W ostatnim kwartale kwota ta wzrosła dwukrotnie szybciej niż średnio w poprzednich pięciu kwartałach. O 5%, do 1,264 miliona wzrosła liczba osób, które zalegają z płatnościami powyżej 60 dni. Średnia kwota zaległego zadłużenia wzrosła przez ostatni kwartał o 10% do 6425 złotych.
Na całościową kwotę zaległych płatności klientów podwyższonego ryzyka w Polsce, wynoszącą w listopadzie 2008 roku 8,12 miliarda złotych, składają się zobowiązania wynikające z niespłacanych kredytów, opłat leasingowych, a także opłat za energię elektryczną, usługi telekomunikacyjne lub czynsz za mieszkanie. W sierpniowym raporcie InfoDług zaległe zadłużenie wynosiło 7,06 miliarda. Analizując sześć kwartalnych edycji raportu warto zwrócić uwagę, że obecnie wzrost zaległego zadłużenia jest dwukrotnie większy niż średniokwartalny wzrost w przeszłości (kiedy wynosił on około 0,5 miliarda).
W ciągu ostatnich 15 miesięcy, odkąd ukazuje się InfoDług, średnie zadłużenie zwiększyło się o 1425 złotych czyli o 28%. Obecnie wynosi 6425 zł.
Większość uczestników obrotu gospodarczego spłaca zobowiązania terminowo, budując swoją pozytywną historię kredytową i biznesową. Grupa klientów podwyższonego ryzyka, która czasowo nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, liczy w tej chwili około 1,26 miliona osób.
„W najnowszej edycji raportu InfoDług odnotowaliśmy dwukrotnie wyższy wzrost ogólnego zaległego zadłużenia niż w poprzednich kwartałach. Trudno jednak wyrokować, czy jest to już efekt zawirowań na rynkach finansowych, jakich doświadczamy w ostatnim czasie. Dlatego szczególnie istotne będą wyniki kolejnego badania, które odbędzie się w lutym 2009r.” powiedział Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu InfoMonitora. „Pozytywnym sygnałem jest to, że coraz więcej banków oraz firm dostarczających usługi masowe weryfikuje swoich nowych klientów i kontrahentów. Można to ocenić po liczbie raportów z informacjami gospodarczymi udostępnianych przez InfoMonitor. Udostępniliśmy już ponad 4 miliony raportów.”
Najwięcej osób czasowo niewywiązujących się z zobowiązań ma zadłużenie mieszczące się w przedziale 2001-5000 złotych. Niemal połowa (684 856 czyli 46%) osób czasowo niewywiązujących się z zobowiązań to „drobni dłużnicy”, którzy posiadają zadłużenie nieprzekraczające 2000 złotych.
„Te wyniki pokazują, że wśród około 5% ogółu Polaków, którzy mają zaległości ze spłacaniem swoich zobowiązań, dominują tak zwani . Pamiętajmy jednak, że obecnie nawet niewielkie zadłużenie może wpłynąć na decyzję banku o przyznaniu pożyczki, kredytu ratalnego czy karty kredytowej. Można się spodziewać, że Banki, zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego będą obecnie jeszcze częściej sprawdzać historię płatniczą klientów i to nie tylko w Biurze Informacji Kredytowej, ale także w Centralne Ewidencji Dłużników InfoMonitora” powiedział Mariusz Wyżycki, Wiceprezes Zarządu BIK.
Każdy ma możliwość sprawdzenia czy znalazł się w InfoMonitorze Biurze Informacji Gospodarczej S.A. oraz w Biurze Informacji Kredytowej, a także kto i z jaką informacją umieścił tam wpis na jego temat. Jeśli okaże się, że dane te są niedokładne, należy zgłosić się do firmy, która taką informację wysłała z żądaniem weryfikacji danych. Każdy podmiot zgłaszający dłużników do InfoMonitora ma obowiązek uaktualnienia informacji na jego temat pod groźbą kary. InfoMonitor ani BIK nie może bez zlecenia od podmiotu zgłaszającego dane samodzielnie lub na wniosek dłużnika dokonywać tego rodzaju korekty.