Biometria w bankomatach PlanetCash nie działa? Tajemnicza sprawa

Przed dwoma laty firma IT Card będąca właścicielem sieci Planet Cash poinformowała o zamiarze instalacji czytników biometrycznych w 2 tysiącach bankomatów na terenie całego kraju. Sprawdziłem wybiórczo kilka maszyn z czytnikami biometrycznymi i wygląda na to, że usługa nie działa.

ING Bank Śląski poprzez ograniczenie dostępności bezpłatnych bankomatów zachęcił mnie do częstszego odwiedzania maszyn Planet Cash. Sieć ta, obok bankomatów własnych ING, pozwala na bezpłatne pobieranie gotówki. Moją uwagę przykuły czytniki biometryczne zainstalowane obok klawiatury do wpisywania kodu PIN. Ponieważ moje dane biometryczne zostały już zarejestrowane w bazie jednego z banków postanowiłem skorzystać z usługi i wypłacić pieniądze palcem.

Ku mojemu zdziwieniu menu bankomatu nie posiadało jednak opcji wypłaty biometrycznej. Jedyne dostępne opcje to klasyczna wypłata kartą, wypłata kartą studenta wydawaną przez Getin i wypłata Blik. Udałem się więc do następnej maszyny oznaczonej w wyszukiwarce bankomatów Planet Cash skrótem BIO. Sytuacja się powtórzyła. Tak samo jak w kilku kolejnych bankomatach.

Na infolinii Planet Cash zapewniono mnie, że biometria powinna działać. Jak z niej skorzystać? – Wystarczy w menu bankomatu wybrać wypłatę biometryczną, wpisać numer PESEL i przyłożyć palec do czytnika – usłyszałem. Problem polega na tym, że menu bankomatów nie daje takiej możliwości. – To proszę sprawdzić za jakiś czas – usłyszałem. Poprosiłem biuro prasowe Planet Cash o wyjaśnienie tej zagadki. Niestety mimo usilnych prób nie udało mi się uzyskać odpowiedzi na zadane pytanie. A czekałem i upominałem się przez kilka tygodni ;-).

Trudno powiedzieć, czy biometria w maszynach Planet Cash nie działa, czy to ja trafiłem na maszyny, w których usługa ta jest nieaktywna. Nawiasem mówiąc wygląda na to, że sektor banków komercyjnych wstrzymał oddech i nie inwestuje w rozwiązania biometryczne. Usługę biometrii wykorzystującej układ naczyń krwionośnych stosują chyba tylko dwa nieduże banki – BPH i Getin. Przy czym Getin zamknął niedawno tzw. Getin Pointy, które ową biometrię wykorzystywały.

Nieco lepiej sytuacja wygląda w sektorze spółdzielczym – tu regularnie dochodzą nas słuchy o nowych bankomatach biometrycznych. Warto jednak przypomnieć, że z początkiem tego roku Bank BPS – jeden z liderów wdrożeń biometrycznych w Polsce – podjął decyzję o wycofaniu usług biometrycznych z oferty. Bank podał, że to efekt zmiany strategii, ale nieoficjalnie mówi się, że nie udało się mu utworzyć wspólnej bazy informacji o biometrycznych klientach w sektorze spółdzielczym. Żeby biometria znalazła masowe zastosowanie, powinna powstać baza danych z zapisanymi wzorcami, z której będą mogli korzystać wszystkie banki i operatorzy bankomatów.