AMB Consulting: Dolar słaby do końca tygodnia

Pomimo, że stopy procentowe pozostały niezmienione to za ich obniżką głosowało już dwóch (poprzednio jeden) z 9 członków Rady Banku Anglii. Obniżono również prognozy dynamiki PKB dla brytyjskiej gospodarki w 2008 roku. Informacje te nie pomogły brytyjskiej walucie a para EUR/GBP jeszcze tego samego dnia również pod wpływem rosnącej siły wspólnej waluty przetestowała maksimum przy cenie 0,7209 EUR za jednego funta. W drugiej części dnia poznaliśmy gorszy od prognoz odczyt październikowego indeksu wskaźników wyprzedzających LEI (-0,5% wobec oczekiwanych -0,3%, poprzednie dane zrewidowano w dół z poziomu 0,3% do 0,1%) oraz niższy od poprzedniego poziom listopadowego indeksu zaufania konsumentów Michigan Sentyment (76,1 pkt wobec 80,9 pkt w październiku).

Również tygodniowa liczba nowych bezrobotnych na poziomie 330 tysięcy oraz rewizja poprzedniego odczytu w górę do 342 tysięcy nie pomogła zielonemu a ruch pary EUR/USD na północ był kontynuowany szczególnie popołudniu.

Rynek polski

W dniu wczorajszym polska waluta pozostała pod silnym wpływem utrzymującej się niechęci inwestorów do inwestowania w bardziej ryzykowne aktywa rynków rozwijających się a ruch pary EUR/USD na północ nie pomógł w sposób znaczący złotówce. Para EUR/PLN o godzinie 11:45 ustanowiła nowe, w trwającej obecnie korekcie, maksimum przy cenie 3,6926 PLN za jedno euro a dzień o godzinie 17:00 kończyła na poziomie 3,6878 wobec 3,6800 o godzinie 9:00. Para USD/PLN pomimo słabnącego dolara pozostała w zakresie wahań 2,4811 – 2,4971 kończąc dzień na poziomie 2,4880. Natomiast para GBP/PLN, pomimo gołębiego wydźwięku publikowanego wczoraj raportu z ostatniego posiedzenia BOE, pozostała w zakresie wahań 5,1069 – 5,1347.

Krótkoterminowa prognoza:

Rynek zagraniczny:

W pierwszej części dzisiejszego dnia inwestorzy poznają dynamikę PKB niemieckiej gospodarki w III kwartale 2007 roku oraz wrześniowy bilans płatniczy Strefy euro i dynamikę zamówień przemysłowych dotyczącą tego samego okresu. Dane z sektora przemysłowego Euro landu mogą potwierdzić spowolnienie, jednak prognozy wzrostu nadwyżki wrześniowego bilansu płatniczego oraz wyższej dynamiki PKB niemieckiej gospodarki w III kwartale bieżącego roku połączone z negatywnym sentymentem do amerykańskiej waluty powinny przesądzić o fakcie, że końcówka tygodnia również będzie należała do europejskiej waluty. Dolarowi nie pomogło w tym tygodniu spadające zaufanie amerykańskich konsumentów, nadal wysoka liczba nowych bezrobotnych, mieszane dane z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz gołębi wydźwięk protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC. Fala wyprzedaży zielonego ma szanse się utrzymać, ze względu na dzisiejszą nieobecność inwestorów zza Oceanu spowodowaną świętem Dziękczynienia.

Rynek Krajowy:

W dniu dzisiejszym polscy inwestorzy poznają skróconą treść protokołu z ostatniego posiedzenia RPP. Zawartym w nim sugestie co do możliwości dalszego zacieśniania polityki monetarnej w Polsce mogą w pewnym stopniu pomóc naszej walucie. Jednak ruch na południe szczególnie pary EUR/PLN może zostać ograniczony ze względu na nadal utrzymującą się silną awersję do ryzyka inwestorów zagranicznych spowodowaną nasilającym się kryzysem na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych.

EURUSD Jeśli informacje ze Strefy euro, które poznamy w pierwszej części dzisiejszego dnia nie będą dużo gorsze do prognoz to powinniśmy obserwować kontynuację kolejnej fali wyprzedaży dolara. Kurs pary EUR/USD z dużym prawdopodobieństwem skieruje się na północ ustanawiając nowe historyczne maksima. Podążać będzie w kierunku ceny z zakresu 1,4890 – 1,4920 USD za jedno euro a jej osiągnięcie jeszcze w tym tygodniu zdaje się być bardzo realne.

USDPLN Para USD/PLN tradycyjnie pozostanie pod wpływem eurodolara. Z tego powodu podąży ona dalej na południe, ale umocnienie złotówki będzie ograniczone pod wpływem niechęci inwestorów do wchodzenia na polski rynek. Wsparciem dla tej pary w dniu dzisiejszym powinien pozostać poziom z zakresu 2,47 – 2,4741.

EURPLN Podobne czynniki mogą mieć również wpływ na możliwy w dniu dzisiejszym ruch pary EUR/PLN na południe, jednak będzie on bardzo ograniczony a w obecnej sytuacji nadal bardziej prawdopodobny wydaje się być test poziomu oporu przy cenie 3,6969 PLN za jedno euro.

GBPPLN Pomimo słabości funta oraz niesprzyjającemu jego sile gołębiemu raportowi z ostatniego posiedzenia Bank Anglii para ta pozostaje w zakresie wahań 5,09 – 5,15. W dniu dzisiejszym ma szanse w nim pozostać pomimo nadal dynamicznego wzrostu pary EUR/GBP, świadczącego o utrzymującej się słabości brytyjskiej waluty, ale dzięki słabszej złotówce.