie tylko tworzył, ale pracował w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Jego znajomość sfery finansów sprawiła, że umiejętnie pomnażał pieniądze także podczas lat spędzonych na emigracji, m.in. inwestując je na paryskiej giełdzie.

Banknot kolekcjonerski posiada zabezpieczenia przeciw fałszerstwom. Wśród nich m.in. znak wodny, zaprojektowany jako profil twarzy poety, a także recto-verso (obraz widziany podczas oglądania pod światło utworzony z uzupełniających się elementów, umieszczonych po obydwu stronach banknotu), widoczne jako kałamarz z piórem. Autorem projektu graficznego banknotu jest Maciej Kopecki – naczelny grafik Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych SA, a wizerunek Juliusza Słowackiego (ryt portretu) wykonał Przemysław Krajewski, artysta rytownik PWPW SA.
Źródło: NBP