Cudzoziemiec kupi dom bez pozwolenia

Do tej pory cudzoziemcy mogli inwestować w kupno polskich mieszkań. Ale jeśli chcieli u nas postawić lub kupić dom, musieli zdobyć specjalne pozwolenie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort dawał zgodę pod warunkiem, że był to tzw. drugi dom, który nie stanowił dla obcokrajowca stałego miejsca zamieszkania. Teraz i ta bariera znika. W życie weszły przepisy, w świetle których obcokrajowcy do woli będą mogli kupować w Polsce także domy.

– To dla rynku nieruchomości bardzo dobra wiadomość, choć na jej efekty będziemy musieli nieco poczekać – mówi Marek Wachowski, łódzki deweloper i wiceprezes Stowarzyszenia Deweloperów Polskich. – Jeśli rynki finansowe się ustabilizują, możemy mieć powtórkę z początku boomu budowlanego – zaznacza.

Zdaniem deweloperów to właśnie cudzoziemcy nadmuchali balon z horrendalnie wysokimi cenami mieszkań w Polsce. Kilka lat temu zagraniczni spekulanci wykupywali na pniu co ciekawsze inwestycje. Gdy tylko ceny poszły w górę, sprzedawali mieszkania, często nawet ze 100-procentowym zyskiem. Jeśli scenariusz się powtórzy, ceny nieruchomości znów poszybują w górę. Eksperci już zauważyli zwiększone zainteresowanie zagranicznych inwestorów działkami i domami m.in. na Warmii i Mazurach. Do zakupów kusi niski kurs złotego.

– To rzeczywiście zachęta, możemy być świadkami zwiększonego zainteresowania zakupem gruntów, ale kryzys uderzył też po kieszeni zagranicznych inwestorów. Nie rzucą się masowo na nasze nieruchomości, bo nie mają pieniędzy – uspokaja Aleksandra Szarek, analityk Home Broker.

W podobnym tonie wypowiada się Emil Szweda, ekspert Open Finance. – Złoty jest słaby, ale inwestorzy co najwyżej będą go kupować, ale nie muszą zaraz inwestować w nieruchomości – mówi Szweda.

Analitycy przyznają, że zniesienie barier dla cudzoziemców może spowodować wyhamowanie spadku cen nieruchomości. Według prognoz Home Broker, ceny mieszkań pójdą w górę już w połowie przyszłego roku. Z kolei analitycy Open Finance policzyli, że 10-procentowe spadki cen w pierwszych miesiącach 2009 r., w drugiej połowie roku wyhamują zaledwie do kilku procent.

Według raportów MSWiA w ubiegłym roku cudzoziemcy kupili w Polsce ok. 3,2 tys. mieszkań. Najchętniej inwestowali u nas Niemcy, Brytyjczycy, Irlandczycy i Hiszpanie. MSWiA wydało też obcokrajowcom 106 pozwoleń na kupno lub budowę domu.

Maciej Stańczyk