Druga edycja programu prewencyjnego PZU „Fleet Safety – bezpieczne auto firmowe”

„Fleet Safety – bezpieczne auto firmowe” to pierwszy w Polsce program prewencyjny, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa kierowców flotowych oraz redukcja ogólnych kosztów eksploatacji floty samochodowej.

W ramach „Fleet Safety” realizowane są teoretyczne i praktyczne szkolenia z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przeznaczone dla pracowników  firm – kierowców korzystających z samochodów firmowych. Program jest prowadzony przez PZU od 2006 roku, we współpracy z Internet Prasa Media Sp. z o.o. i Polskim Stowarzyszeniem Motorowym Doskonalenia Technik i Bezpieczeństwa.
 
Jedną z podstawowych korzyści z udziału w szkoleniu „Fleet Safety” jest  możliwość doskonalenia wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych z zakresu bezpiecznej jazdy. Jak wynika z raportu „Stan bezpieczeństwa kierowców firmowych” opracowanego na zlecenie IPM i programu defensywnikierowcy.pl w kwietniu 2008 roku, kierowcy aut firmowych nie przechodzą w swoich macierzystych przedsiębiorstwach kursu defensywnego (asekuracyjnego) sposobu jazdy (potwierdza to 72% badanych firm), a w zaledwie co piątej badanej firmie organizowane są szkolenia z zasad bezpiecznej jazdy. Większość ankietowanych (74%) potwierdza, że w firmach nie funkcjonują też systemy weryfikujące umiejętności kierowania samochodem.
 
– Nasz program jest odpowiedzią na dostrzegany coraz częściej przez zarządzających flotami problem umiejętności kierowców firmowych – powiedziała Aneta Zawistowska, dyrektor ds. Underwritingu Ubezpieczeń Komunikacyjnych w PZU.
 
Wzrastające zainteresowanie szkoleniem w jeździe defensywnej kierowców flotowych potwierdzają dane PZU. W pierwszej edycji organizowanego przez firmę programu „Fleet Safety” (2006-2007), w 79 szkoleniach udział wzięło 779 kierowców z 62 firm, w 2009 roku planowane jest przeszkolenie aż 1150 kierowców flotowych. Klienci, którzy dotychczas skorzystali z zaproszenia PZU, wysoko ocenili zarówno poziom zajęć jak i wiedzę oraz umiejętności zdobyte w trakcie szkoleń. Ze  szkolenia korzystają bezpośrednio kierowcy, zdobywając umiejętności działania w sytuacjach kryzysowych na drodze, a jednocześnie utrwalając znajomość przepisów obowiązujących na drogach Polski i Europy. Zmniejszenie współczynnika szkodowości aut firmowych, redukcja kosztów eksploatacji floty samochodowej, weryfikacja wiedzy oraz umiejętności praktycznych pracowników, przynoszą w rezultacie wzrost efektywności funkcjonowania floty samochodowej przedsiębiorstwa. Bezpieczniej jeżdżący kierowcy aut firmowych to  również lepszy wizerunek firmy
i większe bezpieczeństwo użytkowników dróg.
 
– Pracodawcy coraz bardziej doceniają fakt, iż wiedza i doświadczenie ich pracowników przekłada się na konkurencyjną jakość i terminowość usług świadczonych przez daną firmę. Im bardziej doświadczeni kierowcy, tym mniej szkód komunikacyjnych, co w efekcie sprzyja obniżeniu ogólnych kosztów działalności firmy – dodaje Aneta Zawistowska z PZU.
 

Tegoroczna, druga już edycja „Fleet Safety – bezpieczne auto firmowe” w dużej części poświęcona jest psychologicznym aspektom uczestnictwa w ruchu drogowym.
To również profilaktyka w zakresie unikania niebezpiecznych sytuacji na drodze i wiedza na temat  interesujących rozwiązań z zakresu  ratownictwa drogowego. Szkolenie „Fleet Safety” jest prowadzone w części teoretycznej i praktycznej, przez ekspertów: Mariusza Stuszewskiego – Wiceprezesa Polskiego Stowarzyszenia Motorowego, Wojciecha Pasiecznego – Zastępcę Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji w Warszawie, dr. Adama Macieja Pietrzaka – specjalistę medycyny ratunkowej oraz Waldemara Chromińskiego – psychologa.

Konferencje „Fleet Safety” odbywają się we wszystkich miastach, w których zlokalizowane są oddziały PZU. Szkolenia praktyczne odbywają się na autodromach w Warszawie, Szczecinie, Gdyni, Toruniu, Bednarach (w pobliżu Poznania), Kielcach i Gliwicach.
 
W ciągu ostatnich 15 lat odnotowano w Polsce ponad 820 tysięcy wypadków drogowych, w których zginęło blisko 100 tysięcy osób, a milion zostało rannych. Polska jest pod tym względem na jednym z ostatnich miejsc spośród krajów europejskich, legitymując się również najniższym poziomem bezpieczeństwa na drogach. Roczne straty Polski z tytułu wypadków drogowych to ok. 2% produktu krajowego brutto. Jest to poważny problem społeczny dotyczący zarówno indywidualnych właścicieli pojazdów, jak również kierowców samochodów służbowych.
Źródło: PZU