Dwuzłotówka z Jędrzejowem – nowa moneta NBP

Wizerunek Klasztoru Cystersów w Jędrzejowie znalazł się na drugiej monecie z serii „Miasta w Polsce”. Moneta wejdzie do obiegu 27 listopada br.

Tego dnia w Jędrzejowie odbędzie się też uroczysta prezentacja monety z udziałem prezesa NBP Sławomira Skrzypka i władz miasta.

Rewers dwuzłotowej monety, zaprojektowany przez Andrzeja Nowakowskiego, przedstawia symbole Jędrzejowa – stylizowane wizerunki fasady kościoła Cystersów oraz fragment ich klasztoru, jednej z najstarszych w Polsce budowli sakralnych, datowanych na połowę XII wieku. Klasztor Cystersów w Jędrzejowie był pierwszym klasztorem tego zakonu na ziemiach polskich. Pochowany jest w nim m.in. słynny kronikarz Wincenty Kadłubek. W klasztorze znajdują się także jedne z najciekawszych organów w Europie, datowane na lata 1745-1754, dzieło polskiego organmistrza Józefa Sitarskiego.

„Jędrzejów – Klasztor Cystersów” jest drugą monetą w nowej serii „Miasta w Polsce”, która poświęcona jest najpiękniejszym polskim miastom i ich najbardziej znanym zabytkom. Jej emisję Narodowy Bank Polski rozpoczął w 2009 roku. Jako pierwsza w tej serii ukazała się dwuzłotówka poświęcona Częstochowie z wizerunkiem Klasztoru Jasnogórskiego. Została ona wyemitowana 21 września br.

– Nowa seria okolicznościowych monet obiegowych składa się z cykli tematycznych. Pierwszym z nich są miasta ze słynnymi klasztorami – wyjaśnia Jacek Polkowski z biura prasowego NBP. – Jeszcze w tym roku na monetach z tej serii upamiętnimy Trzebnicę i jej słynne Sanktuarium św. Jadwigi.

Moneta „Jędrzejów – Klasztor Cystersów” została wybita w nakładzie 1,1 mln sztuk, stemplem zwykłym, w stopie Nordic Gold.  Będzie dostępna od 27 listopada we wszystkich oddziałach okręgowych NBP w Polsce, gdzie będzie można ją wymienić po cenie nominalnej wynoszącej 2 zł.

„Miasta w Polsce” to nieformalna kontynuacja serii „Historyczne miasta w Polsce”, którą NBP wyemitował w latach 2005-2008. Na serię składały się 32 dwuzłotowe monety obiegowe ze stopu Nordic Gold, które ukazywały się w cyklu miesięcznym. Cała seria cieszyła się ogromną popularnością wśród kolekcjonerów, którzy ocenili ją jako bardzo udaną.

Źródło: NBP