AMB Consulting: Komentarz walutowy

Po godzinie 15:00 i otwarciu rynku amerykańskiego dolar stracił na wartości i o godzinie 17:00 jedno euro kosztowało 1,3703 USD. W ślad za ruchami na parze EUR/USD złotówka osłabiła się szczególnie w stosunku do zielonego. Powodem osłabienia się naszej waluty były również takie czynniki jak powrót spadków na giełdy światowe ( wzrost awersji do ryzyka) związane z informacji napływającymi z banku PNB Paribas jednego z większych w Strefie euro, który zamroził 1,6 mld EUR kapitału swoich funduszy działających na rynku amerykańskich ryzykownych kredytów hipotecznych oraz ponowne ograniczenie strategii carry trade na co mogło wskazywać umocnienie się jena japońskiego. Pary EUR/PLN oraz USD/PLN o godzinie 15:05 przetestowały swoje wczorajsze maksima na poziomach 3,7857 oraz 2,7708. Po godzinie 15:00 nastąpiło pewne odreagowanie i o godzinie 17:00 jedno euro kosztowało 3,7746 PLN a jeden dolar 2,7447 PLN.

Krótkoterminowa prognoza:

Rynek krajowy:

Na naszą walutę w dalszym ciągu oddziałują takie czynniki jak pogorszenie się nastrojów w naszym regionu, utrzymująca się wysoka awersja do ryzyka oraz ograniczenie strategii carry trade. Dodatkowym czynnikiem utrzymującym niepewność są coraz bardziej prawdopodobne wcześniejszy wybory parlamentarne w Polsce. Tradycyjnie na zachowanie się naszej waluty szczególnie, że dzisiaj nie poznamy żadnych ważniejszych danych makroekonomicznych z polskiej gospodarki, wpływać będzie zachowanie się eurodolara. Istotnymi poziomami oporu dla par EUR/PLN oraz USD/PLN są wczorajsze maksima przy cenach 3,7857 oraz 2,7708. Ich przekroczenie otworzy drogę wyżej do zeszłotygodniowych maksimów przy cenach w okolicy 3,82 PLN za jedno euro oraz 2,79 PLN za jednego dolara. Uspokojenie się sytuacji w Stanach Zjednoczonych związanej z rynkiem nieruchomości oraz ryzykownymi kredytami hipotecznymi umożliwi naszej walucie powrót do dominującego trendu spadkowego na parach złotówkowych.

Rynek zagraniczny:

Dzisiaj inwestorzy poznają jedynie poziom cen importowych i eksportowych w Stanach Zjednoczonych. Po wczorajszej aprecjacji zielonego wobec euro sytuacja techniczna zmieniła się i w tym momencie bardzo istotnym poziomem wsparcia jest cena 1,36 USD za jedno euro. Jej przekroczenie może zwiększyć dynamikę aprecjacji zielonego, jednak nadal nie najlepsza sytuacja amerykańskiej gospodarki pozwala zakładać, że dolar nie będzie miał siły dalej się umacniać wobec euro a para EUR/USD ponownie skieruje się na północ w kierunku wierzchołków na poziomie 1,3838.

Kalendarium:

Z ważniejszych danych makroekonomicznych na rynek napłyną dzisiaj:

13:00 Kanada, stopa bezrobocia w lipcu (prog. 6,1%; pop. 6,1%),

14:30 USA, indeks cen importowych (prog. 1,0%; pop. 1,0%).