Zbigniew Herbert – nowe monety NBP

Rewers złotej monety dwustuzłotowej przedstawia fragment pomnika konnego Marka Aureliusza na Kapitolu w Rzymie, a nad nim tytuł jednego z wierszy Herberta „Do Marka Aurelego”. Głównym motywem awersu jest wizerunek półpostaci Zbigniewa Herberta, zaprojektowany według zdjęcia poety wykonanego przez Isolde Ohlbaum. Nakład monety – 11.200 sztuk.

Na rewersie monety srebrnej 10-złotowej, wybitej w nakładzie 113 tysięcy sztuk stemplem lustrzanym, widnieje stylizowany wizerunek Nike z Samotraki na tle zarysu pochylonej sylwetki Zbigniewa Herberta z podwójnym zarysem głowy. Po prawej stronie, w półkolu, tytuł jednego z wierszy Herberta „Nike która się waha”. Awers przedstawia wizerunek półpostaci Zbigniewa Herberta, wykorzystujący zdjęcie poety wykonane przez Danutę Łomaczewską.

Monetę dwuzłotową ze stopu Nordic Gold, która weszła do obiegu w środę 28 maja, wybito w ponad półtoramilionowym nakładzie (1.510.000 sztuk), stemplem zwykłym. Rewers przedstawia Zbigniewa Herberta z profilu (w projekcie wykorzystano zdjęcie poety autorstwa Isolde Ohlbaum). Awers – to wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej.

Monety złotą i srebrną będzie można kupić od 30 maja 2008 r. we wszystkich oddziałach okręgowych NBP, natomiast dwuzłotówki ze stopu Nordic Gold można zamieniać już od 28 maja.

W Oddziale Okręgowym NBP w Warszawie do 2 czerwca można oglądać wystawę poświęcona wyemitowanym monetom. Składają się na nią plansze prezentujące wizerunki monet oraz zdjęcia rzeźb, które były inspiracją dla poety do powstania wierszy Nike która sie waha i Do Marka Aurelego. Wiersze z kolei stały się inspiracją do powstania wizerunków monet.

Natomiast od 20 maja do 15 czerwca na dziedzińcu Zamku Królewskiego prezentowana jest wystawa plenerowa „Twoja i moja katedra”. Zbigniew Herbert napisał wiele wierszy, których inspiracją były konkretne dzieła sztuki. Jest także autorem esejów o sztuce Francji i Włoch, które zostały zebrane w tomie Barbarzyńca w ogrodzie. Tam właśnie znajdujemy opisy najwspanialszych katedr francuskich i włoskich. Autorzy wystawy przedstawiają wielkoformatowe zdjęcia opisywanych przez poetę katedr i odpowiadające im fragmenty esejów. Osobne miejsce zajmuje wiersz Wawel, w którym mowa jest o katedrze wawelskiej. Wystawa pokazywana będzie również w Toruniu do 2 czerwca, w Krakowie w dniach 10-30 czerwca i podczas dni otwartych NBP w Warszawie 20 i 21 września. Projekt zrealizowano dzięki zaangażowaniu Warszawskiego Festiwalu Poezji im. Zbigniewa Herberta i Narodowego Banku Polskiego.