Rok 2009 nie należał do najbardziej korzystnych dla światowego sektora bankowego, na co znaczący wpływ miały dostosowanie kształtu zasobów do faktycznych potrzeb danego banku (wstrzymanie awansów, zamrożenie projektów rekrutacyjnych, brak współpracy z headhunterami) oraz duża niepewność jutra wynikająca z sytuacji finansowej wielu krajów.
Z tych wszystkich perturbacji rynkowych kryzysu światowego polski sektor bankowy podejmując rozsądne, ostrożne decyzje wyszedł obronną ręką. W tym momencie sektor bankowy jest stabilny, bardzo dobrze reaguje i bardzo wnikliwie monitoruje rynek.
Analizując branżę zaobserwować możemy znaczne ożywienie w II i na początku III kwartału 2010 roku. Banki zdecydowały się na uzupełnianie uszczuplonych zasobów ludzkich w swoich centralach jak również w oddziałach. Potwierdzają to wyniki kwartalnego badania Global Snapshot prowadzonego przez Antal International, które wskazują, że 66% pracodawców z sektora bankowości prowadziło rekrutacje na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie w II kwartale br. Zdecydowanie zwiększyła się liczba wakatów na rynku pracy. Ogromną popularnością cieszą się, jak zwykle, stanowiska sprzedażowe.
Wzrosło zapotrzebowanie na Relationship Managerów, doradców dedykowanych do konkretnych linii biznesowych, jak również kierowników placówek i dyrektorów oddziałów. Na tym nie koniec. Jak wskazują wyniki badania Global Snapshot, 63% firm z sektora bankowego deklaruje potrzebę wzmocnienia swoich zespołów o nowych pracowników jeszcze w III i na początku IV kwartału 2010 roku. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj zarówno bankowość detaliczna, jak również bankowość prywatna. Banki te rozwijają sieć placówek, a co za tym idzie rośnie liczba wakatów w obszarze bankowym. Zestawienie zapotrzebowania na nowych pracowników znajduje się poniżej:
Stanowisko | Wymagania | Lokalizacje |
Dyrektor Oddziału |
Min. 4 lata doświadczenia w pracy na podobnym stanowisku poparte sukcesami w prowadzeniu oddziału; bardzo dobra znajomość rynku lokalnego; doskonałe umiejętności sprzedażowe |
Warszawa, Wrocław, Trójmiasto, Kraków, Katowice, Zielona Góra, Szczecin |
Relationship Manager (bankowość korporacyjna) |
Wykształcenie wyższe ekonomiczne (preferowane z obszaru bankowości i finansów); 2-3 lata doświadczenia w pracy z klientami korporacyjnymi; dobra znajomość języka angielskiego; umiejętności sprzedażowe |
Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Kraków |
Doradca Private Banking |
Wykształcenie wyższe (preferowane z obszaru bankowości i finansów); min. 2 lata doświadczenia w zakresie obsługi klientów zamożnych |
Cała Polska |
W efekcie zwiększenia liczby wakatów sektor bankowy kusi również wartościowych pracowników relatywnie wyższymi zarobkami niż w roku ubiegłym. Z moich szacunków wynika, że najwyższe podwyżki wynagrodzenia dotyczą menedżerów (średnio ok. 20%). Pomimo dużej liczby osób aktywnych na rynku pracy, dobrych pracowników jest niezwykle trudno pozyskać. Tacy pracownicy nie są czynni na rynku pracy i nie szukają aktywnie nowych wyzwań.
Dlatego też, takim kandydatom banki są skłonne oferować coraz częściej wyższe wynagrodzenie niż oczekują tego sami zainteresowani. Dodatkowo firmy oferują pakiety medyczne zarówno pracownikom, jak i ich rodzinom. Częstym benefitem są także ubezpieczenia emerytalne, a dodatkowym zabezpieczeniem – odprawy wypłacane w razie konieczności rozstania się z pracownikiem. Rynek pracy powoli znów staje się rynkiem kandydata, a firmy rekrutacyjne coraz mocniej odczuwają rosnące ożywienie rynku.
Agnieszka Ostrowska
Team Leader Banking w firmie rekrutacyjnej Antal International
Źródło: Antal International