Komisja Nadzoru Finansowego udzieliła oficjalnego zezwolenia na utworzenie Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych Venture Capital SATUS. W ramach akceleratora 50 mln zł zostanie przekazanych, jako wsparcie start up-ów z obszarów biotechnologii, informatyki oraz rozwiązań technologicznych dla przemysłu.
Kolejne innowacyjne pomysły mają szansę na realizację, dzięki powołanemu przez SATUS funduszowi typu capital venture – FIZ Venture Capital SATUS. Jego poprzednik, realizowany od 2007 roku I Fundusz Kapitału Zalążkowego SATUS, już cieszy się z sukcesów swoich inwestycji. Spółki są nie tylko licznie nagradzane za swoje pionierskie projekty, ale pierwsze z nich przygotowywane są do wyjścia poprzez wprowadzenie na NewConnect, m.in. Han Bright czy Bianry Helix.
Fundusz FIZ Venture Capital SATUS będzie wspierał pomysły z różnych branż. Preferowane są jednak, takie jak: elektronika, telekomunikacja i rozwiązania mobilne, life science, nanotechnologie, energetyka, ochrona środowiska, multimedia i Internet. Przewidywany okres trwania funduszu to 10 lat, a wartość dofinansowania dla jednej projektu może wynieść nawet 1,5 mln EURO.
– Przed nami nowe wyzwania oraz perspektywa ciężkiej pracy związanej z rozwojem innowacyjnych inwestycji. Wiemy jednak, że warto. Doświadczenia z ostatnich lat, dotychczasowe liczne sukcesy oraz wyróżnienia pokazują nam, że zarówno inwestorzy, jak i pomysłodawcy widzą potencjał w tym co robimy oraz doceniają mechanizmy naszego działania. A to z kolei pozwala nam przekuć dobry pomysł w jeszcze lepszy biznes – mówi Krzysztof Bełech, Prezes Zarządu SATUS Venture.
Fundusz jest organizatorem całego procesu inwestycyjnego od inkubacji poprzez komercjalizację, aż do wykreowania wyjścia z inwestycji, ponadto umożliwia finansowanie nawet bardzo trudnych oraz ryzykownych projektów. Projektodawcom fundusz udziela wsparcia m.in. poprzez pomoc w przygotowaniu inwestycji, możliwość uzyskania wysokiej jakości wiedzy biznesowej z zakresu finansów, prawa, marketingu, zarządzania, szerokie kontakty oraz zaplecze czołowych instytucji naukowo-badawczych w Polsce, jak UJ, NOT i AGH. Ponadto fundusz pozwala na zachowanie przez pomysłodawcę kontroli w zarządzie spółki. To co ważne dla inwestorów to fakt, że SATUS z efektami tworzy innowacyjne formy inwestowania z ponadprzeciętną stopą zwrotu oraz mechanizmy ograniczania ryzyka. Udostępnia możliwość bezpośredniego przystąpienia do tego typu elitarnych funduszy i aktywnego udziału w strukturach szerszemu gronu inwestorów.
Źródło: SATUS