Zbliża się wielka kumulacja w branży bankowej

KupFranki.pl zachęcają właścicieli kredytów hipotecznych do odebrania nadpłaty wynikającej z podwyższonej marży płaconej bankom. Niedawny wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wskazuje, że banki mogły ją pobierać tylko do momentu uprawomocnienia się wpisu do hipoteki. Dla Kowalskiego może to oznaczać kilkaset lub kilka tysięcy zł w kieszeni. W skali wszystkich kredytów hipotecznych w Polsce może to być nawet 250 mln zł!

Zwrot pieniędzy związany jest z wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 6 sierpnia 2009 r., w sprawie przeciwko Getin Bank. Dotyczy jednak całego rynku bankowego i wszystkich kredytów hipotecznych, także tych w złotówkach. Wyrok wkrótce zostanie wpisany do „Rejestru Klauzul Niedozwolonych”. Potwierdzi to prawo Kredytobiorców do ubiegania się o zwrot nieprawnie pobranych pieniędzy. Według szacunków analityków KupFranki.pl może to być łącznie nawet 250 mln zł! Pieniądze muszą zostać zwrócone. Wystarczy tylko o to samemu zadbać. Polbank, Bank Millenium oraz Getin Bank już zaczęły oddawać pieniądze na indywidualne prośby członków KupFranki.pl.

– Sąd orzekł,  że bankom należy się podwyższona marża, ale tylko za okres od podpisania umowy hipotecznej do uprawomocnienia się wpisu do hipoteki. Pobieranie pieniędzy za czas, w którym potwierdzenie tego wpisu wędrowało do banku, a potem poprzez jego kolejne komórki, aż do zarejestrowania w systemie, jest niedozwolone. W moim przypadku zwrot może wynieść ponad 1 tys. złotych, ponieważ marża został obniżona dopiero po 3 miesiącach od uprawomocnienia wpisu – powiedział Rafał Łyczek, pomysłodawca KupFranki.pl.

Celem KupFranki.pl jest bezpieczne obniżenie kosztu kredytów we frankach szwajcarskich i innych walutach. Pomaga w tym uruchomiona parę miesięcy temu fundacja, która występuje w ochronie praw obecnych i przyszłych klientów indywidualnych w relacjach z bankami i instytucjami finansowymi. Powstała ona w celu realizacji potrzeb zgłaszanych w ramach inicjatywy społecznej KupFranki.pl, zrzeszającej prawie 12 tys. rodzin zadłużonych w walutach obcych, głównie z tytułu kredytów hipotecznych.

„Nie bądź frajer – odbierz kasę”

1. Wejdź  na KupFranki.pl i ściągnij przygotowany wzór listu do banku.

2. Wypełnij go pamiętając o:  
– sprawdź czy w Twojej umowie kredytowej i regulaminie kredytowania hipotecznego jest zapis o podwyższonej marży  
– ustal, z jaką datą został dokonany wpis do hipoteki i dodaj 14 dni – czas na uprawomocnienie się wpisu
– zadzwoń na infolinię swojego banku i dowiedź się, od kiedy dokładnie bank przestał pobierać podwyższoną marżę
– wylicz ile dni za długo płaciłeś podwyższoną marżę.

3. Wyślij list do swojego banku. Właśnie odzyskałeś swoje kilkaset, a może nawet kilka tysięcy złotych.
 

Ile Polacy nadpłacili bankom z tytuły podwyższonej marży  – jak powstała symulacja?

Dla potrzeb symulacji przyjęto:

a) wartość kredytów hipotecznych na koniec lipca wg NBP to 201,7 mld PLN; dotyczy wszystkich kredytów hipotecznych, w tym w walutach obcych,

b) uśrednione podwyższenie marży o 1% w skali roku, liczone od łącznej kwoty zadłużenia z tytułu kredytu,

c) 14 dni, minimalny okres pobierania przez banki podwyższonej marży (zwykle dłużej, nawet 2-3 miesiące).

Ile nadpłacili Polacy?

Zgodnie z tymi minimalnymi założeniami banki winne są kredytobiorcom ok. 84 mln PLN.

Żeby urealnić te wyliczenia należy pomnożyć kwotę nawet przez trzy, co daję zawrotną sumę blisko 250 mln PLN.

Należy zauważyć,  że w symulacji nie została uwzględniona dodatkowo naliczona i pobrana marża spreadowa dla kredytów indeksowanych w walutach obcych. Tylko we frankach zaciągnięto kredyty hipoteczne na kwotę ok. 48 mld CHF.

Dlaczego marża była podwyższona?

Podwyższona marża to rodzaj ubezpieczenia kredytu pobieranego przez banki do chwili określonej w umowie z kredytobiorcą. Zwykle do kolejnego okresu rozliczeniowego, po dostarczeniu przez kredytobiorcę prawomocnego wpisu hipotecznego. Stawki marży wynosiły zwykle od 0,5% do 2%.   

Podstawa prawna

Z wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 6 sierpnia 2009 r., w sprawie przeciwko Getin Bank, wynika jednoznacznie, że bank nie może utrzymywać  podwyższonego oprocentowania / marży kredytu po prawomocnym wpisie hipoteki do księgi wieczystej. Od tego wyroku bank się nie odwołał. Po wpisaniu do „Rejestru Klauzul Niedozwolonych” postępowanie tego typu będzie zabronione, a każdy kredytobiorca, któremu niesłusznie pobrano zawyżoną opłatę (zgodnie z wyrokiem i treścią klauzuli) ma prawo domagać się zwrotu szkody jaką wyrządził mu bank pobierając nienależną opłatę.

Wypowiedź  UOKiK

Prawa Kredytobiorców potwierdza poniższe stanowisko UOKiK w tej sprawie: „Przedstawiciele UOKiK nie mają wątpliwości: – Jeżeli powołując się  na niedozwoloną klauzulę, bank obciążył jakimiś opłatami, którymi nie powinien – to daje to prawo konsumentowi, żeby zwrotu takich kosztów żądać – mówi Konrad Gruner z biura prasowego Urzędu.”

Źródło: http://tvn24.lajt.pl/1614610,0,0,wiadomosc.html 

Źródło: Kupfranki.pl