Co myślimy o Unii Europejskiej? – Wyniki sondażu European Trusted Brands

Badanie to dotyczyło m.in. problematyki Unii Europejskiej. Pytania na jej temat zadano także Szwajcarom i wybiórczo Rosjanom. Dzięki tak dużemu przekrojowi wyniki sondażu pokazują odmienne opinie na temat Unii Europejskiej krajów stowarzyszonych w niej od dawna i nowo przyjętych.

Przedstawiciele europejskich krajów objętych badaniem pytani o różne aspekty dotyczące Unii Europejskiej najczęściej wskazywali na nadmiar biurokracji (ponad 80%), blisko 70% badanych potwierdza też, że ich kraje wpłacają zbyt wiele do kasy unijnej, a prawie 60% respondentów uważa, że w przyszłości Unia będzie odgrywać wiodącą rolę w świecie. Równocześnie blisko 60% Europejczyków przyznaje, że bardziej ufa własnemu rządowi niż Komisji Europejskiej.

Nadmiar biurokracji w Unii Europejskiej najczęściej razi Brytyjczyków oraz Finów (po 90%). Stosunkowo często mówią też o niej Austriacy (89%) najrzadziej Węgrzy (tylko 64% w porównaniu ze średnią dla Europy 83%).

68% Europejczyków uważa, że ich kraje wpłacają zbyt wiele do kasy unijnej. Najbardziej niezadowoleni ze zbyt dużych wpłat do są Holendrzy (86%), ale też Austriacy (84%), Finowie (82%) i Brytyjczycy (82%). Najmniej problem ten odczuwają Hiszpanie, Węgrzy, Portugalczycy, a także Polacy.

W większości (73%) Europejczycy nie zgadzają się także z tym, że dotacje i subsydia są przyznawane krajom członkowskim na sprawiedliwych zasadach, największe niezadowolenie wykazują tu przedstawiciele starych państw członkowskich. Zdecydowanie częściej niż pozostali przekonani o braku sprawiedliwości są Finowie (86%), Węgrzy (84%), Niemcy (83%) czy Brytyjczycy (82%). Większego problemu nie widzą w tym Portugalczycy (43%) którzy uważają, że dotacje i subsydia są przyznawane na sprawiedliwych zasadach.

Komisja Europejska cieszy się mniejszym zaufaniem społeczeństwa europejskiego niż rządy poszczególnych krajów członkowskich. 60% badanej populacji ma większe zaufanie do rządów swoich krajów niż do Komisji Europejskiej. Najbardziej nieufni wobec niej są Finowie (ponad 80%). Większym zaufaniem niż Komisję Europejską obdarzają też rządy swoich krajów Austriacy, Szwajcarzy oraz Brytyjczycy (blisko 80%). Drugą grupę stanowią narody, które większe zaufanie mają do Komisji niż do rządów w swoich krajach. Są to przede wszystkim Polacy. Podobną tendencję widać też na Węgrzech oraz w Hiszpanii i w Portugalii.

Badani Polacy w większości różnią się poglądami na temat Unii od innych Europejczyków. Choć przyznają, że słabo orientują się w sprawach konstytucji unijnej, to znacznie częściej deklarują większe zaufanie do Komisji Europejskiej niż do rządu własnego kraju. Bardziej też wierzą, że członkostwo w Unii przyspieszy rozwój Polski. Mają również większe nadzieje co do przyszłej roli Unii na świecie. Polacy też częściej twierdzą, że dotacje i subsydia są przyznawane krajom członkowskim na sprawiedliwych zasadach, a w rozwoju Unii nie dostrzegają większego zagrożenia dla kultury własnego kraju – mówi Alicja Fuksiewicz odpowiedzialna za badanie European Trusted Brands w Polsce.

Polacy, podobnie jak większość Europejczyków, wskazują przede wszystkim na nadmiar biurokracji w Unii Europejskiej (80%). W większości Polacy wierzą, że w przyszłości Unia będzie odgrywać wiodącą rolę w świecie (69%) i że członkostwo w UE przyspieszy rozwój naszego kraju (67%). Ponad 60% z nas uważa, że wprowadzenie wspólnej waluty euro było dobrym posunięciem. Zdecydowanie bardziej ufamy Komisji Europejskiej niż rządowi naszego kraju (71%). Przyznajemy się, że nie jesteśmy dobrze zorientowani w sprawach konstytucji unijnej (77%). Nie obawiamy się o zachowanie kultury naszego kraju – nie postrzegamy rozwoju Unii jako zagrożenia dla niej (83%).

Badanie European Trusted Brands jest już przeprowadzane od sześciu lat. Głównym jego celem jest poznanie poziomu zaufania Europejczyków do różnych dziedzin życia społecznego, politycznego i gospodarczego. Sondaż przeprowadzono metodą ankiety pocztowej. W Polsce w badaniu wzięło udział 1109 osób.