Zmiany w Zarządzie Śląskiego Banku Hipotecznego

Wojciech Kwiatkowski (ur. 1964 r.) jest związany ze Śląskim Bankiem Hipotecznym od 2004 roku. Do tej pory pełnił funkcję wiceprezesa i pełniącego obowiązki prezesa banku. W swojej karierze zawodowej był członkiem zarządów HypoVereinsbank Bank Hipoteczny S.A. czy Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.

Rudolf Thomeer (ur. 1969 r.) związany jest z Grupą ING od 1996 roku. Ostatnio pracował jako Dyrektor Banku w Pionie Korporacyjnym ING Banku Śląskiego. Wcześniej zdobył szerokie doświadczenie w zakresie tworzenia nowych przedsięwzięć biznesowych jak również restrukturyzacji w ramach Grupy ING (m.in. w Singapurze, Francji, Belgii i Holandii).

Zgodnie ze strategicznym podziałem kompetencji w grupie kapitałowej, ING Bank Śląski oferuje kredyty mieszkaniowe dla klientów indywidualnych a Śląski Bank Hipoteczny kredyty na finansowanie nieruchomości komercyjnych dla klientów korporacyjnych. Nowością jest wspólna oferta obu banków skierowana do deweloperów. Polega ona na finansowaniu inwestycji dewelopera przez ŚBH oraz obsłudze klientów detalicznych dewelopera, czyli nabywców mieszkań przez ING BSK.

Wspólna oferta banków adresowana jest do spółek celowych, specjalnie powołanych do zarządzania nieruchomością w okresie budowy lub eksploatacji. Finansowanie nieruchomości komercyjnych dotyczy projektów i inwestycji, w których nieruchomość, stanowiąca podstawowe zabezpieczenie kredytu, jest również głównym źródłem przychodów i spłaty kredytu.

Konsorcjalny kredyt hipoteczny może być udzielany w złotych oraz w Euro i USD. Okres kredytowania wynosi do 3 lat dla kredytów budowlanych (deweloperskich) oraz 15 lat dla pozostałych kredytów.

Celem Śląskiego Banku Hipotecznego jest udzielanie kredytów na finansowanie nieruchomości komercyjnych. W tym zakresie spółka współpracuje z pionem korporacyjnym ING Banku Śląskiego. Przedsięwzięcie to jest niewątpliwie szansą dla obu stron na pozyskanie nowego biznesu, ale by to osiągnąć konieczne jest dostosowanie ŚBH do standardów pozwalających na skuteczne konkurowanie na rynku.

Chcąc zapewnić wsparcie w przeprowadzeniu tych zmian, Rada Nadzorcza Śląskiego Banku Hipotecznego powierzyła Rudolfowi Thomeer’owi realizację programu restrukturyzacji ŚBH.