Zwalniany pracownik zapłaci PIT od odprawy

Dzięki temu osoba zwolniona przez jakiś czas ma środki do życia. Jednak otrzymując odszkodowanie lub odprawę, zwalniany pracownik wpada w pułapkę, bowiem w większości przypadków gotówkę otrzymaną od byłego szefa trzeba będzie wykazać przed fiskusem i opodatkować PIT. Niestety, o takich obowiązkach niewiele osób wie. 

Wyjątkowe zwolnienia

Ustawa o PIT zwalnia od podatku dochodowego różnego rodzaju świadczenia pracownicze o charakterze odszkodowawczym, ale w istocie zwolnienie takie ma charakter wyjątku. Na ten aspekt zwraca uwagę Anna Łukaszewicz-Obierska, radca prawny, wspólnik w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, która wyjaśnia, że wolne od podatku dochodowego mogą być otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw.

Takiemu zwolnieniu podlegają np. odprawy wypłacane pracownikom stoczni na podstawie ustawy z 19 grudnia 2008 r. o postępowaniu kompensacyjnym w podmiotach o szczególnym znaczeniu dla polskiego przemysłu stoczniowego. Zwolnieniu podlegają też odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej.

– Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT ze zwolnienia od podatku nie korzystają m.in.: określone w prawie pracy odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę oraz odprawy pieniężne wypłacane pracownikom w związku z przeprowadzonym zwolnieniem grupowym – wymienia Anna Łukaszewicz-Obierska.

Zwalniany pracownik musi pamiętać, że każda tego typu odprawa będzie podlegać opodatkowaniu.

– Do rozważenia posłów pozostaje inicjatywa, aby w okresie spowolnienia gospodarczego odprawy wypłacane pracownikom, w szczególności w związku z przeprowadzonym zwolnieniem grupowym, podlegały zwolnieniu podatkowemu – podpowiada Anna Łukaszewicz-Obierska. 

Do kogo należy obowiązek podatkowego rozliczenia odprawy ? 

Ewa Matyszewska

Więcej: Gazeta Prawna 13.02.2009 (31) –  str.4