Zbliża się półmetek rządów Sławomira Skrzypka

„Trzy lata mojego sprawowania funkcji prezesa NBP przypadły na trudny historycznie czas, w którym skupiliśmy się głównie na ograniczaniu wpływu światowego kryzysu finansowego i gospodarczego na naszą gospodarkę, a przede wszystkim na polski system finansowy. NBP w trybie natychmiastowym przeciwdziałał pojawiającym się symptomom zagrożenia niestabilności finansowej na rynkach światowych, a zakres i forma podejmowanych działań były przygotowane w taki sposób, aby sprostać najczarniejszym scenariuszom.” czytamy w „Rz”.

„Mam także ogromną satysfakcję z realizacji kolejnego mojego priorytetu, jakim jest opracowanie i wdrażanie ”Strategii edukacji ekonomicznej NBP”. Dziś na edukację ekonomiczną przeznaczamy niemalże trzykrotnie więcej środków niż przed moją kadencją. Realizacją misji edukacyjnej NBP jest także emisja monet i banknotów kolekcjonerskich związanych z historią, sztuką i kulturą naszego kraju.” mówi obecny prezes NBP.

Na pytanie, kiedy Polska może przyjąć euro, Sławomir Skrzypek odpowiada następująco: „Niezmiennie uważam, że prezentowanie konkretnej daty jest niewłaściwe. Jeśli już jakaś data ma być podawana, to w momencie wejścia do ERM2. Wiele krajów w naszym regionie nieco się przeliczyło, wskazując daty wejścia do strefy euro. Do tych krajów niestety od niedawna należy również Polska. Powinniśmy być bardziej ostrożni.”

Jak zwykle, w połowie sprawowania ważnej funkcji, przychodzi czas na podsumowania. W ciągu tych trzech na rynku finansowym działo się bardzo dużo i pomimo wielu trudnych sytuacji, Sławomir Skrzypek ocenia podejmowane przez NBP działania i decyzje jako dobre.

Więcej w rozmowie Pawła Jabłońskiego ze Sławomirem Skrzypkiem „Utrzymaliśmy stabilność banków w Polsce”.