Deweloperzy stawiają na budowę… hoteli

„– Mamy coraz więcej zapytań od inwestorów, głównie z rynku mieszkaniowego, na którym sprzedaż w tym roku znacząco spadła. Ostatnio przygotowaliśmy analizę opłacalności dla luksusowego apartamentowca w Krakowie – wyjaśnia Dorota Malinowska. Wynika z niej, jak dodaje, że najniższych nakładów finansowych wymaga przerobienie go na tzw. apart-hotel, czyli obiekt oferujący możliwość wynajmu pokoju na długi czas, bez zapewnienia usług dodatkowych, jak gastronomia, basen, siłownia czy SPA”, czytamy w „Gazecie Prawnej”.

„Sposobem na kryzys, w którym bardzo trudno o pozyskanie finansowania dla inwestycji, mają być też condohotele. Pozwalają bowiem na realizację projektu z pieniędzy innych niż bankowe. A to dlatego, że w condohotelach pokoje są sprzedawane indywidualnym inwestorom. Do tego można czerpać zyski z wynajmu sprzedanych pokoi pod nieobecność właściciela”, czytamy dalej.

Deweloperzy zmieniając funkcję inwestycji, wybierają nie tylko hotele. Studenci łódzkiego Uniwersytetu Medycznego zamieszkają w akademikach, które pierwotnie miały być luksusowymi mieszkaniami. W efekcie porozumienia dewelopera i władz uczelni apartamentowiec Copernicus, którego realizacja rozpoczęła się jeszcze przed kryzysem, został przeprojektowany na dom studencki o wysokim standardzie.

Więcej na ten temat w dzisiejszej „Gazecie Prawnej”, w artykule Patrycji Otto „Deweloperzy budują hotele zamiast mieszkań”.

ng