Bezpieczne transakcje: Indeks Zdolności Płatniczej

Każdy raport przygotowany przez Creditreform zawiera Indeks Zdolności Płatniczej (IZP), który umożliwia szybką i przejrzystą ocenę wiarygodności płatniczej partnera gospodarczego. Jest on obliczany automatycznie z kombinacji (algorytmu matematycznego) 15 cech podawanych w raporcie o wiarygodności płatniczej, a także na podstawie wartości porównawczych pochodzących z analizy branżowej. IZP informuje o skali ryzyka w kontaktach handlowych z ocenianą firmą. Metoda obliczania indeksu została stworzona przez Creditreform w Niemczech przy współpracy ze specjalistami z zakresu finansów i ekonomii przedsiębiorstw, a następnie została dostosowana do polskich warunków gospodarczych. Jest to autorskie narzędzie ciągle dopasowywane i modernizowane w czasie, z którego korzystają setki tysięcy firm na świecie przy ocenie wiarygodności swoich kontrahentów.
„Zasada działania Indeksu Zdolności Płatniczej jest prosta: im wyższy wskaźnik, tym wyższe jest ryzyko zawieranej transakcji. Klienci otrzymują zwięzłą i czytelną informację o potencjalnym kontrahencie. Indeks pozwala zaoszczędzić czas, który jest potrzebny na analizę wszystkich danych o stanie formalno-prawnym i finansowym wpływających na moralność płatniczą badanego przedsiębiorstwa. Zależy nam, aby nasze raporty były rzetelne i wygodne w użyciu.” – dodaje Erna Grońska z Creditreform Polska.
O skuteczności Indeksu Zdolności Płatniczej świadczą badania, jakie przeprowadziło Europejskie Centrum Rozwoju Gospodarczego (Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschung) w Mannheim w 2005 roku. Analizy naukowców wykazały, że wskaźnik IZP daje osiem razy dokładniejsze wyniki niż tradycyjna metoda interpretacji ogólnie dostępnych informacji.
Zawarta w IZP ocena ryzyka jest określana liczbą trzycyfrową. Cyfry odpowiadają używanemu systemowi ocen (od 1 = bardzo dobry do 6 = niedostateczny). Druga i trzecia cyfra pozwalają na dokładniejsze zróżnicowanie oceny.
Najczęściej mamy do czynienia z firmami o indeksie ca. 200-400, ale firmy niewypłacalne nie należą do rzadkości.
IZP Creditreform jest obliczany automatycznie przez System Informatyczny, według sprawdzonego klucza, zawierajęcego określone czynniki ryzyka, ich wagę i klasyfikacje oraz dane wymagane do obliczenia Indeksu Zdolności Płatniczej firm.
Istota Indeksu jest kwantytatywna ocena czynników wpływających na zdolność kredytowa.
Indeks przybiera wartość od 100 do 600 punktów, co pozwala zaliczyć przedsiębiorstwo do określonej grupy ryzyka.
Określone wartości Indeksu, orientacyjnie oznaczają punkty ryzyka:
100 – 199 = znakomita zdolność płatnicza
200 – 299 = dobra zdolność płatnicza
300 – 399 = przeciętna zdolność płatnicza
400 – 499 = słaba zdolność płatnicza
500 – 599 = niewystarczająca zdolność płatnicza
600 = brak zdolności płatniczej
Przyporządkowanie wag do czynników ryzyka i ich klasyfikacje prezentuje poniższa tabela:
Przykład dla: forma prawna: Sp. z o.o. kl. 4, branża: budownictwo kl. 3, rozwój firmy: stały wzrost kl. 3, poziom zamówień: dobry kl. 2, sposób płatności: w uzgodnionych terminach kl. 2, ocena zdolności kredytowej: powiązania dopuszczalne kl. 2.
Erna Grońska