Zapowiedź porozumienia w Polskim Towarzystwie Ubezpieczeń SA

W dniu 11 lutego br odbyło się posiedzenie Rady Nadzorczej Polskiego Towarzystwa Ubezpieczeń SA. Rada Nadzorcza przyjęła plan działalności oraz plan finansowy Polskiego Towarzystwa Ubezpieczeń SA na 2007 r. Jednocześnie w związku z rezygnacją Jana Szczepańskiego, i wcześniejszą rezygnacją Mirosława Kwiatkowskiego, z członkostwa w Radzie Nadzorczej PTU SA, na mocy par. 18 Statutu w skład Rady Nadzorczej weszły dwie osoby: Danuta Wałcerz oraz Marek Żytniewski. Obecnie Rada Nadzorcza Polskiego Towarzystwa Ubezpieczeń SA liczy 8 osób.

Ciech pozbawiony praw statutowych w PTU

Według Ciech S.A., który za pośrednictwem swoich spółek JZS Janikosoda i IZCh Soda-Mątwy jest właścicielem 45,42 proc. akcji PTU, ostatnie wydarzenia w tej spółce wyglądają zupełnie inaczej, niż przedstawiono to w komunikacie PTU zamieszczonym na portalu PR.News.

Rzeczywiście na NWZA 12. lutego akcjonariusze zadeklarowali chęc osiągnięcia porozumienia. Tyle tylko, że ze strony spółek Techwell i Inwesta jest to czysta hipokryzja. Dotychczasowe próby porozumienia, proponowanego przez Ciech, były konsekwentnie odrzucane przez ich przedstawicieli. Jest to o tyle niezrozumiałe, że nasza spółka nie chciała niczego więcej poza realizacją praw zagwarantowanych nam w statucie PTU.

Zgodnie z zapisami statutu, mamy prawo do desygnowania trzech członków Rady Nadzorczej i wskazania przewodniczącego Rady. Poza tym przysługuje nam prawo zaproponowania kandydata na członka zarządu PTU. Od wielu miesięcy usiłujemy dokonac zmian w składzie radzie nadzorczej PTU, zgodnych z tymi zapisami. Niestety, odbycie Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy jest niemożliwe z powodu postawy spółek Techwell i Inwesta. Mając łącznie ponad 25 proc. głosów (a zgodnie ze statutem PTU wszystkie decyzje na WZA zapadają większością 75 proc. głosów) głosują one przeciwko zgłaszanym przez innych akcjonariuszy kandydatom na przewodniczącego WZA, nie proponując przy tym własnego kandydata. Ponieważ nie udaje się wybrac przewodniczącego – WZA nie może się odbyc. Ta sama sytuacja miała miejsce na ostatnim WZA 12. lutego.

Nie zgadzamy się też z fragmentem komunikatu PTU opisującym efekty spotkania członków byłej Rady Nadzorczej PTU, które miało miejsce 11. lutego. Stoimy na stanowisku, że po tym jak 9. lutego rezygnację z członkostwa w Radzie złożył desygnowany przez należące do Ciechu spółki Jan Szczepański, PTU nie ma Rady Nadzorczej. Zgodnie ze statutem PTU powinna ona liczyc co najmniej siedmiu członków, a po rezygnacji Jana Szczepańskiego zostało ich tylko sześciu.

Waldemar Grzegorczyk
Rzecznik prasowy Grupy Chemicznej Ciech