Zimą bezpieczniej niż latem!

Okres zimowy najczęściej kojarzy się kierowcom z piętrzącymi problemami w kwestii samochodu. Zgodnie z powszechną opinią trudne warunki pogodowe niosą ze sobą ryzyko częstych awarii i niespodziewanych sytuacji drogowych. Czy tak jest w rzeczywistości i jak możemy na to wpływać?

Analiza statystyk firmy Arval Service Lease Polska, eksperta w dziedzinie Full Service Leasing z branży Car Fleet Management, wykazała jednoznacznie, że liczba wezwań assistance w okresach zimowych (jesień, zima) oraz letnich (wiosna, lato) kształtują się na bardzo podobnym poziomie. Jedyną zauważalną zmianą był początek roku 2012, kiedy na skutek anomaliów pogodowych w postaci bardzo niskich temperatur powietrza, liczba wezwań assistance wzrosła o kilkaset procent. Jest to jednak odosobniony przypadek, który rozpatrywany w dłuższej perspektywie nie wpływa znacząco na sumaryczne statystyki roczne.

Zima nie jest ulubioną porą roku chyba żadnego kierowcy. Mróz, śnieg, gołoledź, słaba widoczność wymagają od nas wysokiego poziomu skupienia i umiejętności, co jest dodatkowym obciążeniem dla kierowcy, zwłaszcza tego, który spędza dużo czasu za kierownicą. Aby sprawdzić, czy obawy użytkowników floty mają podstawy, przeprowadziliśmy szczegółową analizę wezwań assistance w poszczególnych porach roku. Wyniki jednoznacznie pokazały, że liczba awarii aut jest porównywalna przez cały rok. Stąd prosty wniosek – tak zimą jak i latem prawdopodobieństwo wystąpienia awarii auta jest podobne. Jeśli tylko będziemy stosowali się do kilku prostych czynności możemy w dużej mierze zminimalizować prawdopodobieństwo awarii, a co za tym idzie poczuć się znacznie bezpieczniej na drodze” – Piotr Prokopowicz, Szef Działu Technicznego, Arval Service Lease Polska.

Dane Arval Polska pośrednio potwierdzają dane policyjne. Jak czytamy w raporcie Wypadki drogowe w Polsce w 2011 roku, najwięcej wypadków miało miejsce w czerwcu (9,9%), wrześniu (9,8%) i sierpniu (9,7%). Tymczasem najbezpieczniejszymi miesiącami na drogach były styczeń i luty (5,4% i 5,8%). Ponadto raporty policyjne wykazują, że najcięższe w skutkach wypadki drogowe występują właśnie w okresach ciepłych, a ich ogólny procent nie ustępuje wielkością w porównaniu z okresem zimowym. Dodatkowo porównano liczbę wypadków w Boże Narodzenie (24-26 grudnia) w śnieżnym i mroźnym roku 2010 oraz przy jesiennej aurze i dodatnich temperaturach w 2011. Wynik był zaskakujący – podczas łagodnej zimy na drogach doszło do dwa razy większej liczby wypadków i odnotowano trzykrotnie więcej ofiar śmiertelnych niż podczas mroźnej pogody.

Wprawdzie wypadki trudno bezpośrednio porównywać z awariami samochodów, jednak obie sytuacje pokazują jedno – kierowcy są bardziej uważni w trudnych warunkach atmosferycznych, dbają wówczas o odpowiednie przygotowanie pojazdu oraz dostosowują styl jazdy do sytuacji. Bardzo częstą przyczyną wypadków drogowych, obok prędkości niedostosowanej do warunków jazdy, jest po prostu brak właściwego przygotowania samochodu do zimy. Pamiętajmy, że w dużej mierze to właśnie od nas – kierowców zależy sprawność naszego pojazdu. Dbałość o pojazd i przezorność towarzyszące nam przez cały rok zaprocentują wówczas bezawaryjną i bezpieczną jazdą zimą.

Outsourcing usług serwisowych


Powierzając wyspecjalizowanej firmie z branży Car Fleet Management wynajem i serwis floty przedsiębiorca zapewnia sobie znaczny komfort w razie nieprzewidzianych sytuacji drogowych. W ramach usług Full Service Leasing wykonanie wielu czynności związanych z posiadaniem i użytkowaniem parku aut służbowych leży po stronie firmy leasingowej, co zapewnia przedsiębiorcy swobodę operacyjną i korzyści ekonomiczne. FSL odciąża od zadań związanych z obsługą aut firmowychod strony administracyjnej, ale co najważniejsze zapewnia kontrolę wydatków poprzez stałe i przewidywalne koszty leasingu ujęte w miesięcznej racie oraz przejrzystość w zarządzaniu flotą pojazdów na podstawie regularnego raportowania. Zapobiega to konieczności poniesienia jednorazowo dużych wydatków finansowych, np. w przypadku nieprzewidzianej awarii lub wypadku. Aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom floty w zimie, bardzo przydatną opcją są usługi assistance.

Jeśli chodzi o obsługę techniczną pojazdu zrobią to za nas fachowcy w punktach serwisowych. Pamiętajmy jednak, że zakres takiego przeglądu zależy od rodzaju pakietu serwisowego. W razie jakiejkolwiek awarii kierowcy jeżdżący samochodami leasingowanymi przez Arval mogą skontaktować się z Centrum Obsługi Kierowców (COK) pod numerem +48 22 45 45 520.W przypadku unieruchomienia pojazdu możemy bezpośrednio połączyć się z Arval Assistance lub poczekać na połączenie z konsultantem, który udzieli nam niezbędnych informacji i ustali zakres pomocy. W przypadku wysłania holownika na miejsce zdarzenia, po weryfikacji usterki podejmie on próbę uruchomienia pojazdu. Jeśli nie będzie to możliwe, pojazd zostanie odholowany do punktu serwisowego, a my dostaniemy samochód zastępczy, aby móc kontynuować podróż.

Działalność Arval nie ogranicza się tylko do precyzyjnego doboru i dostarczenia usług klientowi końcowemu, ale również wdrażania szeregu unikalnych rozwiązań prowadzących do optymalizacji kosztów i zwiększania bezpieczeństwa kierowców. Takim produktem mogą być kompleksowe, ogólnodostępne szkolenia doskonalenia techniki jazdy Arval Driving Academy (www.arval.pl/szkolenia). Wzrost zainteresowania w ostatnim czasie tego typu szkoleniami podyktowany jest kilkoma czynnikami, m.in. chęcią podniesienia poziomu bezpieczeństwa kierowcy oraz jego pojazdu, a co za tym idzie zmniejszenia szkodowości wśród aut służbowych, co skutkuje uzyskaniem znacznych oszczędności w ramach parku flotowego. Szkolenia uczą zasad przewidywalnej i ekonomicznej jazdy, a to w horyzoncie czasowym skutkuje nabyciem trwałych umiejętności optymalnego prowadzenia pojazdów oraz redukuje koszty eksploatacyjne parku flotowego. Podejście profilaktyczne do bezpieczeństwa kierowców pozwala również na obniżenie poziomu szkodowości i uzyskanie niższych stawek ubezpieczeniowych. Nie jest bowiem tajemnicą, że Polska plasuje się na szarym końcu statystyk bezpieczeństwa drogowego i chociażby ze względu na liczbę wypadków i kolizji z jaką mamy do czynienia na naszych drogach warto zainwestować w poziom umiejętności naszych kierowców.

Złote zasady mniejszej awaryjności aut zimą!

W związku z przewidywanymi spadkami temperatury i przedłużającymi się godzinami ciemności wszyscy musimy się przygotować na jazdę w trudnych warunkach. W zimie warunki drogowe mogą się gwałtownie zmieniać, toteż poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad, które zapewnią nam spokój i bezpieczeństwo.

# Najrzadziej raz w miesiącu kontroluj ciśnienie w ogumieniu.

# Systematycznie kontroluj światła pojazdu, czy są czyste i czy poprawnie działają.

# Utrzymuj szyby pojazdu oraz lusterka w czystości. Zadbaj o to, żeby wycieraczki prawidłowo działały. Jeżeli są zużyte, wymień je.

# Zadbaj o to, żeby odpryski w przedniej szybie zostały jak najszybciej naprawione.

# Zadbaj o to, żeby samochód przeszedł przegląd i kontrolę techniczną po okresie / ilości przejechanych kilometrów według wskazówek producenta.

# Regularnie kontroluj poziom oleju, płynu chłodniczego i cieczy w spryskiwaczach i uzupełnij go w razie konieczności.

# Jazda na krótkich odcinkach może mieć negatywny wpływ na stan akumulatora, więc od czasu do czasu zaplanuj dłuższą trasę.

Zaplanuj swoją podróż


# Przed wyjazdem zapoznaj się z prognozą pogody i warunkami drogowymi.

# Zastanów się nad alternatywną trasą, albo innym środkiem transportu.

# Zaplanuj drogę z marginesem bezpieczeństwa.

# Upewnij się, że pojazd jest sprawny i bezpieczny.

# Zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy.

# Poinformuj kogoś, dokąd się udajesz i w jakim czasie zamierzasz tam dotrzeć.

# Przed wyruszeniem w drogę upewnij się, czy masz wystarczającą ilość paliwa.

Prowadzenia pojazdu w nocy


# Prowadzenie pojazdu w nocy wiąże się z podwyższonym poziomem ryzyka, więc zachowuj rozsądną prędkość.

# Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku pojawienia się pieszych, rowerzystów, motocyklistów.

# Na mokrej drodze unikaj zbyt silnego wciskania hamulca. W takich warunkach hamuj łagodnie i w dużej odległości przed miejscem, w którym chcesz się zatrzymać.

# Jadąc przez tereny zamieszkane, przełącz ze świateł drogowych na światła mijania, które nie oślepiają innych użytkowników drogi.

# Jeżeli na chwilę zostaniesz oślepiony, zmniejsz prędkość aż odzyskasz pełną ostrość widzenia.

# Uważaj na dziką zwierzynę. Może się pojawić na drodze niespodziewanie.

Kierowanie pojazdem na zaśnieżonej lub oblodzonej drodze


# Odśnież swój pojazd, żeby mieć pewność, że śnieg nie może z niego spaść na przednią szybę. Nie pozostawiaj uruchomionego samochodu bez nadzoru.

# Droga hamowania może być do 10 razy dłuższa niż w normalnych warunkach, więc zostaw sobie większy dystans na zmniejszenie prędkości i wyhamowanie.

# Obuwie o zaśnieżonych spodach może ześlizgiwać się z pedałów, więc za kierownicę siadaj w suchych butach.

# Podczas ruszania wrzuć drugi bieg, a pedał sprzęgła odpuszczaj łagodnie, żeby uniknąć buksowania kół napędowych.

# Unikaj gwałtownego hamowania, ostrych manewrów i nagłego przyspieszania, ponieważ w przeciwnym przypadku możesz stracić kontrolę nad pojazdem.

# W górzystym terenie zwolnij przed osiągnięciem szczytu wzniesienia i na zjeździe staraj się o zachowanie niewielkiej prędkości. W przypadku konieczności, do hamowania wykorzystaj redukcję biegów.

# Unikaj poślizgów przez wcześniejsze zredukowanie biegu. Pozwól, żeby samochód zwolnił i wtedy rozpocznij delikatne hamowanie.

Źródło artykułu: Arval Service Lease Polska