Złoty najsłabszy wobec korony od 1995 r. Komentarz walutowy ProStream

Czeska korona bije historyczne rekordy notowań wobec złotego – informuje ProStream, platforma walutowa dla MŚP. To dobra wiadomość dla eksporterów. Czechy są drugim po Niemczech partnerem handlowym Polski.

fot. Shutterstock

Kurs czeskiej korony wobec złotego testuje poziom 5 CZK/PLN, czyli najniższy od 1995 r. Od 2022 r. korona zyskała wobec euro blisko 5 proc., złoty stracił 2 proc. Tym samym korona czeska stała się najsilniejszą walutą w regionie.

“Stosunek korony do złotego wynika wprost z relacji tych walut wobec euro” – wyjaśnia Viktor Valent, dyrektor ds. transakcji w SAB Finance, do której należy platforma walutowa ProStream.

Osłabienie złotego poprawia konkurencyjność polskich firm na czeskim rynku, który dla naszych eksporterów ma kluczowe znaczenie. Czechy są drugim po Niemczech partnerem handlowym Polski, a wzajemne obroty rosną w bardzo szybkim tempie. W 2022 r. eksport do Czech wzrósł o 34,3 proc. i była to jedna z najwyższych dynamik odnotowanych na wszystkich rynkach eksportowych. Udział czeskich odbiorców w polskim eksporcie wzrósł z 5,9 proc. do 6,6 proc. Spośród 10 największych polskich partnerów handlowy silniej wzrosła tylko sprzedaż na Ukrainę (wzrost z 2,2 proc. do 2,8 proc.). Wartość eksportu do Czech w 2022 r. wyniosła 105,9 mld zł.

Viktor Valent uważa, że spadek kursu złotego wobec korony ma kilka przyczyn. Po pierwsze na ceny walut w naszym regionie wpływa wojna na Ukrainie. Inwestorzy postrzegają lokalne rynki jako mniej bezpieczne. Polska, jako największy kraj w regionie, bezpośrednio granicząca z Ukrainą, płaci niestety najwyższą premię za ryzyko.

Po drugie, ważnym czynnikiem, umacniającym koronę, a osłabiającym złotego, są różne strategie kształtowania polityki monetarnej NBP i Narodowego Banku Czech.

“Oba banki centralne skupiają się na przywróceniu stabilności cen. W zeszłym roku interweniowały kilka razy, ale Narodowy Bank Czech był znacznie bardziej aktywny i chociaż oba banki centralne weszły w zeszłym roku z podobnie dużymi rezerwami, polski bank centralny jest w słabszej pozycji niż czeski, ze względu na wielkość polskiej gospodarki. NBP nie wykorzystuje kursu walutowego jako narzędzia polityki pieniężnej, a słabsza waluta sprzyja polskiemu eksportowi” – wyjaśnia Viktor Valent, dyrektor ds. transakcji w SAB Finance, do której należy platforma walutowa ProStream.

Jest jeszcze kwestia ciągnących się sporów Polski z Brukselą w sprawie wymiaru sprawiedliwości, co wstrzymuje wypłatę środków z Unii. Zdaniem Viktora Valenta,, rozstrzygnięcie sporu umocniło by złotego. Jego zdaniem złoty stopniowo będzie umacniać się do poziomu 5,30 CZK, ale trudno dokładnie oszacować kiedy to nastąpi. Impuls do umocnienia złotego może przyjść nie tylko z Polski, ale także z Czech.

Historycznie patrząc, czeska korona znajduje się w trendzie wznoszącym wobec złotego. Na początku lat 2000 za złotego trzeba było zapłacić 10 koron (0,10 PLN/CZK). Do połowy minionej dekady kurs wahał się w granicach 0,13-0,15 PLN/CZK. Od marca 2015 r. korona zaczęła coraz mocniej rosnąć w siłę wobec złotego, aż do poziomu 0,20 PLN/CZK.

Platforma ProStream, oferująca usługi wymiany i transferu walut dla firm, jest częścią czeskiej grupy finansowej SAB Finance, lidera wymiany walut w Czechach. Od 2022 r. działa na polskim rynku, oferując bezpłatne przelewy SWIFT i kurs wymiany ze średnim spreadem na poziomie 0,1 proc.

Źródło: ProStream