Dwie łazienki – zbędny luksus czy praktyczna konieczność?

Łazienka to jedno z najważniejszych i najbardziej konfliktowych pomieszczeń w każdym mieszkaniu czy domu. Każdemu, kto oczywiście nie mieszka sam, znane są poranne przepychanki – kto pierwszy, ja też muszę, pospiesz się. Jak powszechnie wiadomo to panie są porannymi i wieczornymi okupantami łazienek, ale panowie również nie pozostają w tyle, nie wspominając o dzieciach, które uwielbiają długie zabawy w wannie. Im więcej osób, tym większy problem. Posiadanie dwóch łazienek wydaje się być marzeniem wielu rodzin.


Łazienka jest dość problematycznym pomieszczeniem. Ze względu na funkcje, które ma pełnić, jest w niej praktycznie cały czas mokro. Wymusza to zastosowanie pewnych rozwiązań projektowych i wykończeniowych. Dodatkowo to w łazience często znajdują się wszystkie liczniki i zawory, które większość mieszkańców chce w jakiś sposób ukryć.

Często łazienka zajmuje najmniejszą powierzchnię w całym mieszkaniu. Jej metraż ma wystarczyć na zmieszczenie koniecznych sprzętów (zgodnie z wymaganiami prawnymi) i ewentualnie kilku mebli. Architekci wolą dostępną przestrzeń przeznaczyć na większy pokój czy kuchnię, bo to tam teoretycznie spędza się więcej czasu. Mała łazienka jest jednak problematyczna do urządzenia, zwłaszcza dla dużej rodziny. Widać to np. na forach i blogach, gdzie często pojawiają się porady dotyczące urządzania małej łazienki.

Problemy wykończeniowe wydają się być jednak niczym w porównaniu z organizacją korzystania z łazienki, zwłaszcza gdy jedna przypada na kilka osób. Najgorszą porą dnia jest poranek, kiedy przed wyjściem do pracy, szkoły czy na uczelnię, każdy potrzebuje wejść do łazienki.

Jednym ze sposobów na rozwiązanie „problemu łazienkowego” jest zaprojektowanie osobnego pomieszczenia z WC. Często łazienki z osobnym WC są jednak znacznie mniejsze i trudniejsze
w urządzeniu. Idealnie jest mieć dwie pełne łazienki, zwłaszcza jeśli dany lokal zamieszkuje więcej osób.

Jak podkreśla Agata Polińska z serwisu otoDom.pl, dwie łazienki są projektowane często w przypadku większych mieszkań i apartamentów. W przypadku mniejszych lokali częstszą praktyką jest wydzielenie osobnego WC. Zdecydowana większość mieszkań posiada jednak jedną pełną łazienkę. W poniższej tabeli przedstawiono jaki odsetek mają lokale z dwoma łazienkami lub z osobnym WC wśród wszystkich ofert mieszkań na sprzedaż.

Mieszkania takie największy udział mają wśród ofert na warszawskim rynku. W pozostałych miastach zaledwie po kilka procent lokali ma dwie łazienki lub osobne WC. Najtrudniej takie mieszkanie znaleźć w Krakowie i Wrocławiu.

Miasto Mieszkania
z dwiema łazienkami
lub osobnym WC

Kraków

5%

Warszawa

11%

Poznań

9%

Wrocław

5%

Gdańsk

8%

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.