Branża finansowa porządkuje rekrutacje

Instytucje finansowe mają na co dzień do czynienia z ogromną liczbą dokumentów. Coraz więcej systemów informatycznych wspiera pracę bankowców czy specjalistów od ubezpieczeń, ale dopiero od niedawna na taką pomoc mogą również liczyć HR-owcy zatrudnieni w tych sektorach.

To wsparcie jest o tyle istotne, że branża finansowa – jak pokazują badania portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl – należy do trzech najczęściej rekrutujących w naszym kraju.

Jak wynika z raportu Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów w 2011”, w ubiegłym roku branża finansowa była na drugim miejscu pod względem liczby opublikowanych ofert pracy. Banki, firmy ubezpieczeniowe i inne instytucje rynku finansowego zamieściły w sumie ponad 52 tysiące ogłoszeń, czyli o 1/3 więcej niż w roku 2010 i ponad dwukrotnie więcej niż w kryzysowym roku 2009!

– Rzeczywiście w ubiegłym roku przeprowadziliśmy wyjątkowo dużo rekrutacji, na bardzo zróżnicowane stanowiska, w tym m.in. na: Doradców Finansowych, Kierownika Zespołów, Dyrektorów Regionalnych, Managerów Partnerskiej Sieci Sprzedaży. Korzystaliśmy z około 20 źródeł rekrutacyjnych, a z samych tylko ogłoszeń emitowanych na portalu Pracuj.pl otrzymaliśmy ok. 5000 aplikacji. Dzięki wykorzystaniu aplikacji do rekrutacji on-line udało nam się przeprowadzić procesy rekrutacyjne sprawnie i szybko. Jest to dla nas bardzo istotne, bowiem dzięki eRecruiterowi zaoszczędziliśmy czas niezbędny do realizacji szeregu innych – poza rekrutacją – potrzeb naszego 1000-osobowego zespołu pracowników.– mówi Witold Moszyński, Dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Ludzkimi Money Expert S.A.

Aplikacja eRecruiter to tzw. ATS, czyli Applicant Tracking Solution, który umożliwia szybkie przygotowanie i publikację ogłoszeń rekrutacyjnych na firmowej stronie www, w intranecie, w serwisach rekrutacyjnych, a od niedawna również w wybranych serwisach społecznościowych. Oprócz Money Expert, wśród firm z sektora finansowego, które korzystają z tej aplikacji, są między innymi: Accord Finance, Gold Finance, Volkswagen Bank, Provident, Europejski Fundusz Leasingowy, Raiffeisen-Leasing, Mondial Assistance, Fundusz Hipoteczny DOM, Family Finance oraz BRE Bank.

eRecruiter daje również możliwość zbierania aplikacji kandydatów za pomocą skonstruowanego przez osobę rekrutującą formularza aplikacyjnego, a nie poprzez skrzynkę e-mail, co znacznie ułatwia weryfikację doświadczenia zawodowego i umiejętności kandydatów, już na pierwszym etapie naboru. Pozwala też na szybkie zbudowanie wewnętrznej bazy CV kandydatów. Dużym ułatwieniem jest też funkcja ujawniająca źródło, z którego kandydat aplikował na ogłoszenie. Dzięki temu eRecruiter wskazuje najskuteczniejsze kanały rekrutacyjne i pozwala optymalizować wydatki przeznaczone na pozyskiwanie nowych pracowników.

– ATS-y należą do niezwykle efektywnych rozwiązań, zarówno pod względem zaoszczędzonego czasu, jak i optymalizacji wydatków. Dzięki nim jeden rekruter upora się z pracą, w którą do tej pory zaangażowanych było kilka osób. Naszą aplikację można też indywidualnie dostosować do potrzeb rekrutera, więc nie ma potrzeby konstruowania przez dział IT firmy oddzielnego, szytego na miarę, oprogramowania.– mówi Marcin Sieńczyk, eRecruitment Solutions Director, Grupa Pracuj Solutions.

Na przykład, korzystając z takiego „wirtualnego asystenta” osoba rekrutująca może stworzyć formularz aplikacyjny składający się z pytań powiązanych z konkretną ofertą pracy. Jest to szczególnie istotne w przypadku specjalizacji, gdzie popyt na pracowników jest większy niż ich podaż. – W takiej sytuacji przewagę mają te firmy, które najszybciej w stosie życiorysów potrafią odszukać najlepszych kandydatów. – potwierdza Witold Moszyński.

ATS-y są też narzędziem wspierającym wizerunek firmy jako pracodawcy, bo ułatwiają kontakt z kandydatami, którzy po złożeniu aplikacji dostają automatyczne potwierdzenie ich przyjęcia. Dzięki temu nie mają poczucia, że ich życiorysy gdzieś utknęły, a potencjalny pracodawca odnosi się do nich z szacunkiem.

Przeważająca większość ATS-ów budowana jest w oparciu o model „Software-as-a-Service”. Oznacza to, że rekrutujący nie musi instalować w swoim komputerze jakichkolwiek programów. Aplikacja eRecruiter dostępny jest poprzez stronę internetową, więc by z niego skorzystać wystarczy przeglądarka.

– Branża finansowa stawia dostawcom rozwiązań IT szczególnie wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa, dlatego warto podkreślić, że mimo tego, że dane, które zapisuje w swoim profilu rekrutujący, są przechowywane na zewnętrznych serwerach, to są one w pełni bezpieczne. Dostęp do nich posiadają tylko uprawnione osoby z firmy, a aplikacja spełnia też wszystkie wymogi związane z ustawą o ochronie danych osobowych – podkreśla Marcin Sieńczyk. 

Źródło: Pracuj.pl