Ostatnie doniesienia medialne dotyczące wsparcia finansowego Commerzbanku przez rząd niemiecki wywołały spekulacje na temat potencjalnej sprzedaży BRE Banku przez CoBa. Eric Strutz, CFO Commerzbanku zaprzeczył tym plotkom mówiąc: „BRE Bank stanowi integralną część naszej podstawowej działalności, dlatego nie mamy zamiaru sprzedawać naszych udziałów w BRE”.
W wyniku decyzji uzgodnionych przez Commerzbank, Soffin (Sonderfonds Finanzmarktstabilisierung, czyli utworzony przez rząd Niemiec specjalny fundusz dla wsparcia sektora finansowego) i Allianz Commerz ma otrzymać dodatkowe wsparcie z Soffin w wysokości około 10 mld euro, z czego 8,2 mld ma mieć formę bezterminowej pożyczki (tzw. niemy udział) zaliczanej do kapitałów własnych, a około 1,8 mld euro posłuży do zakupu przez Soffin 295 mln nowych akcji CoBa (po cenie 6 euro za sztukę). Po tym zakończeniu tej transakcji Soffin (czyli de facto państwo niemieckie) stanie się największym akcjonariuszem Commerza z udziałem 25% + 1 akcja i będzie miał prawo wyznaczenia dwóch członków rady nadzorczej. Dodatkowy wkład firmy Allianz to 750 mln euro w postaci bezterminowej pożyczki i uwolnienie około 700 mln euro kapitałów własnych Commerzbanku dzięki przejęciu części wątpliwej jakości aktywów Dresdner Banku.
Decyzja o ponownym skorzystaniu ze wsparcia oferowanego przez państwo (już wcześniej Commerz otrzymał z Soffin bezterminowa pożyczkę w wysokości 8,2 mld euro i prawo do skorzystania z gwarancji na kwotę do 15 mld euro) została umotywowana potrzebą wzmocnienia kapitałów własnych połączonej instytucji w celu zapewnienia lepszej ochrony w okresie trwających wciąż zaburzeń na rynkach finansowych. Jednym z istotnych impulsów były dodatkowe straty ujawnione przez Dresdner Bank po bankructwie Lehman Brothers. Jak podkreślił w jednym z wywiadów prezes Commerzbanku, Martin Blessing, wsparcie kapitałowe nie było potrzebne, by chronić Commerz przed niewypłacalnością, ale by stworzyć odpowiednią „poduszkę” pozwalającą na bezpieczne kontynuowanie normalnej działalności kredytowej.
Wzmocnienie kapitałowe CoBa to potencjalnie dobra wiadomość dla BRE, gdyż oznacza to, że umocniła się sytuacja finansowa głównego akcjonariusza Banku. Pomimo zaburzeń na rynkach finansowych CoBa cały czas jest dla BRE kluczowym źródłem płynności w walutach obcych, o czym świadczyć mogą udzielone w końcowych miesiącach 2008 r. pożyczki o łącznej wartości 2 mld CHF. CoBa wspiera też bazę kapitałową BRE rezygnując z wypłaty dywidendy. Jedną z negatywnych konsekwencji przejęcia Dresdnera i skorzystania ze wsparcia Soffin stało się jednak obniżenie przez Moodys perspektywy ratingu CoBa i BRE.
Choć CoBa jest pierwszą instytucją, która wykorzystała nowe możliwości wsparcia stworzone przez ustawę tworzącą SoFFin, to sam fakt sięgnięcia po pomoc państwa nie jest niczym szczególnym w sytuacji globalnego kryzysu na rynkach finansowych. Przykładów dużo dalej idącej ingerencji państwa dostarcza choćby Wielka Brytania ( zasilenie kapitałowe banków RBS i Lloyds, przejęcie pełnej kontroli nad Northern Rock), a z funduszy państwowych skorzystało też wiele wiodących banków w USA. Nie ma podstaw do mówienia o upaństwowieniu CoBa, gdyż instytucja ta nadal będzie działała na zasadach w pełni komercyjnych i wszystkie bieżące decyzje będą podejmowane przez zarząd, w którym nie będzie przedstawicieli rządu . W związku z przejęciem przez SoFFin pakietu 25% + jedna akcja CoBa dwie osoby wyznaczone przez SoFFin wejdą do rady nadzorczej CoBA.
Nic nie wskazuje na to, że władze CoBa będą chciały coś zmieniać w swych relacjach z BRE Bankiem, gdyż jest on jedną z najbardziej zyskownych i dynamicznie rozwijających się instytucji w tej grupie.
Wiesław Szczuka
Główny ekonomista BRE Banku
Źródło: BRE Bank