Zyskowne portfele Skarbca

SKARBIEC Investment Management zarządza pięcioma podstawowymi portfelami inwestycyjnymi: agresywnym, konserwatywnym, zmiennego zaangażowania

i arbitrażu, instrumentów dłużnych oraz – od lutego ubiegłego roku – portfelem aktywnej alokacji.

W ubiegłym roku najlepszy wynik – wzrost o 31,37% – zanotował portfel agresywny, koncentrujący się na rynku polskich akcji. Wynik tego portfela w samym czwartym kwartale ubiegłego roku – to wzrost o 9,44%.

Drugi pod względem stopy zwrotu był w roku 2004 portfel konserwatywny, inwestujący na ogół w równych proporcjach w akcje i papiery dłużne. Portfel ten przyniósł w ubiegłym roku zysk w wysokości 18,74%. Wynik w czwartym kwartale – to wzrost o 4,92%.

Portfel aktywnej alokacji, gdzie polityka inwestycyjna zakłada inwestowanie w akcje i papiery dłużne (przy czym udział akcji nie spada poniżej 50%) przyniósł od lutego ubiegłego roku (wówczas został utworzony) do końca roku 2004 zysk w wysokości 14,58%. Jego wynik w czwartym kwartale to wzrost o 4,74%.

Portfel zmiennego zaangażowania i arbitrażu, w którym udział akcji wahać się może od 0% do 100%, przyniósł w roku 2004 zysk w wysokości 11,28%. W czwartym kwartale ubiegłego roku stopa zwrotu portfela wyniosła 4,01%.

W roku 2004 mieliśmy na giełdzie do czynienia z kontynuacją hossy z roku 2003, co sprzyjało inwestycjom w akcje. Za główny czynnik decydujący o dobrej koniunkturze należy uznać wejście Polski do Unii Europejskiej, co spowodowało wzrost zainteresowania inwestorów zagranicznych inwestycjami w polskie akcje. Inny czynnik wzrostowy – to poprawa wyników wcześniej zrestrukturyzowanych spółek, powiedział Jarosław Bauc, prezes Skarbiec Investment Management.

Długookresowa perspektywa dla rynku akcji nadal pozostaje atrakcyjna, choć w pierwszym kwartale 2005 przewidujemy pogorszenie koniunktury. Główne przyczyny – to osłabienie koniunktury na zagranicznych rynkach akcji oraz pogarszający się „obraz techniczny” polskiego rynku (od połowy ubiegłego roku indeksy rosną nie dzięki większości spółek, tylko za sprawą stosunkowo wąskiej grupy – taki charakter wzrostów nie rokuje dobrze ich kontynuacji). Dodatkowo – przejściowe osłabienie złotego może stanowić dla inwestorów zagranicznych zachętę do realizacji zysków, co znajdzie odbicie w spadku cen akcji, dodał prezes Bauc.

Portfel instrumentów dłużnych, gdzie podstawowym kryterium inwestycyjnym jest ograniczenie ryzyka stopy procentowej, a w skład portfela wchodzą przede wszystkim obligacje Skarbu Państwa, przyniósł w ubiegłym roku zysk w wysokości 5,79%. Rentowność tego portfela w czwartym kwartale – to 2,11%.

Na rynku obligacji odnotowaliśmy w ostatnim kwartale spadek rentowności papierów dłużnych. Pojawiły się oznaki chwilowego spadku presji inflacyjnej, co spowodowane jest głównie wygasaniem jednorazowych czynników związanych z przystąpieniem do Polski do Unii Europejskiej, silnym złotym oraz nadal wysokim bezrobociem. Pierwszy kwartał 2005 upłynie najprawdopodobniej pod znakiem korekty trendu spadkowego. Przejściowo wzrośnie inflacja, złoty może się osłabić, zaś sytuacja polityczna wciąż nie będzie klarowna. Z drugiej strony od kwietnia inflacja powinna spadać, wzrosnąć może napływ środków z zagranicy, a to oznacza długoterminowo umocnienie złotego i wzrost rentowności papierów dłużnych, mówi prezes Bauc.

SKARBIEC Investment Management (SIM) zajmuje się zarządzaniem aktywami oraz zarządzaniem portfelem papierów wartościowych na zlecenie klientów. To usługa polegająca na inwestowaniu powierzonych przez klienta pieniędzy, w jego imieniu i na jego rachunek, w dostępne na rynku instrumenty finansowe, według wybranej przez klienta strategii inwestycyjnej. SIM zarządza także funduszami inwestycyjnymi Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych SKARBIEC. Aktywa SIM wyniosły na koniec ubiegłego roku 2,51 miliarda zł, z czego 708 mln zł przypadało na portfele inwestycyjne, zaś 1,8 miliarda – na fundusze TFI SKARBIEC.

Jedynym udziałowcem firmy jest SKARBIEC Asset Management Holding, spółka grupująca firmy zajmujące się zarządzaniem aktywami w Grupie BRE Banku.