Zaczyna pękać multikredytowa bańka

„Według obliczeń Mariusza Karpińskiego, byłego prezesa GE Money Banku […] przekredytowanych osób jest 80-90 tys., a ich długi wynoszą 6-8 mld zł i rosną o miliard kwartalnie. Multidłużnicy spłacają długi, dopóki dostają nowe kredyty. Są już pierwsze sygnały, że dostęp do finansowania im się kończy. – Około 20 proc. portfeli kredytowych wystawianych przez banki na sprzedaż to kredytobiorcy, których długi już wcześniej trafiły na rynek – mówi Piotr Krupa, prezes Kruka, największego polskiego windykatora.”, pisze „PB”.

„Kilka lat temu odsetek multikredytobiorców wynosił 5-6 proc. Dzisiaj poziom 15-20 proc. można spotkać w bankach uniwersalnych. W wyspecjalizowanych w szybkich pożyczkach jest dużo wyższy. – Niedawno kupiliśmy portfel należności niemal trzech tysięcy kredytobiorców od banku detalicznego. Z tej liczby nie znaliśmy tylko kilku osób […]  – mówi Piotr Krupa.”, czytamy.

„Długi tych samych osób wystawiają na sprzedaż również firmy telekomunikacyjne, telewizje kablowe. Krzysztof Matela, szef EGB Investment, windykatora wyspecjalizowanego w wierzytelnościach detalicznych, uważa, że skala problemu wykracza poza sektor bankowy. – Nie mówmy o multikredytobiorcach, lecz o multidłużnikach. Kredyt to tylko jedna z wierzytelności, wcale nie największa […] – mówi Krzysztof Matela.”, czytamy dalej.

Jak wynika z najnowszego raportu InfoDług, opublikowanego na początku września przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej ogólna kwota przeterminowanych zobowiązań wynosi 12,06 miliarda złotych. Tylko w ciągu ostatniego kwartału kwota ta wzrosła o ponad 20%. Z danych wynika, że 1,47 miliona osób ma w Polsce problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. Liczba osób, które mają problem z terminowym regulowaniem należności wzrosła w ciągu ostatnich trzech miesięcy o ponad 105 tysięcy, czyli o 7,7%. Z kolei wzrost ogólnej kwoty niespłacanego zadłużenia zanotowany w przeciągu ostatnich trzech miesięcy jest najwyższy od czasu rozpoczęcia publikacji raportu i wyniósł 2,18 miliarda złotych (22%). W ciągu ostatniego roku niespłacane zadłużenie wzrosło o 71%, podczas gdy rok wcześniej wzrost ten wyniósł 44%.

Więcej informacji w „Pulsie Biznesu” w artykule Eugeniusza Twaroga pt. „Multikredytowa bańka pęka”.

WB