Załóż agencję pośrednictwa pracy

Resort gospodarki zamierza wprowadzić zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Łatwiej ma być m. in. prowadzić agencję pośrednictwa pracy. Taką działalność będą mogły podejmować również firmy łamiące prawo – informuje w dzisiejszym wydaniu ”Rzeczpospolita”.

”– Właściwie wszystkie zaproponowane zmiany są niekorzystne dla pracowników i osób, które mogą być klientami agencji zatrudnienia. Rynek pośrednictwa pracy jest bardzo ważny szczególnie w czasie kryzysu, który – według wielu ekspertów – wciąż jest przed nami. Deregulacja i poluzowanie nadzoru nad agencjami sprawią, że więcej osób szukających zatrudnienia może paść ofiarą nieuczciwych firm – mówi Jacek Smagowicz, ekspert NSZZ `Solidarność`” – czytamy w ”Rzeczpospolitej”.

”Projekt pozwala na prowadzenie pośrednictwa pracy firmom, które mają zaległości z tytułu podatków, składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, na Fundusz Pracy czy FGŚP. Poza tym pośrednictwem będzie się mogła zajmować agencja, która ma na koncie wykroczenia i przestępstwa w stosunku do osób korzystających z jej usług” – czytamy dalej.

”Z ustawy mają być wykreślone przepisy określające standardy, jakim powinny odpowiadać biuro agencji i zatrudniony w nim personel. Lokal przeznaczony na biuro agencji nie będzie już musiał mieć pomieszczenia zapewniającego poufność prowadzonych rozmów, nie będzie też konieczności umieszczania w biurze sprzętu technicznego. Ponadto osoby zajmujące się poradnictwem zawodowym i doradztwem personalnym nie będą już musiały mieć studiów wyższych, których program obejmuje tę tematykę” – dodaje ”Rzeczpospolita”.

Coraz więcej firm sięga po niestandardowe sposoby rekrutacji. Testy psychologiczne, odgrywanie scenek rodzajowych, zadawanie podchwytliwych pytań – to tylko niektóre z nich. Ilu pracodawców, tyle sposobów na sprawdzenie, czy kandydat nadaje się na określone stanowisko. Również analiza grafologiczna pisma może służyć rekrutacji. W końcu na jego podstawie można określić 250 cech charakteru człowieka.

Więcej informacji na ten temat w dzisiejszym wydaniu ”Rzeczpospolitej”, w artykule Tomasza Zalewskiego pt. ”Agencja zatrudnienia bez barier”.

Źródło: Rzeczpospolita