Złote zasady inwestowania w nieruchomości górskie

Z punktu widzenia dewelopera, inwestowanie w projekty w górach nie różni się znacznie od inwestowania w innym obszarze geograficznym. Zapewnienie popytu na wybudowane nieruchomości powinno zawsze wiązać się z przygotowaniem interesującej oferty dla klientów.

O ile na wybrzeżu najbardziej poszukiwane są nieruchomości w pobliżu plaży i z widokiem na morze, o tyle w górach największe znaczenie ma bliskość wyciągów i tras narciarskich.

Istotny jest także sam dostęp do zagranicznej nieruchomości. Lotnisko międzynarodowe powinno być zlokalizowane w odległości nie większej niż godzina jazdy. Znaczenie mają także dogodne połączenia międzynarodowe oraz dobrze utrzymane drogi dojazdowe.

Klienci często nie zwracają uwagi na czynniki, które są ważne dla dewelopera. Istnienie odpowiedniej infrastruktury na obszarze objętym projektem jest niezbędne dla jego skutecznej realizacji. Jest wiele atrakcyjnych widokowo miejsc, ale większość z nich nie ma dostępu do wody, ograniczone są możliwości dostarczania energii elektrycznej ,a oczyszczanie ścieków jest skomplikowane i kosztowne.

Odpowiednie miejsce na inwestycje w górach powinno oferować nie tylko rozbudowaną infrastrukturę narciarską. Przykładowo w górach bułgarskich można jeździć na nartach od grudnia do marca włącznie, to znaczy około czterech miesięcy w roku. Nieruchomość wakacyjna kupowana pod inwestycję ma za zadanie zapewniać przychody przez cały rok.

W tym celu trzeba uwzględnić bliskość dużego miasta, które przyciągnie do nieruchomości więcej osób również na krótszy okres pobytu – na przykład na weekendy. Taki kompleks z apartamentami powinien oferować możliwość zabawy, relaksu i przyjemnego spędzenia czasu wolnego. Kombinacja tych wszystkich czynników przyczynia się do wzrostu  przychodów z inwestycji przez cały rok.

Podaż nieruchomości w górach jest ograniczana przez kilka czynników. Często poszukiwane przez klientów miejsca znajdują się w parkach narodowych lub rezerwatach, gdzie ze względu na rzadkie gatunki drzew, roślin lub zwierząt możliwość uzyskania pozwolenia na budowę jest bardzo ograniczona. Procedura administracyjna mająca na celu uzyskanie pozwolenia na budowę w kurortach o znaczeniu krajowym jest bardzo długa, skomplikowana i nieprzewidywalna. Z tego powodu większość deweloperów poszukuje już istniejących projektów, które wymagają odnowienia i odrestaurowania, by zapewnić przychody.

Inwestycja w nieruchomości, z definicji zakłada dłuższy horyzont czasowy. Jeśli budynek jest prawidłowo wybudowany może przetrwać przez ponad sto lat bez większych remontów i rekonstrukcji. Szerokie możliwości budowy nowych inwestycji w miastach, często przyczyniają się do tego, że stare budynki w szybkim tempie tracą na atrakcyjności. Z kolei w górach ze względu na ograniczenia dotyczące powstawania nowych nieruchomości, większy nacisk kładziony jest na renowację już istniejących inwestycji. Dlatego też tym bardziej ważne jest dokonania rzetelnej analizy i prawidłowej oceny długoterminowych trendów, czasami w oderwaniu od osobistych wrażeń i doświadczeń.

Nicolay Mayster, doradca inwestycyjny InterCapital Property Development – bułgarskiego dewelopera, którego jedną z głównych grup Klientów stanowią Polacy.

Źródło: EGZO GROUP