Brytyjsko-Polska Izba Handlowa (BPCC) promuje Polskę

Polska jest jednym z najbardziej ekscytujących miejsc do robienia interesów. Ryzyko inwestycyjne jest tu stosunkowo niskie, zaś możliwości ogromne – powiedział Martin Oxley, Dyrektor Generalny BPCC podczas marcowych spotkań z brytyjskimi przedsiębiorcami w Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania jest drugim pod względem wielkości inwestorem na świecie, tuż za Stanami Zjednoczonymi. Jednak w Polsce plasuje się dopiero na szóstej pozycji.

Brytyjscy przedsiębiorcy wydają się ograniczać do tradycyjnych, utrwalonych przez pokolenia ścieżek importu i eksportu – twierdzi Martin Oxley. Za Polską jako miejscem inwestycji przemawiają silne argumenty ekonomiczne: pozytywne prognozy wzrostu gospodarczego, młode, dynamiczne i dobrze wykształcone społeczeństwo, wysoce wykwalifikowane kadry, niskie koszty prowadzenia działalności gospodarczej oraz korzystne położenie geograficzne – przekonywał Brytyjczyków Martin Oxley.

Według ekspertów BPCC to właśnie te czynniki decydują, że Polska wyrasta na potęgę outsourcingową. Potencjał Polski dostrzegły już międzynarodowe firmy, które zainwestowały w centra usługowe w naszym kraju. Dla brytyjskich przedsiębiorców aspekt ten może okazać się szczególnie interesujący, ponieważ wielu z nich szuka obecnie sposobów optymalizacji kosztów w związku ze spowolnieniem brytyjskiej gospodarki.

Polski rynek, pomimo swojego potencjału, nie jest znany Brytyjczykom. Dlatego postanowiliśmy zainicjować szerszą dyskusję na temat możliwych obszarów dynamicznego rozwoju współpracy pomiędzy polskimi i brytyjskimi przedsiębiorcami – wyjaśnia Martin Oxley.

Cykl spotkań poświęconych promocji Polski, jako miejsca rozwijania działalności gospodarczej, w których wzięła udział Brytyjsko-Polska Izba Handlowa, rozpoczęła:

Promocja Dolnego Śląska
Podczas dwudniowej wizyty w Wielkiej Brytanii w dn. 27 i 28 marca 2006 Krzysztof Grzelczyk, wojewoda dolnośląski oraz Jarosław Obremski, wiceprezydent Wrocławia zaprezentowali brytyjskim inwestorom atuty Dolnego Śląska jako jednego z najbardziej dynamicznie i wszechstronnie rozwijających się polskich regionów. Gospodarze Dolnego Śląska liczą na przyciągnięcie inwestorów z branży motoryzacyjnej, spożywczej, AGD, IT oraz outsourcingu. Z możliwości rynkowych Dolnośląskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej korzystają już takie korporacje jak: Toyota, Volvo, Siemens oraz LG. Philips, które ulokowały tutaj swoje zakłady produkcyjne i centra outsourcingowe.

Obecność międzynarodowych koncernów powinna być widoczną zachętą dla inwestorów brytyjskich poszukujących sposobów optymalizacji kosztów swojej działalności
– powiedział Martin Oxley.

Kolejne spotkanie cyklu to Wieczór BPCC w Parlamencie brytyjskim, który odbył się w czwartek, 30 marca 2006. Wydarzenie przygotowane zostało w formule uroczystego koktajlu umożliwiającego nawiązanie otwartego dialogu polskich i brytyjskich polityków oraz liderów inwestycyjnych, przedsiębiorców i ekspertów gospodarczych. Celem spotkania było zachęcenie Brytyjczyków do śmielszego inwestowania na polskim rynku. Ponad 100 uczestników spotkania do potencjału inwestycyjnego Polski przekonywali m.in. przedstawiciele HSBC Bank, Tesco, Kancelarii Prawnych CMS Cameron McKenna, Eversheds, Linklaters i White & Case. Gości w imieniu Parlamentu brytyjskiego powitał Poseł z okręgu Ealing North, pan Stephen Pound. Sponsorzy wydarzenia: Provident Polska oraz „The Economist”. Patron honorowy: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Konferencja „Poland meets UK” – Londyn, 31 marca 2006
Dzisiejsza konferencja pod hasłem „Spotkanie Polski z Wielką Brytanią – Perspektywy Rozwoju Biznesu”, zorganizowane przez Roadshow Conferences pod Patronatem BPCC posłuży dalszemu wzmocnieniu więzi biznesowych i kulturowych pomiędzy obu krajami. Poszczególne sesje konferencji poświęcono stosunkom gospodarczym Polski z Wielką Brytanią, perspektywom wzrostu gospodarczego w Polsce oraz możliwościom, jakie otworzyły się w poszczególnych branżach po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej.

Doroczna Konwencja Biznesu i Wystawa w Londynie, 3 i 4 kwietnia 2006
Podczas wydarzenia, którego inicjatorem jest Zrzeszenie Izb Handlowych w Wielkiej Brytanii, przedstawiciele brytyjskiego rządu, biznesu oraz instytucji wspierających dyskutować będą nad sposobami wzmacniania konkurencyjności biznesu brytyjskiego w coraz bardziej wymagającym lokalnym, regionalnym i międzynarodowym środowisku. Naturalnie i tu nie zabraknie głosu Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.

Wiosenna odsłona portalu internetowego BPCC, 13 kwietnia 2006
Podczas comiesięcznego koktajlu BPCC nastąpi pierwsza publiczna odsłona nowej szaty graficznej Brytyjsko-Polskiego Portalu Biznesowego www.bpcc.org.pl. Od momentu premiery 13 marca 2003 roku, Portal BPCC uplasował się w czołówce najefektywniejszych narzędzi poszukiwania informacji o gospodarce polskiej i brytyjskiej. W stosunku do lutego ub. roku Portal notuje obecnie ponad 90% wzrost liczby wizyt oraz zajmuje pierwsze miejsce w wynikach wyszukiwania Google w tematyce związanej z inwestycjami brytyjskimi w Polsce i kontaktami handlowymi w Wielkiej Brytanii. Spotkanie sponsoruje warszawski hotel Polonia Palace.

Kulminacją opisywanej serii spotkań służących ożywieniu współpracy polskich i brytyjskich przedsiębiorców będzie:

III Doroczna Konferencja i Wystawa BPCC w Warszawie, 24 i 25 kwietnia 2006
Motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: „Poznaj i daj się poznać! Znajdź nabywcę – znajdź dostawcę!”. Brytyjsko-Polska Izba Handlowa wraz z zaproszonymi prelegentami przedstawi przedsiębiorcom z Wielkiej Brytanii potencjał Polski jako rynku zbytu oraz źródeł zaopatrzenia.

Będziemy przekonywać przedsiębiorców brytyjskich poszukujących możliwości optymalizacji kosztów operacyjnych, że Polska to również miejsce idealne do przeniesienia produkcji czy obsługi procesów administracyjnych (outsourcingu)
– mówi Martin Oxley. Z drugiej strony polskim przedsiębiorcom, zainteresowanym wejściem na rynek brytyjski, przybliżymy podstawowe zagadnienia dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii oraz umożliwimy poznanie potencjalnych partnerów podczas zaaranżowanych przez nas spotkań indywidualnych – dodaje Martin Oxley.

W pierwszym dniu spotkania przedstawione zostaną: analiza ryzyka i możliwości polskiego rynku, a prezesi spółek brytyjskich obecnych w naszym kraju podzielą się doświadczeniami dotyczącymi prowadzenia biznesu w Polsce. Wystąpienia otwierające Konferencję wygłoszą kolejno: Wicepremier i Minister Finansów, prof. Zyta Gilowska oraz brytyjski Minister Handlu i Inwestycji, Ian Pearson. W sesji plenarnej poświęconej polskiemu rynkowi kapitałowemu i finansom weźmie udział Wiesław Rozłucki, Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Drugi dzień wydarzenia, zorganizowany w formule warsztatowej, przeznaczony jest dla rodzimych inwestorów, którzy planują ekspansję na rynek brytyjski. Celem warsztatów jest przedstawienie specyfiki rynku brytyjskiego oraz praktycznych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej.

Honorowym patronem wydarzenia jest Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ). Partnerem instytucjonalnym jest UK Trade and Investment, sekcja handlowa Ambasady Brytyjskiej w Polsce.

Wierzymy, że w wyniku naszych wiosennych inicjatyw Brytyjczycy przekonają się do potencjału gospodarczego Polski, co przyniesie wymierne efekty w postaci inwestycji, zaś polscy przedsiębiorcy śmielej ruszą na podbój rynku brytyjskiego. Ufamy, że aktualna sytuacja polityczna w Polsce będzie rozwijać się w kierunku, który pomoże nam osiągnąć obydwa założone cele
– powiedział Martin Oxley.