„Właściciel nieruchomości uzyska prawo do obracania miejscami hipotecznymi. Dzięki temu sam zadecyduje, jaki wierzyciel zostanie wpisany do księgi wieczystej w miejscu wygasłej hipoteki. Do tej pory nie było takiej możliwości. Przepisy prawa przewidywały, że w miejsce wygasłej hipoteki ustanowionej na nieruchomości i wpisanej do księgi wieczystej automatycznie wchodził następny w kolejce wierzyciel hipoteczny” – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
„Ustanowienie hipoteki na nieruchomości zabezpiecza przede wszystkim interesy wierzyciela oraz jego roszczenie. Decydujące znaczenie ma fakt, na którym miejscu została wpisana hipoteka zabezpieczająca wierzytelność. Jeżeli w księdze wieczystej figuruje jako pierwsza, to w sytuacji wszczęcia egzekucji z nieruchomości zostanie ona zaspokojona w pierwszej kolejności. Wierzyciele, których hipoteki zajmują następne miejsca, a więc drugie, trzecie itd., będą musieli zadowolić się tym, co pozostało po spłacie należności zabezpieczonej pierwszą hipoteką. Sytuacja zmieni się po wejściu w życie nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Umocni się wówczas pozycja dłużnika będącego właścicielem nieruchomości. Od tego momentu bowiem będzie on mógł obracać opróżnionymi miejscami hipotecznymi, a nawet zarabiać na tych transakcjach” – informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Po kilkunastu miesiącach zastoju i ostrożnego podejścia banków do udzielania kredytów hipotecznych instytucje znowu zaczynają przedstawiać korzystniejsze oferty. Obrót miejscami powstałymi po spłacie hipoteki z pewnością przyczyni się do zróżnicowania tej oferty.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej, w artykule Małgorzaty Piaseckiej-Sobkiewicz, pt. „Dłużnik zlicytuje miejsce hipoteczne w internecie”.