Zmiany w radzie UFG

Zwyczajne Zgromadzenie Członków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego zatwierdziło sprawozdanie z działalności UFG za 2016 rok i udzieliło absolutorium zarządowi i radzie. Przeprowadzono również wybór czterech członków rady Funduszu. Jej przewodniczącym ponownie został Paweł Bisek, doradca grupy VIG w Polsce; zaś wiceprzewodniczącym – Grzegorz Kulik, wiceprezes zarządu Allianz Polska.


Wybory do rady Funduszu wynikały z upływu kadencji trzech jej członków i rezygnacji jednego. Na kolejną trzyletnią kadencję wybrani zostali ponownie: Paweł Bisek, z Grupy VIG; Grzegorz Kulik, z Allianz Polska oraz Arkadiusz Wiśniewski, członek zarządu Generali. Rada Funduszu ma kadencję kroczącą i co rok upływa ona dla części jej członków. Ponadto – w związku z rezygnacją z członkostwa w radzie UFG Marcina Warszewskiego – na jego miejsce wybrany został (do czerwca 2018 roku) Piotr Zadrożny, prezes zarządu TUZ TUW.

Z przyjętego sprawozdania UFG za 2016 rok wynika, że nieubezpieczeni i nieznani sprawcy wypadków drogowych kosztowali – innych kierowców wykupujących komunikacyjne polisy OC – ponad 103,8 mln złotych*. Tyle ostatecznie wyniosły w ubiegłym roku odszkodowania wypłacone przez Fundusz ofiarom tych wypadków, to jest o blisko 5 procent więcej niż rok wcześniej**. W tym czasie zgłoszonych zostało prawie 6,5 tysiąca szkód za wypadki spowodowane przez nieubezpieczonych i nieznanych kierujących (mniej o 5 proc.).

UFG finansowany jest m.in. ze składek firm oferujących obowiązkowe polisy OC: komunikacyjne i rolne (po 1,3 proc. składki przypisanej brutto z tych ubezpieczeń). W 2016 roku łączne wpływy Funduszu z tego tytułu wyniosły 162,0 mln złotych tj. o 36 proc. więcej niż rok wcześniej i stanowiły 45 proc. przychodów UFG. Pozostałą ich część stanowiły przychody z kar za brak obowiązkowego OC oraz regresy od nieubezpieczonych sprawców – 186,9 mln złotych (w ujęciu memoriałowym).