10 zasad bezpiecznego domu

O tych z pozoru prostych zasadach warto pamiętać nie tylko podczas wakacyjnego wyjazdu.

Eksperci z firmy Konsalnet radzą, na co zwracać uwagę, by zminimalizować ryzyko włamania i kradzieży do naszego domu.

Częstotliwość wejść i wyjść do domu/mieszkania: Pory, w których domownicy wychodzą i przychodzą do domu, podobnie jak zapalanie i gaszenie światła są pod baczną obserwacją.

Rolety w oknach: Zasunięte rolety to dla złodziei wyraźny znak, że nikogo nie ma w domu. To ułatwia im planowanie włamania.

Zabezpieczenie wejścia i okien: Drzwi i okna antywłamaniowe, specjalne zamki z atestami – to dodatkowe elementy, które mogą wpłynąć na zamiary złodziei. Są dodatkowym elementem, który zwiększa bezpieczeństwo lokatorów, ale całkowicie go nie eliminuje.

Droga ucieczki: Jeśli szybko i sprawnie można opuścić okalającą dom posesję lub klatkę schodową, z pewnością będzie to zachęcające dla złodzieja.

Oznaczenie monitorowania domu lub mieszkania: Czasem nawet sama tabliczka z nazwą firmy może odstraszyć złodzieja. Jeśli planuje włamanie, będzie ono obliczone na bardzo krotki moment pozwalający na zabranie tylko tego, co znajdzie się pod ręką i ucieczkę.

Czy dom lub mieszkania są strzeżone: Już sama obecność portiera czy pracownika ochrony, którego zadaniem jest obserwacja terenu może zasadniczo wpłynąć na plany złodzieja. Jeśli pracownik zaopatrzony jest też w system kamer, skuteczność jego działań bardzo wzrasta.

Po czym poznać złodzieja? Złodzieje często obserwują domy i mieszkania, które chcą okraść. Podają się za akwizytorów, inkasentów, listonoszy itp. Najczęściej ubrani są tak by utrudnić później ich identyfikację.

Sprawdź czy na czas Twojego wyjazdu, usunąłeś z domu pieniądze, karty kredytowe, dokumenty czy biżuterię: Nie zostawiaj w domu nic, co natychmiast mogłoby być zabrane przez złodzieja. Pieniądze wpłać do banku, karty kredytowe weź ze sobą, a biżuterię – oddaj do depozytu w sejfie bankowym lub powierz zaufanym znajomym.

Zadbaj o drzwi, zamki i okna z atestem antywłamaniowym: Znacznie utrudniają one sforsowanie podstawowej przeszkody, jaka staje przed złodziejem. Posiadanie ich może wpłynąć też na zmianę zamiarów złodzieja, który uzna że nie warto dokonywać włamania do tak zabezpieczonego mieszkania.

Zaopatrz się w kraty zewnętrzne lub wewnętrzne: To dodatkowa trudność w dostaniu się do wnętrza, zwłaszcza w przypadku mieszkań na parterze lub niskich piętrach.

Zaopatrz się w rolety zewnętrzne: Zwłaszcza tam gdzie łatwo dostrzec co dzieje się w domu – czyli czy pali się światło lub nie. Należy jednak pamiętać że zasłonięte rolety to dla złodzieja wyraźny znak, że w domu nie ma nikogo i do włamania droga wolna.

Sprawdź czy zamknięte są okna, a drzwi – na wszystkie zamki:  Nie sugeruj się że mieszkaniu potrzebne jest świeże powietrze, kiedy Cię w nim nie ma. Otwarte okno stwarza dla złodzieja możliwość łatwego wejścia do wnętrza.

Zaopatrz się w urządzenie, które zapali światła w domu o określonej godzinie: Złodziej będzie miał wrażenie że jednak (mimo jego obserwacji), ktoś w domu jest. Sposób ten sprawdza się raczej przy krótszych okresach nieobecności, gdyż złodzieje znają te urządzenia.

Zaopatrz swój dom lub mieszkanie w system alarmowy z monitorowaniem: Informacja o jego posiadaniu (na tabliczce lub w postaci sygnalizatora) jest pierwszym elementem odstraszającym złodzieja. W przypadku sygnału włamania natychmiast wysyłany jest patrol interwencyjny. Złodziej na przebywanie w lokalu ma około 5 minut. Mało jest prawdopodobne że w tym czasie będzie mógł ukraść coś cennego. Usługa monitoringu pozwala na uzyskanie rabatów i zniżek u ubezpieczycieli mieszkania.

Poproś o szczególne zwrócenie uwagi pracowników ochrony:  Jeśli Twoje osiedle lub blok pilnowane są przez ochronę, możesz poprosić, by w czasie Twojej nieobecności szczególnie uważnie zwracali uwagę na Twoje mieszkanie.

Poproś sąsiada by zwracał uwagę co dzieje się w Twoim mieszkaniu:  Możesz poprosić go by regularnie obserwował co dzieje się z Twoim mieszkaniem lub domem. Zainteresowanie dobrego, troskliwego i czujnego sąsiada spłoszyło już niejednego złodzieja.

Zadbaj o to by podczas Twojej nieobecności, listy z Twojej skrzynki pocztowej były codziennie wybierane: Pozostające w skrzynce pocztowej korespondencje pokazują złodziejowi że przez dłuższy czas nie ma domowników. Poproś sąsiada lub znajomą osobę by możliwie codziennie wybierała korespondencje ze skrzynki.

Źródło: Point of View Sp. z o. o.