Zbliża się koniec wyprawy „Polscy lekarze dla Haiti”

Już od prawie dwóch miesięcy trójka młodych lekarzy z Polski pomaga w walce z epidemią cholery na Haiti. Między innymi tej wyprawie sponsorowanej przez PKO Bank Polski będzie poświęcona odbywająca się 11 stycznia, w przeddzień pierwszej rocznicy tragicznego trzęsienia ziemi na karaibskiej wyspie, konferencja prasowa podsumowująca ubiegłoroczne działania Fundacji Polska-Haiti. Lekarze wracają do kraju 22 stycznia.

Anna Szaciłło, Łukasz Jaworski i Jarosław Korzybski mają po 26 lat i są absolwentami Collegium Medicum przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. Przyjechali na Haiti pod koniec listopada korzystając z 3-miesięcznej przerwy między zakończeniem stażu a rozpoczęciem specjalizacji. Trafili do samego centrum epidemii cholery, które znajduje się w dolinie rzeki Artibonite, na północ od stolicy Haiti, Port-au-Prince. Szpital im. Alberta Schweitzera, w którym pracują, zapewnia podstawową opiekę medyczną dla 450 tys. mieszkańców regionu i przyjmuje co miesiąc ok. 900 pacjentów z objawami cholery.

– Jesteśmy ogromnie wdzięczni za pomoc polskich lekarzy i niezwykle wysoko oceniamy ich pracę. Świetnie zintegrowali się z zespołem i są bardzo cenieni zarówno przez pracowników haitańskich jak  i personel zagraniczny – mówi Silvia Ernst, dyrektor medyczny szpitala.

Pod koniec grudnia Silvia Erst poprosiła polskich lekarzy o przejęcie opieki nad całym oddziałem cholerycznym w okresie świąteczno-noworocznym, kiedy większość międzynarodowego personelu wyjeżdżała do domów.

– Cholera okazała się chorobą zaskakująco „wdzięczną” w leczeniu – większość chorych po kilkudniowej terapii nawadniającej wraca do zdrowia. Antybiotyki stosujemy tylko w najostrzejszych przypadkach – mówi Jarosław Korzybski. Podkreśla jednak, że chociaż w ostatnim czasie sytuacja epidemiologiczna w regionie zaczęła się uspokajać, to jeszcze wiele czasu upłynie zanim Haiti poradzi sobie z cholerą. Poważnym problemem są braki infrastrukturalne, o których lekarze przekonali się podczas wizyty w szkole podstawowej w Deschapelles. W placówce, w której uczy się ok. 150 dzieci w wieku od 4 do 15 lat, nie ma miejsca, gdzie po skorzystaniu z toalety można byłoby umyć ręce.

Jednym ze sponsorów dobiegającej już końca wyprawy „Polscy lekarze dla Haiti” został PKO Bank Polski, który ponosi koszty przygotowań, podróży i dwumiesięcznego pobytu w szpitalu Alberta Schweitzera w Deschapelles. Bank chętnie wspiera inicjatywy, które mają na celu pomoc potrzebującym, szczególnie tym, którzy ucierpieli w klęskach żywiołowych. W 2010 roku PKO Bank Polski wsparł powodzian organizując m.in. zbiórkę pieniężną i wolontariat pracowniczy w zakresie usuwania skutków powodzi i „kolonie za złotówkę” dla dzieci powodzian.

Konferencja poświęcona podsumowaniu ubiegłorocznych działań Fundacji Polska-Haiti odbędzie się 11 stycznia o godzinie 11.00 w Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu 64. Konferencja będzie połączona z otwarciem wystawy zdjęć potomków polskich legionistów z Casale pt. „Polska-Haiti, historia zapomniana”.

Źródło: PKO Bank Polski