Po III kwartałach 2009 roku Grupa PZU osiągnęła 3.287,0 mln złotych zysku netto. Znaczny przyrost zysku netto w stosunku do wyniku III kwartałów poprzedniego roku (+48,7%) to zasługa znacząco wyższych dochodów z działalności lokacyjnej oraz wyższego wyniku technicznego Grupy PZU.
Dochody z lokat Grupy za okres styczeń-wrzesień 2009 roku były o 1.794,9 mln złotych wyższe niż przed rokiem, co wynika z dużo lepszych rezultatów inwestycyjnych obu Spółek ubezpieczeniowych Grupy.
Wynik techniczny Grupy PZU po III kwartałach 2009 roku osiągnął wartość 2.801,9 mln złotych, co stanowiło wzrost o 13,1% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.
W ciągu III kwartałów 2009 roku Grupa PZU zebrała 13.604,6 mln złotych z tytułu składek ubezpieczeniowych. Wzrost składki udało się uzyskać w ubezpieczeniach grupowych ochronnych, indywidualnych oraz w grupach ubezpieczeń majątkowych, rolnych, pozostałych OC i innych komunikacyjnych.
Grupa PZU znajduje się w bardzo dobrej sytuacji finansowej, a jej główne Spółki spełniają wszystkie kryteria bezpieczeństwa nakładane na nie przez ustawę o działalności ubezpieczeniowej i Komisję Nadzoru Finansowego.
2 października 2009 roku – tj. dzień po podpisaniu porozumienia kończącego długoletni spór pomiędzy dwoma największymi akcjonariuszami PZU SA: Skarbem Państwa RP a Eureko B.V. – agencja ratingowa Standard&Poors podtrzymała przyznany w lipcu br. rating dla głównych spółek Grupy PZU na poziomie „A”, utrzymując jednocześnie stabilną perspektywę ratingową. Analitycy agencji, podtrzymując przyznany Grupie PZU najwyższy spośród instytucji finansowych w tej części Europy rating, brali również pod uwagę wypłatę uzgodnionej w ramach porozumienia pomiędzy akcjonariuszami wysokiej dywidendy. Decyzja o wypłacie dywidendy nie zmienia oceny siły finansowej i długoterminowego ratingu kredytowego ubezpieczyciela. Poziom kapitalizacji i adekwatności kapitałowej nadal pozostaje bardzo wysoki.
PZU SA
Przypis składki w PZU SA po III kwartałach 2009 roku wyniósł 6.175,5 mln złotych. Wyższą składkę, w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku, zebrano w grupach ubezpieczeń majątkowych, rolnych, pozostałych OC i innych komunikacyjnych. Niższy przypis z ubezpieczeń AC i OC komunikacyjnych wynika głównie z pogłębiającego się kryzysu w branży motoryzacyjnej: zmniejszenia liczby importowanych samochodów osobowych, spadku sprzedaży nowych samochodów na rynek krajowy, trudności w uzyskaniu kredytów na rynku masowym oraz niższego finansowania zakupów przez firmy leasingowe na rynku korporacyjnym.
Dzięki utrzymaniu dyscypliny kosztowej wysokość kosztów stałych w PZU SA została utrzymana na poziomie zbliżonym do zanotowanego rok wcześniej (+1,1%). Wzrost kosztów działalności ubezpieczeniowej, w stosunku do dziewięciu miesięcy 2008 roku, spowodowany był głównie wyższymi kosztami akwizycji, co jest konsekwencją zmiany struktury kanałów dystrybucji. Zanotowana dynamika kosztów wpłynęła na niewielki wzrost ogólnego wskaźnika kosztów działalności ubezpieczeniowej z 24,8% do 25,9%.
Na spadek wyniku technicznego złożyło się kilka zjawisk. Pierwsze z nich to towarzyszący dekoniunkturze rynkowej spadek przypisu składki w niektórych segmentach oraz wzrost odszkodowań, zwłaszcza przyrost wypłat z ubezpieczeń komunikacyjnych (znaczący wpływ wyższego niż w roku poprzednim kursu euro). Drugim elementem jest równoległe wystąpienie kilku jednorazowych zdarzeń, takich jak powódź oraz pożar w zakładach JBB. Wpływ na wynik techniczny miała także konserwatywna polityka w zakresie rezerw na świadczenia rentowe i w konsekwencji zwiększanie rezerw w tym obszarze. Dodatkowo zawiązano większe rezerwy na zdarzenia, które wystąpiły w latach poprzednich.
Znacznie wyższe dochody z działalności lokacyjnej PZU SA, osiągnięte zarówno z papierów dłużnych jak i portfela akcji (wzrost dochodów ogółem o 95,3% w stosunku do wyniku III kwartałów 2008), pozwoliły zrekompensować spadek wyniku technicznego. W efekcie wynik finansowy netto Spółki wyniósł 981,4 mln złotych (bez uwzględnienia dywidendy otrzymanej z PZU Życie SA w kwocie 1.419,1 mln złotych).
PZU Życie SA
Przypis składki w PZU Życie SA po III kwartałach 2009 roku wyniósł 7.246,9 mln złotych. Pomimo spowolnienia w gospodarce Spółce udało się uzyskać wzrost składki w ubezpieczeniach grupowych i indywidualnych w porównaniu do III kwartału roku poprzedniego. Polityka ograniczania ryzyka koncentracji aktywów miała wpływ na ograniczenie sprzedaży ubezpieczeń bankowych inwestycyjnych w porównaniu do rekordowych wyników osiągniętych w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Dzięki poprawie sytuacji na rynkach finansowych Spółka osiągnęła dochody z lokat na poziomie 1.606,0 mln złotych. W porównaniu z wynikiem na koniec września 2008 roku jest to wzrost o 1.255,2 mln złotych.
Podobnie jak w PZU SA, dyscyplina kosztowa utrzymuje koszty stałe na poziomie roku poprzedniego. Wzrost kosztów działalności ubezpieczeniowej w III kwartale 2009 roku o 7,4% jest wynikiem wyższych kosztów akwizycji. Na wielkość tej pozycji rachunku technicznego ma wpływ przede wszystkim wzrost składki przypisanej w ubezpieczeniach grupowych i indywidualnych (+6,1%) oraz rosnący udział kanału brokerskiego w sprzedaży ubezpieczeń grupowych.
Wynik techniczny PZU Życie SA po III kwartale 2009 roku osiągnął kwotę 2.494,5 mln złotych i był wyższy o 43% w stosunku do roku poprzedniego. Wzrost ten jest efektem przede wszystkim wyższych przychodów z lokat na portfelu głównym.
Wynik finansowy netto PZU Życie SA na koniec września 2009 roku wyniósł 2.308,2 mln złotych i był wyższy niż wynik na koniec września poprzedniego roku o 984,6 mln złotych (+74,4%).
Pozostałe spółki Grupy PZU
Wynik finansowy netto PTE PZU SA po III kwartałach 2009 roku wyniósł 84,9 mln złotych. Pogorszenie wyniku finansowego spowodowane zostało niższymi wpływami z tytułu pobranej opłaty manipulacyjnej, jak również wyższymi kosztami działalności operacyjnej Spółki, w związku z intensywnie prowadzonymi kampaniami reklamowymi oraz działaniami akwizycyjnymi, które pozwoliły na uzyskanie rekordowych w historii Spółki wyników w zakresie pozyskiwania nowych członków funduszu.
Po III kwartałach 2009 roku Spółka osiągnęła wyższe przychody z tytułu opłaty za zarządzanie (+6%) i przychody z tytułu wykorzystania rachunku rezerwowego (+25%) oraz lepszy wynik z działalności finansowej (+5%).
Aktywa OFE PZU na koniec III kwartału 2009 roku wynosiły 23 238,1 mln złotych. Liczba zawartych umów wzrosła o 52,9 % w porównaniu do pierwszych trzech kwartałów 2008 roku.
Wynik finansowy netto TFI PZU SA po III kwartałach 2009 roku przekroczył 6,5 mln złotych i był niższy niż rok wcześniej, kiedy wyniósł niemal 8,8 mln złotych. Spadek wynikał głównie z niższych niż w analogicznym okresie roku ubiegłego przychodów z tytułu opłat za zarządzanie aktywami. Średnia wielkość aktywów w przypadku Towarzystwa była niższa o 4,5% w porównaniu ze średnią z dziewięciu miesięcy roku ubiegłego. Nastąpił też spadek wielkości aktywów w funduszach z większym udziałem akcji w portfelu, w przypadku których są pobierane wyższe opłaty za zarządzanie.
Warto jednak odnotować, iż w tym roku z kwartału na kwartał TFI PZU SA notuje wzrost przychodów. W II kwartale były one wyższe niż w I kwartale o 10,4%, a w III kwartale wzrosły wobec poprzedniego kwartału o 11,2%.
Aktywa funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez TFI PZU SA wyniosły na koniec września tego roku 2.693,1 mln złotych i wzrosły w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 5,5%, podczas gdy rynek funduszy wzrósł mniej, o 2% (według danych Analiz Online). Udział TFI PZU SA w rynku funduszy inwestycyjnych na koniec września ukształtował się na poziomie 3,05 % i był wyższy niż rok wcześniej, kiedy wyniósł 2,95%.
Wyniki finansowe netto spółek zagranicznych Grupy PZU na koniec września 2009 roku były lepsze niż zanotowane rok wcześniej.
Dzięki wyższemu zbiorowi składki, niższej szkodowości oraz niższym kosztom działalności i dodatniemu wynikowi z inwestycji, PZU Ukraina zmniejszyła swoją stratę finansową o ponad 48%, osiągając wynik netto na poziomie -13,9 mln złotych.
Strata finansowa netto PZU Litwa wyniosła 5,2 mln złotych w porównaniu do straty 3,7 mln złotych zanotowanej rok wcześniej.
Podstawowe wskaźniki
Kapitały własne Grupy PZU na koniec września 2009 roku osiągnęły wartość 22.482,6 mln złotych, co oznacza wzrost o 19,2% w stosunku do końca września 2008 roku. Wskaźnik zwrotu z kapitału (zanualizowany ROE) dla Grupy PZU na koniec III kwartału 2009 roku utrzymuje się na wysokim poziomie i wynosi 21,1% (rok wcześniej wskaźnik zanualizowany ROE wyniósł 16,5%). Wskaźnik ROA dla Grupy PZU na koniec września wyniósł 7,4%.
Spółki ubezpieczeniowe Grupy PZU utrzymały bardzo wysoki poziom pokrycia marginesu wypłacalności środkami własnymi. W PZU SA wyniósł on 1.523,1%, a w PZU Życie SA 408,8%. Stanowi to pełną gwarancję pokrycia przez PZU SA i PZU Życie SA wszystkich zobowiązań wobec swoich klientów i bezpieczeństwo powierzonych środków.
Źródło: PZU