Październik był najlepszym w tym roku miesiącem dla instytucji zagranicznych pod względem napływów nowego kapitału. Zgodnie z szacunkami bilans wpłat i wypłat wyniósł około +70 mln złotych.
Co ciekawe napływ środków pojawił się w okresie słabszej koniunktury na rynku akcji. W październiku indeks rynków wschodzących MSCI Emerging Markets w dolarach praktycznie nie zmienił swojej wartości. Niektórym grupom funduszy pomogły natomiast wzrosty na rynku ropy (+8,8%) jak i na rynku złota (+3,7%). Z tego też względu na wzrost zgromadzonych środków wpływu raczej nie miała ani koniunktura na rynku kapitałowym, ani sytuacja walutowa (dolar osłabił się do złotówki o -0,9%).
Najważniejszym czynnikiem był napływ środków. Na koniec października aktywa w grupie 11
Największą popularnością cieszyły się fundusze akcyjne regionu Ameryki Łacińskiej, do których inwestorzy przekazali ponad +35 mln złotych. Fundusze azjatyckie z wyłączaniem Japonii pozyskały natomiast +15 mln złotych. Zwiększonym zainteresowaniem cieszyły się fundusze o charakterze surowcowym czy też fundusze metali szlachetnych. Odpływ wykazywały natomiast fundusze akcji rynków rozwiniętych, czyli produkty dedykowane rynkom Europy Zachodniej, USA oraz Japonii. Pod tym względem, chociaż w zupełnie innej skali, sytuacja na polskim rynku przypomina sytuację na świecie, gdzie kapitał pozyskują fundusze akcji rynków wschodzących, podczas gdy fundusze akcji rynków rozwiniętych notują jego odpływ.
Zaprezentowane w raporcie aktywa napłynęły do instytucji zagranicznych poprzez dystrybucję tytułów uczestnictwa na podstawie notyfikacji Komisji Nadzoru Finansowego jak i w wyniku sprzedaży poprzez Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe. Zgromadzone dane zostały zagregowane dla ponad 300 funduszy.
Źródło: Analizy Online