76 tys. nowych mieszkań w I półroczu 2009 roku

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” ostatnie dane opublikowane przez GUS przedstawiają wyjątkowo dobrą sytuacje rynku mieszkaniowego. W ciągu I półrocza deweloperzy oddali do użytku 76 tys. mieszkań, co stanowi ok. 10 proc. wzrost w stosunku do zeszłego roku.  

Mimo wyśmienitych wyników 2009 r. będzie ostatnim, w którym wzrośnie liczba lokali oddanych do użytku. Z oddanych w pierwszym półroczu mieszkań aż 36 tys. powstało za sprawą deweloperów. Oznacza to, że wybudowali oni w skali kraju o ponad siedem tysięcy więcej lokali niż przed rokiem. Inwestorzy indywidualni też nie próżnowali, choć im udało się ledwie utrzymać ubiegłoroczny wynik” – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. 

W I półroczu 2009 roku rozpoczęto budowę 67840 mieszkań, czyli o niemal 27 tys. (28,3 proc.) mniej niż w I półroczu 2008 r. Na deweloperów przypada zaledwie niespełna 19 tys. nowych lokali. Czyli o ponad połowę mniej niż przed rokiem, gdy w I połowie 2008 roku rozpoczęli stawianie ponad 37 tys. mieszkań. Nieźle trzymają się za to inwestorzy indywidualni, choć i oni zanotowali spadek. Do czerwca 2009 rozpoczęli budowę 45,5 tys. lokali wobec 51 tys. w tym samym okresie 2008 roku” – czytamy w „Dzienniku Gazety Prawnej”. 

Tegoroczna jesień będzie bardzo ciekawym okresem na rynku nieruchomości, gdyż obnaży rzeczywistą pozycję deweloperów. Jak wynika z ostatnich badań przeprowadzonych przez Home Broker spadki cen mieszkań w przeciągu ostatniego roku nie były tak duże, jak początkowo przewidywano. Jest to z pewnością dobra wiadomość, dla osób zamierzających kupić mieszkanie, gdyż w II półroczu będziemy mogli spodziewać się pewnych obniżek cen metra kwadratowego. Nie należy zapominać o tym, że w większości przypadków cena ofertowa różni się od ceny transakcyjnej. Największe upusty cenowe możemy wynegocjować przy zakupie dużych mieszkań (około 80-metrowych) w blokach z wielkiej płyty. Wynika to z tego, że obecnie nie ma popytu na tego typu lokale, a największym zainteresowaniem cieszą się nadal mieszkania dwupokojowe w budownictwie po 2000 roku. 

Więcej w dzisiejszym „Dzienniku Gazety Prawnej” w artykule Tomasza Szpyta „Deweloperzy cały czas próbują sprzedać swoje zapasy”.
K.H.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna