Absolwenci to cenny kapitał dla pracodawców, jednak bez wiedzy praktycznej

Młodzi, energiczni, wykształceni i kreatywni, bez złych nawyków od poprzedniego pracodawcy, byliby idealnymi kandydatami do pracy w najlepszych firmach, ale …No właśnie, czego brakuje absolwentom? Dlaczego nie każdy dostaje tę wymarzoną pracę?

Wielu inwestorów lokuje swoje inwestycje w miastach studenckich z dużym dostępem do zasobów ludzkich, gdyż liczą na to, że uda im się przyciągnąć absolwentów szkół wyższych i szukają wśród nich wyszkolonych specjalistów.

Z najnowszego raportu Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i Krakowskiego Parku Technologicznego wynika, że młodym ludziom brakuje umiejętności praktycznych. Absolwenci często nie orientują się na rynku pracy i nie potrafią współpracować.

Ponad 80 procent firm uważa, że absolwenci posiadają sporą wiedzę, którą  wynieśli ze studiów, lecz brakuje im wiedzy na temat branż, w których poszukują pracy. Ponadto zauważają, że młodym ludziom brakuje umiejętności pracy w grupie, radzenia sobie ze stresem, umiejętności rozwiązywania problemów, zarządzania własnym czasem oraz innych umiejętności miękkich, a także myślenia biznesowego.

Powstaje pytanie, co mają zrobić zdolni młodzi ludzie, którzy mają duży potencjał, lecz brakuje im doświadczenia? Mają ogromną wiedzę, lecz brak umiejętności. Jak mają się uczyć umiejętności miękkich w sytuacji gdy szkolenia biznesowe są dla nich finansowo niedostępne? Zdecydowanie za mało jest na rynku inicjatyw przy współpracy uczelni wyższych i firm. Co prawda, coraz częściej firmy proponują praktyki i staże w swoich organizacjach, natomiast wciąż nie są to projekty dostępne dla każdego.

– Uważnie obserwujemy rynek pracy i widzimy czego potrzebuje, dlatego rozpoczęliśmy projekt, który ma na celu podniesienie kompetencji młodych ludzi – mówi Jakub Piątek, dyrektor zarządzający JP Group. – Jestem przekonany, że projekt ten ułatwi osobom młodym wejście na rynek pracy, a pracodawcom da wielu wyszkolonych pracowników.

JP Group razem z Wyższą  Szkołą Bankową i Instytutem Wspierania Młodych Talentów, postanowiły wyjść naprzeciw potrzebom młodych ludzi i w tym roku po raz pierwszy organizują we Wrocławiu Letnią Akademię Młodego Menedżera. Jest to cykl 10 szkoleń biznesowych, programy których zostały zbudowane na podstawie Zaawansowanej Akademii Menedżera. Młodzi ludzie mogą wziąć udział zarówno w pojedynczych szkoleniach i otrzymać certyfikat, jak i ukończyć całą Akademię, co zostanie potwierdzone dyplomem ukończenia Letniej Akademii Młodego Menedżera. Akademia będzie realizowana w 3 cyklach w wakacje, a szkolenia w ramach tej inicjatywy będą dofinansowane przez JP Group, co sprawi, że biznesowy poziom szkoleń będzie dostępny w studenckiej cenie. Ponadto nagrodą dla najlepszych będzie płatny staż w strukturach JP Group.

Swietłana Hetmańska
Źródło: PR News