Zwolnienia grupowe? Poznaj swoje prawa

Redukcje etatów, zwolnienia, cięcia kosztów – to hasła, które wielu pracownikom spędzają sen z powiek. Redukcje kadrowe zapowiedziano właściwie w każdej branży od: bankowości po sektor spożywczy.  Sprawdź, na czym polegają zwolnienia grupowe i co należy się zwalnianym w tym trybie pracownikom.

Kwestia zwolnień grupowych została uregulowana w ustawie z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. – W świetle tego dokumentu, zwolnienia grupowe mają miejsce, gdy pracodawca zatrudniający minimum 20 pracowników będzie musiał zwolnić z przyczyn niedotyczących pracowników – w czasie nieprzekraczającym 30 dni określoną liczbę osób – mówi Helena Fic, radca prawny z Kancelarii Fic, Midloch, Syryca.

To, ile osób trzeba zwolnić, aby mówić o zwolnieniu grupowym, zależy od wielkości samego przedsiębiorstwa. – Jeśli  pracodawca zatrudnia poniżej 100 pracowników, będzie to próg 10 osób. Jeżeli firma zatrudnia między 100 a 300 pracowników to zwolnienia grupowe mają miejsce, gdy obejmą min. 10% załogi. W przypadku jeżeli firma zatrudnia powyżej 300 osób, zwolnienia grupowe zaczynają się od 30 pracowników – precyzuje mec. Helena Fic.

Co mogą związki

Pracodawca, który chce przeprowadzić zwolnienia tego rodzaju, jest zobowiązany do przeprowadzenia w tym zakresie konsultacji z zakładowymi związkami zawodowymi. To nie wszystko, bowiem na pracodawcy ciąży też obowiązek informacyjny: musi on pisemnie powiadomić związki o przyczynach grupowego zwolnienia, okresie, w którym ono ma nastąpić i grupach pracowników które ma objąć. Informacja musi obejmować  kwestię kolejności zwolnień, a także sposobu ustalania ewentualnych świadczeń pieniężnych.

A jeśli w zakładzie pracy nie funkcjonuje żaden związek zawodowy? W takiej sytuacji rolę związków pełnić mogą przedstawiciele pracowników wyłonieni w trybie przyjętym przez pracodawcę. Od momentu, w którym pracodawca zawiadomi związki o konieczności dokonania zwolnień, obie strony mają 20 dni na zawarcie stosownego porozumienia. W dokumencie określa się zasady postępowania w sprawach dotyczących pracowników objętych zwolnieniem, a także  obowiązki pracodawcy w zakresie niezbędnym do rozstrzygnięcia innych spraw pracowniczych związanych z  grupowym zwolnieniem.

Te osoby są chronione

Jeżeli do zwolnień pracowniczych dochodzi na wskutek upadłości bądź likwidacji zakładu pracy wypowiedzenie może otrzymać każdy pracownik bez wyjątku. Warto jednak pamiętać, że ramach zwolnień grupowych (niemotywowanych upadłością lub likwidacją przedsiębiorstwa) wyróżnia się grupę osób, które są chronione przed rozwiązaniem stosunku pracy. Należą do nich:

Odprawa warunkowana stażem

Na co mogą liczyć pracownicy, którym ochrona nie przysługuje i których w ramach zwolnień grupowych czeka pożegnanie z pracodawcą? Przede wszystkim w grę wchodzi tu odprawa, której wysokość uzależniona jest od stażu pracy. Jeśli pracownik był zatrudniony w danej firmie poniżej dwóch lat, przysługuje mu odprawa w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Jeśli staż pracy wynosił między 2 a 8 lat, to odprawa wynosi już równowartość dwumiesięcznego wynagrodzenia. W przypadku kiedy staż pracy przekracza 8 lat, pracownik może liczyć na odprawę w wysokości trzech pensji. Wysokość odprawy nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Źródło: Kancelaria Radców Prawnych Fic, Midloch, Syryca